WISHLIST – Knihy, na které mám zálusk

Ahoj,

Vítám vás u nového článku. Jako správný knihomol i já mám neustále v hledáčku nové knihy, které si nutně musím pořídit. Ať už k doplnění řady, nebo prostě proto, že chci oživit svou knihovnu i čtenářskou mysl o nová díla a především o nové autory. Dnes vám ukážu především české autory, kteří mě zaujali a jejichž knížky si plánuji pořídit v nejbližší době, tedy nejlépe ještě než porodím, protože pak už asi zase nebude na čtení čas…

Radka Třeštíková
Na Radku Třeštíkovou a některé její knihy už mám zálusk delší dobu. S Bábovkami jsem dlouho váhala, protože mě nejprve zaujaly, ale pak se zvrhla taková vlna reklamy k této knize, že mi to zase odradilo. A jelikož jsou na ní ohlasy většinou jen pozitivní, říkám si, že jí dám šanci a přečtu si ji sama. 
I když především Bábovky určitě všichni znáte, přidávám k oběma knihám anotaci. 🙂
Bábovky – Anotace
Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.
To prší moře – Anotace
Napínavé psychologické drama jedné zdánlivě obyčejné rodiny, ve kterém autorka umožní čtenáři nahlédnout nejen do křehké duše dvacetileté Hanky, ale také do osudů dalších, vzájemně propojených postav. S lehkostí sobě vlastní vypráví nelehký příběh o pocitech. O bolesti, o nedorozumění, o strachu, o bezpodmínečné lásce, o otázkách a odpovědích, které se všichni snažíme v životě najít. O naději.
Jiří Hájíček – Rybí krev
O tomto autorovi jsem hodně slyšela a hodně uvažovala. Nikdy jsem se však k němu nedostala blíže, bylo prostě pořád co číst jiného. Až letos po Vánocích jsem zabloudila do knihkupectví a zaujala mě anotací jeho kniha Selský baroko. No a to mě nadchlo natolik, že si musím pořídit i jeho další knihy. Momentálně mám v hledáčku Rybí krev.
Anotace

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století.

Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak — na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství.


Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech.


Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.

Patrik Hartl
S tímto autorem jsem jednou četla rozhovor a zaujalo mě, s jakou ohromnou pečlivostí připravuje a píše své knihy. Jelikož nejsem právě velký příznivec erotické literatury a Malý pražský erotikon tak na mě svým názvem působil, zcela jsem knihu obcházela. Nyní mě však zaujala svým provedením jeho nejnovější kniha – Okamžiky štěstí, takže jsem zatoužila si ji koupit. No a když už budu mít tu nejnovější, měla bych zkusit i tu nejznámější. 🙂
Malý pražský erotikon – Anotace

Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL se těší velkému zájmu čtenářů. 

Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. 

Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. 

Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. 

Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový

Okamžiky štěstí – Anotace
OKAMŽIKY ŠTĚSTÍ je možné začít číst z kterékoli strany. Vyberte si! Příběh sourozenců Veroniky a Jáchyma budete prožívat podle toho, který začátek zvolíte. Buďto do života skočíte jako Jáchym volným pádem z výšky čtyř tisíc metrů, nebo se jako Veronika budete statečně prokousávat citovými nástrahami ode dne ke dni. Prožijete dva příběhy v jednom. Jako on a jako ona. Nebo v opačném pořadí, což bude překvapivě jiné, než byste očekávali… Můžete s nimi hledat štěstí, doufat, věřit, dělat chyby a napravovat je. Budete se o ně bát, fandit jim a zamilovávat se s nimi. A nejenom s nimi. Taky s Eliškou, Kubou, Dedém, Monikou, Viktorem, Amy, Kryštofem, Danou, Viki a Ondřejem. Protože štěstí a lásku hledá každý. I když to zní jako fráze. 
Petra Soukupová – Pod sněhem
Od Petry Soukupové jsem na začátku loňského září četla knihu Zmizet, což byly tři povídky, jejichž ústředním tématem bylo dítě, resp. dětský pohled na svět. A nemusím asi psát, že mě kniha tak nadchla, že si chci od autorky přečíst i něco dalšího. A proč ne právě knihu Pod sněhem.
Anotace

Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra tak už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů.

V rodinných vztazích a na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Autorčin typický způsob vyprávění s přirozenou lehkostí podtrhuje autenticitu příběhu a vtahuje do něj čtenáře natolik, že se sám stávám jedním z pasažérů auta jedoucího zimní krajinou.

Petra Dvořáková – Sítě
Petra Dvořáková je další česká autorka, o které jsem toho v poslední době hodně slyšela a tudíž bych chtěla její tvorbu vyzkoušet. Její kniha Sítě bude jednou z prvních, kterou si hodlám pořídit.
Anotace

Tři příběhy o tom, jak nízké sebevědomí ovlivňuje náš život

Jste ohroženi jen do té míry, do jaké sami sobě nevěříte. Kde je nízké sebevědomí, stojí nablízku i manipulátor. A hledá, jak by vás využil ve svůj prospěch. Tři současné ženy, tři příběhy, které se zdaleka netýkají jen jich.

Kristýna se svým malým synem konečně zakotví ve vztahu s charismatickým a movitým Jáchymem. Jediným jejich problémem je, že Kristýna si „trochu nevěří“.

Začíná tedy navštěvovat psychoterapii, která ji však velmi rychle přivádí k dramatickému poznání i změně života.

Karolína čeká čtvrté dítě a definitivně si přiznává, že opakuje nenáviděné chyby své matky. Touha vymanit se z vlivu nábožensky fanatického manžela, který striktně odmítá antikoncepci, ji přiměje oslovit starého kněze Ambrože. Dokáže ale vystoupit z bludného kruhu? Stačilo by mít jen o trochu větší prsa a život by byl mnohem lepší. Nadinu touhu po dokonalosti neumenšuje ani fakt, že jako zdravotní sestra se denně setkává s opravdovým utrpením a smrtí. Postupně se stává cynickou obchodnicí s důvěrou a před čtenářem se na pozadí příběhu rozkrývá i zákulisí kontroverzního obchodu s ukládáním pupečníkové krve.

Není lhostejné, zda budete vně, nebo uvnitř sítí. Rybolov začíná!

Vladimíra Klimecká – Druhý život Marýny G.

Autorka, která svou knihu vydala díky vítězství v literární soutěži Knižního klubu mě láká především díky anotaci její knihy. Téma, kterého se dotýká mě hodně zajímá a tak ji prostě musím zkusit.
Anotace

Vladimíra Klimecká se stala vítězkou 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu se svou knihou Druhý život Marýny G.

Svět žen je vždy jiný než svět mužů.

Kronika velké valašské rodiny, v níž projdeme celé 20. století, je psána výhradně z perspektivy žen. Marýna, Růža, Josefka a Fany – kolem nich míjejí československé dějiny se všemi zvraty, propastmi a výšinami, nadějí i rezignací. Obě světové války, osvobození, 50. a 60. léta rezonují ve třech příbězích, čtvrtý je ukotven v naší současnosti. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, jedné země. Novely o čtyřech ženských osudech se postupně splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím. A ačkoli zachycují různá období lidského života i velkých dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Ženy jako hrdinky své doby, bohyně našeho světa. 

Vlastimil Vondruška

Tohoto autora snad ani představovat nemusím. Mám od něj téměř kompletní řadu s vyšetřovatelem Oldřichem z Chlumu a také kompletní Přemyslovskou epopej. Poslední dvě knihy, které mi s „Oldřichem“ schází, sháním už hodně dlouho po antikvariátech a bazarech, ale marně. Nezbude mi proto nic jiného, než si je pořídit za plnou cenu. Už je chci mít ale zkompletované a proto i tyto dvě knihy koupím co nejdříve to půjde.
Apage Satanas – Anotace
Přítelkyni Ludmily z Vartemberka trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skalami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Její otec povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené dívky. Naštěstí se právě vrací domů její manžel Oldřich z Chlumu se svým pomocníkem panošem Otou. Případu se ujmou a začnou bojovat nejen s krutým vrahem, ale také s pověrami a intrikami severočeské šlechty..

Prokletí brněnských řeholníků – Anotace
Jedním z osobních nepřátel Oldřicha z Chlumu byl olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Proto správce Bezdězu nesmírně překvapí, když biskup požádá krále Přemysla II. Otakara, aby Oldřicha poslal vyšetřovat do Brna. A ještě záhadnější je údajný důvod jeho cesty – krádež v klášteře tamních minoritů. Oldřich z Chlumu navíc dostává od olomouckého biskupa rozsáhlé pravomoci a je tedy zřejmé, že jde o nesmírné vážnou záležitost. Toto podezření se záhy potvrdí. Ihned po jeho příchodu do Brna je brutálně zavražděn celerárius minoritského kláštera. Smrt hrozí i Oldřichovi a jeho pomocníkům panoši Otovi a veliteli Divišovi, neboť se ukáže, že ve hře je cosi velice znepokojivého. 
A to je pro dnešek vše. Postupně přicházím na spoustu dalších knih, ale tyto jsou od českých autorů asi ty zatím nejvytouženější. 🙂
Budu ráda, když mi napíšete, zda jste některé z nich četli a jak se vám líbily, nebo se na ně také teprve chystáte.
A jelikož knihy nemusím mít úplně nové, tak kdybyste některou měli doma a chtěli ji prodat, budu ráda, když se mi ozvete a nebudu muset knížku shánět někde po bazarech. 🙂
Vaše Sabi!


0 odpovědí na “WISHLIST – Knihy, na které mám zálusk”

  1. Ahoj, dekuji za upozorneni. Jmeno samozrejme znam, ale prepla jsem si nejaky automat na opravy a nevim kde to vypnu. A pise mi to blbosti. Predtim bylo misto Vondruska Beruska. To jsem opravila. Vladimira jsem si nevsimla. 🙂

  2. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost výhry

    Otevřené obchody na eToro – 227,651,647

Napsat komentář