Knižní shrnutí za březen

Je tady duben a já zjišťuji, že jsem nakonec v březnu nepřečetla zase tolik knih, kolik jsem očekávala. Přesto je to však nejvíce od začátku roku a jsem za to ráda. Díky tomu, že čtu/poslouchám knihy i během brigády, kdy chodím s poštou a letáky, přečtu tak více knížek a dělám si tím větší radost. K některým bych se totiž jinak vůbec nedostala (z časových důvodů).

Proč píšu tento článek v době, kdy nevím, kam dřív skočit a co dřív psát? Vlastně sama nevím. Knižní shrnutí jsem nepsala už pár měsíců, protože nebyl čas, ani chuť. Ale zase jsem více točila videa a na ty teď nějak vůbec nezbývá čas a hlavně klid. Protože psát můžu i s dětmi a manželem u sebe, kdežto natáčet takto nejde. A na to, abych točila v ateliéru, je tam ještě pořád velká zima. Takže… Jsem tu zkrátka zpět s články, které tak nějak shrnou, co jsem za uplynulý měsíc přečetla a co mi přibylo v knihovně.

PŘEČTENÉ KNIHY

1) Panenka
Knížka od české autorky Věry Kadlecové pro mě byla velkým překvapením. Psychologické romány nečtu, ale Panenka mě naprosto dostala. Zpočátku se rozjížděla sice jen pozvolna, ale po polovině jsem se zakousla a už jsem nemohla přestat. Skvělý román odhalující zákulisí komunistické éry i pochybný lesk let devadesátých.


Tohle je kniha, kterou asi nemusím moc představovat. Hlavní hrdinky jsou dvě „padlé“ dívky, které jsou zavřeny pro své údajně nevhodné chování do kláštera svaté Magdaleny, kde jsou nuceny žít jako jeptišky a tvrdě pracovat v prádelnách. Očekávala jsem, že román bude mnohem děsivější a tak mě vlastně poněkud zklamal. Asi jsem četla až příliš pochvalných recenzí… Nejděsivější na tom je, že se to dělo vlastně nedávno – ve dvacátém století.

Další díl od českého autora Vlastimila Vondrušky, kde vystupuje můj oblíbenec Oldřich z Chlumu a jeho přátelé. Tentokrát vyšetřuje vraždu kanovníka na pražské náplavce, který u sebe měl podivný dračí náhrdelník. Tuto Vondruškovu sérii mám moc ráda, ale Dračí náhrdelník mě trochu zklamal. Příběh byl strašně zamotaný, chvílemi jsem měla pocit, že se do toho snad musel zamotat i sám autor a konečné odhalení mi zase přišlo hodně fádní.
4) Bílá tma
Nový román české autorky Zdenky Hamerové nás zavádí do prostředí domova důchodců. Vypráví o ženě, která se dozvěděla něco nepříjemného a krátce na to byla sražena autem. Stihla se částečně svěřit kamarádce, které se podivná nehoda nezdá a tak začne pátrat po tom, co kamarádka zjistila. Psychologický thriller mě bavil, i když nebyl úplně strhující. Vraha jsem neodhalila a celkové vyústění příběhu mě bavilo.

Tak tohle byla další kniha, kde se hlavní hrdinkou stala Agatha Christie. Tentokrát byla unesena a donucena sama spáchat geniální vraždu, kterou zaručeně nikdo nevypátrá. Měla jsem obavy, jak mi román sedne, obzvlášť, když jsem nedávno četla Ženu v Orient expresu, která byla naprosto skvělá. A byla jsem příjemně překvapena. Kniha se mi moc líbila a hodně mě bavila.

Thriller, který je již asi šestý v pořadí a tudíž by bylo dobré číst nejprve předchozí díly. To je asi hlavní problém a důvod, proč mě kniha úplně nechytla. Četla jsem ji na doporučení své babičky a hlavně jsem četla první díl této série (Bílé kosti). Hodně mě lákalo téma o jeptiškách, které někdo brutálně vraždí a navíc se na pozemku jejich kláštera nacházejí kosti malých dětí. Téma to bylo opravdu lákavé, ale mě tam prostě překážela ta linie o hlavní vyšetřovatelce, ve které mi unikaly souvislosti, protože jsem předcházející díly nečetla. Příběh o jeptiškách byl fajn, ovšem u dětských kostí jsem očekávala trochu děsivější vyústění. Škoda…

7) Vina
Druhý díl volně navazující na Panenku od Věry Kadlecové se mi rovněž líbil, ale už mě tolik nezaujal. Autorka vypráví o tom, co se dělo po smrti Evy z prvního dílu poté, co hlavní hrdinka novinářka Beáta o ní dopsala knihu. Očekávala jsem spíše příběh Ester (Eviny dcery), tedy vyprávění z druhé strany na stejné téma. Věřila jsem, že paní Kadlecová čtenáři ukáže, že očerňování Ester v prvním díle nebylo úplně na místě. Ale román se nakonec ubíral trochu jiným směrem.

8) Hra na smrt
Tak tohle byla naprosto skvělá detektivka z pera českého autora Jaroslava Velinského. Rozhodně to nebyla novinka. Detektivka o zavražděné ženě nalezené v kalichu kostela byl napsán již v sedmdesátých letech minulého století. Mysterypress nyní vydává autorovy knihy jako e-booky a tak se Hra na smrt dostala až ke mně. A naprosto mě nadchla. Přečetla jsem ji jedním dechem. Byla prostě skvělá!

9) Když to tam není, tak to tam nehledej
Po delší době jsem si dopřála při procházkách klasickou audioknihu. Namluvila ji Vanda Hybnerová a já se u ní skvěle bavila. Příběh o mladé ženě, která odejde z vesnice do Prahy, aby zde začala nový život, byl zábavný, ironický a prostě skvělý. Líbilo se mi vyprávění o práci v knihkupectví, o prvních krocích nesmělé redaktorky i soukromé eskapády s muži.10) Opuštěná společnost

A další audiokniha byla naopak na vlně vážné a odborné. Toto byla odborná filozofická úvaha o politické scéně naší země od dob Masaryka až po současnost. Audioknihu namluvil Jiří Dvořák a Ivan Trojan, kteří byli naprosto úžasní. Poslouchali se krásně a já si určitě koupím nějaké další audioknihy, namluvené jimi dvěma, jen prostě kvůli jejich hlasu! Jinak text byl sice těžký, ale líbil se mi. Někdy mě bavil více, někdy méně, ale určitě by si ho měl přečíst/poslechnout každý, kdo chce nějak komentovat dnešní politickou scénu.


11) Do posledního dechu
Čtvrtý díl skvělé thrillerové série s Erikou Fosterovou od Roberta Bryndzy. Má vůbec cenu psát více? Pětihvězdičková záležitost, výborný a neodložitelný, strhující thriller. Erika se vrací do kriminálního týmu a vyšetřuje vraždu ženy nalezené v kontejneru.

Na závěr to bude populárně naučná literatura z pera české autorky. Tato Kniha nebyla špatná, ale ani jsem z ní nebyla nijak zvlášť unesená. Informace a čtivost jako pro základní školy, jen některé kapitoly, zabývající se uměním, mě zaujaly trochu více. Bylo v nich totiž vidět, že se autorka tématu věnovala trochu hlouběji.
Nejlepší kniha – Do posledního dechu
Největší zklamání – Krvavé sestry
Nejzábavnější – Když to tam není, tak to tam nehledej
Nejnudnější – Život v českých zemích za Fr. J. I.
Největší překvapení – Panenka
Nejvíce mi přirostla k srdci – Talent na vraždu
PŘÍRŮSTKY
Ke knižním přírůstkům se budu vyjadřovat skromně. Nemá cenu popisovat to, co si můžete podrobně přečíst v článcích „Knižní přírůstky„. Proto jen dodám, že nejvíce jsem zvědavá a natěšená na dvě knihy z Gorgony – Prznitelé hrobů a Obcování se smrtí. K dalším přírůstkům se vyjadřovat nebudu také proto, že už mám v hlavě hrozný guláš a nevím, co přišlo v únoru, co v březnu, atd. No, chápete mě, ne? 😀
A to by bylo k březnu vše. Četli jste některou z knížek také?

Vaše Sabi 🙂

0 komentářů: „Knižní shrnutí za březen

  1. Zrovna začínám Do posledního dechu, tak ji ráda vidím označenou jako Nejlepší kniha 🙂 Jinak od Mastertona jsem četla první dvě knihy, třetí jsem načala, ale nechytla mě, takže jsem trochu ztratila nit… Jednou bych to chtěla dočíst, ale nevím, jsou tu asi lepší série 🙂 Měj se moc hezky!

  2. Už jsem psala pod video, že právě čtu Bryndzu, tak doufám, že mě taky nadchne. Tulipánková fotka je úžasná a knihy paní Kadlecové jsou mé srdcovky. Pořád si říkám, jestli nenapíše nějakou další. Měj se krásně, Sabi 🙂

  3. Ahoj, já jsem si v březnu samozřejmě koupila nového Bryndzu a hned ho přečetla. Jsem také nadšená:-) Jinak moje čtecí bilance za měsíc březen je celkem slabá, dala jsem jen 12 knih, to je na mě celkem málo. Jaké to byly, to mám na blogu:-)
    Hanka z ciculka.cz

Napsat komentář