Přečtené knihy za prosinec 2016

Krásný (n)Nový rok!
Je 2.1.2017 a já se hlásím s článkem o knihách, které jsem přečetla v prosinci. Oproti předchozím měsícům je jich překvapivě málo. Musím se přiznat, že jsem sice čekala, že jich bude méně než obvykle, ale že budou jen čtyři? To bylo opravdu nečekané.

A co se vlastně stalo, že jsem (ne)četla? Byl to především hodně chaotický měsíc. Nejprve jsem tady měla návštěvu – mou babičku, takže jsem se logicky věnovala jí, abychom se navzájem co nejvíce užily než zase odjede, potom se roztrhl pytel s fotozakázkami na Vánoce, takže jsem se věnovala focení a úpravě fotek, což mě opravdu hodně naplňovalo a bavilo a ve finále jsme s Nelou obě onemocněly a aby toho nebylo málo, Nela zvládla nakazit i babičku s dědou, takže skoro tři týdny u babičky nemohla být. Tudíž jsme bojovaly s bacily, Nela byla neustále doma a já se o chvilkách, kdy spala, snažila dodělávat své i cukroví na zakázku a dokončovat fotozakázky.
Navíc v té době jsem se pustila do novinky od Alison Weirové – Kateřina Aragonská, která byla opravdu nádherná, ale četla se hodně pomalu. Výsledkem jsou proto čtyři přečtené knihy – všechny ovšem naprosto skvělé – a rozečtený „prosincový ležák“ do výzvy z blogu Knižní blog neblog?, do které jsem se s nadšením zapojila, ale bohužel dopadla úplně jinak, než jsem očekávala. Ale o tom níže…
První přečtená kniha za měsíc prosinec byl milostný thriller z nakladatelství MetaforaZtracená od Anny Ekberg. Nikdy jsem nic podobného nečetla, proto jsem ji hltala s velkým zaujetím a opravdu se mi líbila. Dostala i vysoké hodnocení – 83% a recenzi si můžete přečíst zde.
Druhou knihou byla Dívka v ledu od autora žijícího na Slovensku – Roberta Bryndzy. Této knížky jsem se popravdě trochu bála, protože to byla bichlička a nevěděla jsem, co mám očekávat. A rozhodně jsem nečekala, že mě tak chytne, že zapomenu na vše okolo sebe a zakousnu se do ní tak, že přečtu kolem 300 stran za jediný den. Tahle knížka mě opravdu hodně nadchla a nemůžu se dočkat, až autor napíše a vydá další díl se svéráznou vyšetřovatelkou Erikou.
Hodnotila jsem ji rovněž vysoko – 95% a recenze je k dispozici zde.
Pak jsem čekala, až mi dorazí úžasná a velmi očekávaná Kateřina Aragonská Alison Weir a mezitím jsem se pustila do „prosincového ležáku“, knihy Pod závojem smrti od Václava Grubhoffera. Rozečetla jsem cca 40 stránek, když Kateřina konečně dorazila. Hned jak jsem ji otevřela, propadla jsem jí naplno. Faktem však je, že při nemoci a všem tom shonu jsem se na ni špatně soustředila a četla se mi hodně těžce. Neměla jsem však nic lehčího, za co bych ji momentálně vystřídala. A tak jsem se pomaloučku prokousávala až za polovinu, kdy už jsem ji opět hltala naplno a nemohla se odtrhnout. 
Kniha byla recenzním výtiskem pro www.vaseliteratura.cz a proto si recenze budete moci přečíst právě tam. Nebyl čas, psát minirecenzi pro blog, jak občas dělám. Přesto ji hodnotím vysoko a kdybych psala minirecenzi, dostala byl 93%.
Po náročné Kateřině Aragonské jsem se s chutí pustla do poslední přečtené knihy v prosinci – Ostrov souznění od Beatrix Mannel. Tato romantická kráska mi přišla jako recenzní výtisk od nakladatelství Alpress a pro mě to byla sázka na jistotu, neboť jsem dříve četla od autorky již její první knížku Vůně pouštní růže. Ostrov souznění byl nádherný, krásně jsem se u něj odreagovala a odpočala a nastartovala jsem opět svou chuť do čtení.
Kniha dostala hodnocení 85% a recenze je k přečtení zde.
Prosinec s ležáky – vyhodnocení
Poslední knihou, kterou vám ukážu je již zmíněná historická odborná publikace Pod závojem smrti zabývající se posledními věcmi Schwarzenbergů, Skončila jsem se čtením zhruba za polovinou a je to jediný „ležák“, ke kterému jsem se dostala. Bohužel jsem zjistila, že stejně jako v prvním těhotenství nejsem schopna se na odborný text soustředit delší dobu a tak musím knihu často odkládat, což rozhodně není má představa aktivního odpočinku. Proto jsem ukončila tuto knižní výzvu velmi neúspěšně, ale nedá se nic dělat, vybrané „ležáky“ si budou muset počkat na příznivější situaci, až zase budu schopna vnímat a psát odborné texty.
Mimochodem koho by kniha zajímala, přestože se jedná o odborný text, četla se dobře. Nemít problém se soustředěním, přečetla bych ji jedním dechem. Kdo mě znáte, víte, že problematika smrti, pohřbívání a hřbitovů mě velmi zajímá a už v té první polovině jsem dostala spoustu odpovědí na otázky, které jsem si dříve kladla při návštěvách různých hřbitovů. 🙂
Tolik tedy k mému prosinci. Měla jsem štěstí na samé skvělé knihy, které dostaly opravdu vysoké hodnocení a hodně mě zasáhly.
A co jste za prosinec přečetli vy? 🙂
Spoustu krásných knih v roce 2017 vám přeje

Vaše Sabi!

0 odpovědí na “Přečtené knihy za prosinec 2016”

  1. Ztracená mě láká a Dívku v ledu vidím v poslední době snad všude a u všech, takže mě pomalu začíná taky zajímat 🙂 Já jsem v prosinci přečetla taky jenom čtyři. Hlavně druhá půlka měsíce byla slabá…
    Tak trochu tě obdivuju, že se ti chce psát dvakrát tu stejnou recenzi. Já bych takový případ asi řešila tak, že bych na blog dala odkaz na tu na VašeLiteratura.cz 🙂

Napsat komentář