Tip na knihu: Simon Mawer – Skleněný pokoj


Krásný den!


Po delší době mám pro vás opět jeden tip na knihu. Rozhodovala jsem se celkem mezi dvěma autory a dvěma díly a nakonec jsem zvolila jako prvního Simona Mawera a jeho Skleněný pokoj.

Tuto krásku jsem dostala před několika lety na recenzi a byla jsem jí naprosto fascinovaná. Dodnes je jednou z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla a proto je i jednou z těch, které vám prostě musím doporučit. 


Simon Mawer – Skleněný pokoj

Anotace:
Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.


Četli jste tuto knihu, nebo nějakou jinou od autora, či nějakou jinou s podobným námětem?
Napište mi!

Vaše Sabi. 🙂

0 komentářů: „Tip na knihu: Simon Mawer – Skleněný pokoj

Napsat komentář