Vánoční rozhovory 2 – Jak naši spisovatelé prožívají advent a Vánoce

Štědrý den je už téměř za rohem a my netrpělivě čekáme na nejkrásnější svátky v roce. Někdo má tyto dny hektické, někdo si je užívá v pohodě. Ať už jste na tom jakkoli, pojďte se na chvíli zastavit a přečíst si, jak tyto chvíle prožívají naše spisovatelky a spisovatelé.  Položila jsem jim tři vánočně laděné otázky:

1) Jak si užíváte advent a chystáte se na Vánoce?

2) Prozradíte nám, jak vypadá Váš Štědrý den a jaké dodržujete zvyky?

3) Jaký dárek pro Vás byl v předchozích letech ten nej. Takový, na jaký nikdy nezapomenete?

Klára Janečková – Pád do tmy, Osudová posedlost, Unesená a další.

1)Advent miluji… a pracuji ve školách a děti denně zpívají koledy a prožívají atmosféru na maximum. Jsem školní psycholožka na třech školách a všude vládne nádherná atmosféra.

2)Štědrý den…vždy pohádky a cukroví…chystání dárků…občas trávím Štědrý den v zahraničí a vždy si sebou vezu malý stromeček. I tento rok. Budu v Egyptě…

Zvyky…asi nějak neřeším. Vždy večeřím rybu, to ano…

3) Přesně před rokem…vrátila jsem se do práce po tříměsíční nemoci a mnoha operacích a týdnech na lůžku…a můj kolega učitel nachystal překvapení…nechal nastoupit v chodbě školy děti a před celý sbor postavil jen jednu židličku…pro mne. A když jsem vycházela a křičela chodbou, tak začaly děti zpívat vánoční píseň od Marka Ztraceného a já měla slzy v očích…hodinu děti zpívaly a já je sledovala a byla tak šťastná…asi můj nejkrásnější dárek. Po těžké nemoci mě velmi dojal…

Petra Kubašková – Síť snů

1) Advent je pro mě jedno z nejkrásnějších období v roce! Nejraději mám na něm světýlka, nazdobená okna, zahrádky a balkony, výzdobu v ulicích a stromek na náměstí, takže chodím a kochám se. Jelikož zbožňuji tradice, stará řemesla a trhy, hodně oceňuji všechny, kdo dbají na jejich udržování – a tak s chutí nakukuji pod ruku perníkářům, řezbářům a podobně. Letos jsme s dcerou díky našemu lounskému muzeu měly možnost nazdobit si vlastní skleněnou ozdobu na stromeček. Mám ráda malá kouzla, která vám pozvednou náladu na několik dní. A abych nezapomněla – adventní věnec – nejlépe když vím, kdo ho vyráběl. No a cukroví pečeme a hravě zvládáme sníst většinou do Ježíška.

2) Teď jste mi připomněli dětství. Již v raném věku jsem pochopila, že zlaté prasátko na Štědrý den nikdy neuvidím, takže půst rovnou vyřazuji, ale hodně ráda si dám k večeři osvědčenou klasiku, takže kapříka s bramborovým salátem, a kdo nejí kapříka, dostane řízek. Lijeme olovo a vosk a já si před mnoha lety ulila do umyvadla jízdní kolo. Čas plyne a kolo nikde, ale zato mám na Štědrý den hodně ráda pouštění koled. Vlastně si nevzpomínám, kdy naposledy u nás proběhlo rozbalování dárků bez „Nesem vám noviny“, tu mám nejraději. Když nám to vyjde, chodíme se podívat do jednoho kostelíka, který je jinak přes rok zavřený, na štědrovečerní koncert sboru, v němž zpívá moje strašlivě hodná kamarádka, a doufám, že nám to vyjde i letos. A taky se ráda ke zpěvu připojím, zvláště když tak nějak zaniknu a mohu si konečně dovolit zpívat z plných plic, aniž by si sousedi pode mnou museli strkat vatu do uší.

3) Dárek… Můj dárek je, aby svět byl aspoň občas krásnej. A protože i v nejtemnějších dobách, jak říká Brumbál, lze najít štěstí, dokud nezapomeneme, že je světlo, a protože znova a znova zjišťuji, kolik mám kolem sebe hodných lidí, tak ten dárek dostávám vlastně opakovaně a nejen pod stromeček. A pokud jde o ty dárečky zabalené v papíru a převázané mašlí, tak pro mě samotnou jsou nejmilejší takové, které jsou darované od srdce – šité pro vás na míru od někoho, kdo vás zná líp než kdokoli jiný, a na ty potom nezapomínám nikdy.

Vítězslav Jareš – Všichni proti vše, Intrikáni, 12.12. a další

1)Já osobně si advent užívám ve společnosti své přítelkyně a svařáku. Našli jsme skvělou kavárničku v Ungeltu, kde dělají svařák se slivovicí. Vynikající kombinace. A má grády. Jinak se snažím nenechat na sebe působit všechen ten vánoční zmatek aútoky na obchodní centra. A také vlastně nemohu, protože musím do konce roku odevzdat do nakladatelství rukopis knihy, která se jmenuje Zavěšená pizza. Ne, nedal jsem se na kuchařky

2) Náš Štědrý den se většinou skládá z procházky na Kampě, poté případně pozdní oběd s přáteli. A ano… zase svařák. Potom jedeme k mámě, tam sním, co můžu, zbytek večera prosténám a držím se za břicho a plánuji, že půjdu na půlnoční mši, ale nakonec z toho sejde, protože usnu. Ano, žádná velká poetika na první pohled, ale jde o pohodu a tu přísně nastoluji sobě i ostatním a přísně dodržuji, protože býti v nepohodě se přísně zapovídá pod pokutou dva zlaté.

3) Tak já jsem před lety dostal od kamarádky ten nej dárek v podobě kontaktu na její kamarádku a mou nynější milou, hodnou a podporující přítelkyni. Co dodat?

Petra Nachtmanová – Karibská láska, Utajené polibky, Vdaná potvora a další

1) Jak si užíváte advent a chystáte se na Vánoce? Letos budou skutečně poklidné Vánoce, takže žádné extra přípravy. Koupila jsem květiny vánoční hvězdy, vyměnila ubrusy za sváteční, vyndala několik vánočních doplňků. Dárky jsem už zabalila, nakoupila vše potřebné a nyní se jen tak stačí pozvolna přesunout ke svátkům. A nesmí chybět vůně jehličí, na tu se těším, až se tu na chvíli zabydlí.
2) Prozradíte nám, jak vypadá Váš Štědrý den a jaké dodržujte zvyky? Zaručená klasika – stědrovečerní večeře, dobrá nálada, bavení a potom sledování nové pohádky v televizi. Letos se těším, že po rozbalení dárků si udělám vánoční čaj, sednu si k psacímu stolu a pustím se do psaní nové knihy.
3) Jaký dárek pro Vás byl v předchozích letech ten nej. Takový, na jaký nikdy nezapomenete? Na všechny materiální dárky se tak nějak zapomíná. Na jeden určitě nezapomenu, i když nepatřil mezi „nej“. S přítelem jsme procházeli parfumérií, zkoušela jsem najít nějakou extra vůni. Jeden parfém mě upoutal tolik, že jsem mu věnovala víc pozornosti, ale z opačného důvodu – šlo o naprosto strašnou vůni. A jakmile nastal dárečkový den, už jsem z dálky cítila stejné aroma. Říkala jsem si, že to snad není možné, ale bylo. V mém balíčku se ocitl tento parfém. Od té doby jsem si vybírala vůně raději sama a koupila je rovnou, aby nedošlo k podobným překvápkům.

Barbora Dvorecká – Ozvěny života, Doteky života

1) Adventní čas mám ráda, a je to jediné období v roce, kdy se skutečně snažím zpomalit. Takže vánoční přípravy nepřeháním J. Peču několik oblíbených druhů cukroví, výzdobu zastanou svíčky, větvičky, adventní věnec a betlém. Dárky vybírám tak, aby opravdu potěšily, a nepokládám za důležité mít umytá okna i na půdě. 🙂

2) Vždycky je prvořadé nakrmit a obstarat zvířata, takže Štědrý den se od těch všedních zase tolik neliší, ale odpoledne jdeme s rodiči (a samozřejmě všemi psy) na hezkou procházku a večeříme společně, dcery už mají vlastní domácnosti, takže s nimi se scházíme až o svátcích.

Vánoční zvyky v posledních letech dodržuji už jen ty nejtradičnější. 🙂

3) Vím, že odpověď na tuhle otázku bude znít jako klišé, ale nejcennějším dárkem jsou právě ty chvíle beze spěchu a společnost nejbližších. A čím jsem starší, tím víc si toho vážím.

Ještě bych při této příležitosti ráda poděkovala svým čtenářům za přízeň, a popřála jim klidné, pohodové Vánoce a příznivý celý příští rok.

****

A já se k paní Dvorecké přidám a poděkuji za sebe i za celou redakci Knižní kavárny našim čtenářům za to, že vydrželi trochu chaotické období, kdy se Kavárna stěhovala na nový web a kdy bylo třeba udělat plno organizačních věcí a tudíž obsah nebyl vždy takový, jaký by měl být.

Jsme rádi, že naše články čtete a do budoucna pro vás chystáme plno nových typů článků, rozhovorů, informací a novinek nejen o knihách. 🙂

Mějte krásné Vánoce, pohodové svátky a v roce 2019 plno úspěšných a krásných dní.

Napsat komentář