Rozhovor s Alexanderem Stainforthem nejen o novince BOSS

Alexander Stainforth si získal své čtenáře především díky strhující historické sérii Lady Jane. Od té doby vydal spoustu další knih a e-knih, které nás zavedou do minulosti i současnosti. Nedávno vyšla jeho novinka Boss, což je jedna z prvních MM romancí na českém trhu. O čem je a jak se mi líbila, to jste mohli číst už v recenzi na těchto stránkách. Nyní jsem se rozhodla autora vyzpovídat. I když už ho trochu „znám“, opět mě velmi překvapil svou upřímností a otevřeností. Jsem za to velmi vděčná. Odpovědi v totmo rozhovoru pro mě byly zážitkem, jstejně jako čtení Alexových knih.

Zajímá vás, co všechno prozradil? Pak čtěte dál…

  • Alexander Stainforth je Váš pseudonym. Prozradíte nám, proč jste se rozhodl publikovat pod pseudonymem?

  Když jsem v roce 2003 vydával první knihu, tehdejší spolupracující nakladatel mi doporučil vydat ji pod pseudonymem. Doba českým autorům příliš nepřála.

  • Která kniha byla Vaše první a jaké bylo její vydání? (Ptám se proto, že na českém trhu není pro nové spisovatele právě jednoduché prorazit.)

Byl to Temný úplněk, který se stal později součástí série Lady Jane. A upřímně – byla to hrůza. 😊 Měl jsem vytištěný náklad, žádného distributora, v knižní branži jsem se pohyboval krátce, takže prakticky bez kontaktů. Nosil jsem knihu v batohu a nabízel ji knihkupcům. Našli se tací, kteří mi dali šanci, za což jsem vděčný. Díky zkušenostem si troufám tvrdit, že autoři, kteří se nyní snaží prorazit, to mají mnohem jednodušší. Mohou publikovat e-knihy, dostat se ke čtenářům přes sociální sítě – budování jména (značky) je pro ně snadnější. Na druhou stranu – konkurence je právě díky těmto možnostem obrovská, takže… každá doba asi přináší klady a zápory.

  • Proč jste se rozhodl vydávat e-knihy pod svou vlastní značkou a kde všude je mohou čtenáři koupit?

Mám kolem sebe skvělé spolupracovníky – grafiky, redaktory a korektory… Bez nich bych se neobešel. Pro vydávání e-knih ale nepotřebuji nakladatele – získám tak větší část tržby a mohu vždy rozhodnout co, kdy, jak a kde. A e-kniha je formát, který mě velmi baví. Čtenáři mohou mé e-knihy získat u prodejců eBux, eReading, Palmknihy, Google Play, Alza a některých dalších – aktuálně i na Československé bibliografické databázi (ČBDB).

  • Píšete raději příběhy z minulosti, nebo ty současné?

Dřív jsem psal raději příběhy z minulosti, ale poslední roky mě baví spíš ty současné. Možná je to tím, že jsem si v dnešní době nedokázal představit nic pěkného se šťastným koncem, dnes už to ale vidím jinak.

  • A teď už pojďme k Vaší novince – knize Boss. Jedná se o MM romanci. Tedy žánr, který až dosud na českém trhu nebyl příliš znám. Proč jste se rozhodl napsat román o homosexuálech?

Nikdy jsem to neplánoval – neřekl jsem si: tak, a teď napíšu něco o gayích. Minulý rok jsem četl knihu Promises od Marie Sexton – MM romanci, která má v sobě mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Díky ní jsem se rozhodl skončit s předstíráním a prošel coming outem. A napsání Bosse byla jen další fáze, jak se zbavit nepříjemných pocitů, které jsem v sobě za ta léta nahromadil.

  • Prozradíte nám, jaké jsou ohlasy čtenářů?

Těší mě, že jsou dobré. 😊 Jsem čtenářkám a čtenářům velmi vděčný za to, že příběhu dali šanci a odvážili se číst i o méně tradičních párech.

  • Osobně by mě zajímalo, zda mezi čtenáři Bosse převažují ženy, nebo muži. Máte takovou evidenci, nebo to nesledujete?

Jednoznačně ženy, mužů je podstatně méně. V Americe tento žánr píší ženy pro ženy… Nevím, co přesně je na gay romancích láká, ale děkujme za to – díky nim tento žánr může existovat.

  • Boss bude mít pokračování. V současnosti pracujete na druhém díle s názvem Alfa Boss. Prozradíte nám, na co se mohou čtenáři těšit?

Původně jsem plánoval Alfa Bosse napsat jen z pohledu Erika a vrátit se víc do minulosti, ale došel jsem k závěru, že pokračování – samozřejmě s několika odbočkami k setkání obou hlavních postav, bude nosnější. Alfa Boss už nebude tak romantický, čeká mě několik temnějších scén, kterých se trochu děsím, ale doufám, že do nich zvládnu přenést co nejsilnější emoce.

  • Dá se psaním knih uživit, nebo máte ještě další zaměstnání?

Pár takových vyvolených se najde, ale musí psát nejen knihy. Mám zaměstnání – považuji se za šťastného člověka, protože dělám to, co jsem si vysnil už někdy v osmnácti. A ve společnosti, o které jsem snil… 😊 Tahle práce je pro mě důkazem, že zákon přitažlivosti nepřetržitě funguje a přináší nám vše dobré, co si přejeme. Vlastně mohu napsat, že mě živí knihy, nejen ty mé.

  • A na závěr nám prosím prozraďte, zda máte nějaký „psací rituál“. Např. zda si vždy k psaní pustíte hudbu, otevřete víno apod. Nebo prostě sednete a píšete kdykoli a kdekoli? 😊

Nezvládnu psát kdekoli, potřebuji místo, kde se cítím dobře. A hodně hudby, která mě při psaní inspiruje. 😊

Alexi, moc Vám děkuji za rozhovor, který byl v mnohém hodně otevřený. O to více si ho vážím. Přeji Vám za celou redakci plno spokojených čtenářek a také samozřejmě čtenářů. Těšíme se na Vaše další knihy. 😊

 

Chcete si přečíst knihu BOSS?

Tak klikněte TADY a může být vaše. 🙂

Napsat komentář