Kam na kávu v Českém Krumlově? Zajděte do synagogy!

Další článek o kavárně je tady. A opět to bude tip na kavárnu v Českém Krumlově. Tentokrát to můžete spojit i s prohlídkou drobné památky. Kavárna se totiž nachází v rekonstruované synagoze z počátku minulého století. Jako středoškolský student jsem do těchto prostor chodila fotit snímky, které bychom dnes označili jako Urbex. Měly své kouzlo, ale mnohem raději vidím, jak synagoga „vstala z popela“. A co jsem dělala v synagoze v neděli?

Začnu trochu že široka. Jestli je něco, co na blogovaní miluji víc, než samotnou tvorbu článků, jsou to přátelství, která se postupně navazují a rodí. Za těch několik let co píšu a natáčím, jsem se virtuálně seznámila s plno skvělými lidmi a postupně se poznáváme i osobně. A hlavně, z počátečních nesmělých chatū přes facebook se rodí krásná a silná přátelství, kterých si nesmírně vážím.
A jedno takové pomalu, ale jistě rozvíjíme i s Verunkou „Bichličkou“ Košťákovou.

Poprvé jsme se osobně potkaly na Světě knihy v Praze, a když byla o víkendu v Českém Krumlově s celou rodinou na dovolené, napsala mi, zda se sejdeme.
A už asi tušíte, že místo srazu bylo právě u synagogy. Do interiéru jsme nenakoukly, na to nějak nezbyl čas a hlavně já už jsem tam byla. Měla jsem úžasnou soukromou prohlídku ještě před otevřením přímo od pana restaurátora. 😉

V synagoze je kromě interiéru svatyně (netuším, zda se to tak nazývá i u Židů) také příjemná kavárna. Také celá nově zrestaurovaná. Dortíků tam sice v neděli moc neměli, ale pro nás s Verunkou a pro její holčičky to stačilo. Johanku s Bětuškou možná znáte z Verunčiných videí. Jsou to úžasné a neuvěřitelně hodné holčičky. Pro někoho, kdo má doma takovou zvěř jako je Jiřík s Nelou, to bylo úplně neskutečné. Johanka už sama čte, takže když dostaly holky novou knížku, hned se na ni vrhla. Za hodinku co jsme tam seděly, zvládla sama přelouskat  rovnou dvě kapitoly.

Protože byla v kavárně docela zima, šly jsme se pak ještě vyhřívat ven na sluníčko. U synagogy je krásná zahrádka, kde si děti mohou hrát na pískovišti či houpačkách a vy si můžete sednout na lavičky k nim, nebo i ke stolečku, a popíjet si kafíčko pěkně na čerstvém vzduchu. My jsme se kochaly a povídaly si. Asi nemusím dodávat, že jsme si jako dvě maminky a knihomolky skvěle rozuměly.

Tento článek sice není moc knižní, ale zase je to tip na jednu Krumlovskou kavárnu, kam si rozhodně můžete sednout s knížkou a vychutnávat si ji s kávou či čajem, kterých tam mají celkem zajímavý výběr. Číst si můžete uvnitř i venku, a kdybyste si náhodou zapomněly knížku, můžete si nějakou půjčit z místní nabídky. Většina má samozřejmě židovskou tématiku.

Synagoga a kavárna je místo, kde si také můžete zakoupit turistickou vizitku, nebo si nechat dat razítko. 😉 Já se o Turistickém deníku a vizitkách dozvěděla od Verunky poprvé a strašně se mi to líbilo, takže už mám také jeden objednaný. Brzy se proto můžete těšit na článek o knize, kterou si můžete vytvářet sami. 😊

Vaše Sabi!

Napsat komentář