O ilustracích, malbě i čtení s Katkou Brabcovou alias Brabikate

Kateřina Brabcová alias Brabikate je talentovaná mladá dívka, jejíž tvorbu sleduji již řadu let. Dříve působila především jako blogerka a copywriterka, a nějakou dobu pracovala i v marketingu. V současné době se věnuje především ilustracím a umělecké tvorbě. Její díla můžete vidět na různých výstavách, ale také na obálkách některých knih. Já vlastním hned dvě – Kavárnu v Kodani a Pekárnu v Brooklinu. Chcete se o Brabikate dozvědět více? Čtěte dnešní rozhovor.

1)Katko, jak se stalo, že jsi od textů a marketingu přešla na kresbu a ilustrace?

Ono to bylo spíš tak, že psaní a marketing byla taková moje odbočka od výtvarné tvorby. Malovala jsem a kreslila jsem úplně odmala. Když jsem se ale na gymnáziu rozhodovala, co dál a čím se jednou živit, neuměla jsem si tehdy představit, že bych se malováním nějak normálně uživila. Roli sehrálo i pár lidí v mém okolí, kteří mě od toho v dobré víře odrazovali, protože sami v tomhle oboru tak úplně neuspěli. A tak jsem se vydala jiným směrem. Bylo to tehdy takové pragmatické rozhodnutí. Ale stejně mě to ty roky pořád táhlo zpátky k malování, a když jsem později objevila, že v dnešní době je všechno trochu jinak a ilustrace mají mnohem širší využití než třeba ještě před deseti dvaceti lety, řekla jsem si, že to přece jen zkusím a uvidíme. J

2) Jakým způsobem tvoříš? Vím, že něco kreslíš klasicky, ale něco i v počítači. To je pro mě velká neznámá. Přiblížíš nám své techniky?

Ve chvíli, kdy se naučíš používat grafické programy, tak z hlediska techniky mezi tvorbou na papír a tvorbou v počítači není zas tak velký rozdíl. K počítači mám připojený grafický tablet, což je v podstatě další monitor, na který se dá malovat pomocí speciálního pera. V grafickém programu používám štětce, tužky, gumy, barvy… úplně stejně jako na papíře. Jen tam mám nesčetně dalších možností, co se s obrázky dá dělat. Malování na papír a plátno nebo kreslení tužkou má pro mě ale pořád svoje kouzlo. Když to jde, tak se k němu ráda vracím.

3)V současné době už máš na kontě několik knižních obálek. Prozradíš, které to jsou?

Ilustrovala jsem obálku knihy (Ne)obyčejný kluk od R. J. Palaciové pro nakladatelství Pikola, čtyři knihy české autorky Kláry Janečkové pro nakladatelství Ikar (jedna z nich tuším ještě nevyšla), Kavárnu v Kodani a Pekárnu v Brooklynu od Julie Caplinové pro nakladatelství Cosmopolis a Až na (kostní) dřeň od Věry Nykodýmové pro Ikar. A další obálky se chystají. J

4)Jak postupuješ při tvorbě obálky? Čteš celou knihu, nebo si necháš popsat, o čem je děj?

Jak kdy. Když text knihy není k dispozici, tak si o knize zjistím co nejvíc informací z redakce, ale v takovém případě si nikdy tak úplně nejsem jistá, jestli jdu správnou cestou. Mnohem lepší pro mě je, když dostanu text knihy. Sice je to pracnější a nejde to tak rychle, ale myslím si, že je to na výsledku znát. Snažím se přečíst ideálně celou knihu, nebo – když se to nestíhá – přečíst alespoň její podstatnou část. Naladit se na atmosféru příběhu a přijít na motiv a barvy, které by se hodily na obálku

5)Dělala jsi kromě obálek ještě i nějaké ilustrace do knih?

Ne, zatím jen ty obálky, ale snad nějaká ta ilustrovaná kniha v budoucnu ještě přijde. J Pár nabídek se sice už objevilo, ale buď přišly bohužel zrovna ve chvíli, kdy nebyl čas, nebo jsem necítila, že by jejich téma bylo pro mě to pravé.

6) Děláš ilustrace jen pro nakladatelství, nebo si může Tvou tvorbu objednat kdokoli?

Kdokoli. Práce pro nakladatelství je krásná, ale v českém prostředí to na celé živobytí úplně nevystačí. Většina obrázků, co dělám, je na zakázku pro nejrůznější firmy, ale objednávají si u mě i jednotlivci, když chtějí plakát, obraz nebo třeba ilustrace na blog nebo na potisk trička, svatební oznámení a podobně.

7)Vedle ilustrací tvoříš i velké obrazy, které jsi dokonce vystavovala na několika výstavách. Mohou je zájemci vidět na nějaké výstavě právě teď, nebo v nejbližších týdnech?

Zrovna teď to možné není, ale během léta budu mít výstavu na zámku v Pátku u Loun, což je vesnice, kde jsem vyrůstala. Paní, která se o zámek stará, mi to před pár měsíci nabídla, a já jsem s potěšením souhlasila – takže od června do září, pokud si budete chtít udělat výlet, určitě jste zváni. J Budou tam k prohlédnutí jednak moje akvarelové a akrylové malby, ale chystám se vytisknout i nějaká ta digitální dílka z poslední doby. Bližší informace brzy dám na svůj web a Instagram.

8)A co když si zájemci chtějí nějaký Tvůj obraz koupit? Je to možné?

Jasně. Jde to buď přes můj web, kde mám sekci s obrazy na prodej, nebo se můžou obrátit přímo na mě osobně a domluvit to třeba přes mail nebo telefon.

9)Protože tohle je knižní web, tak si nemohu odpustit pár otázek ke knížkám. Čteš hodně, nebo jsi spíš takový ten sváteční čtenář?

Já jsem velký knihomol. J Pár let jsem o knihách psala i blog, protože jsem měla vždycky potřebu všechny ty přečtené knížky nějak analyzovat a probírat s ostatními. Bylo to v dobách, kdy knižní blogy teprve začínaly. Teď už na nic takového nemám prostor, bohužel, ale knížky čtu pořád, i když je pravda, že teď mnohem méně než tehdy.

10)Máš nějaký svůj oblíbený žánr, nebo dokonce autora?

Mám ráda klasiku a současnou světovou literaturu, ale ráda si odpočinu i u nějakého oddechovějšího čtení. Nejraději mám knihy, co kromě samotného příběhu mají i nějakou hlubší myšlenku, která vám ještě dlouho po přečtení nejde z hlavy. Ráda čtu i naučné knihy. Ze spisovatelů můžu vybrat nejspíš J. K. Rowlingovou, Josteina Gaardera, Milana Kunderu, Simona Mawera, Iana McEwana, Jane Austenovou, L. N. Tolstého… ale mohla bych v tom výčtu pokračovat dlouho a dlouho. J

11) Čteš raději českou, nebo zahraniční tvorbu?

Nedělám v tom rozdíly, u nás se píší skvělé knihy, ale víc oblíbenců mám spíš v zahraniční tvorbě.

12) A na samý závěr – je nějaká knížka, která Tě v poslední době zcela nadchla a doporučíš ji čtenářům?

Z poslední doby mě hodně zaujala kniha Sapiens – Stručné dějiny lidstva (Juval Noach Harari), skvěle napsaná kniha o vývoji lidstva, která ve světě vyvolala vcelku velký ohlas, tak jsem byla zvědavá. J Aktuálně dočítám knihu In Progress (Jessica Hische), což je napůl obrazová kniha v angličtině a je podle mě hrozně skvělá, ale přínosná bude především pro grafiky a ilustrátory

Katko, moc děkuji za rozhovor. Přeji Ti plno skvělých nápadů a spokojených zákazníků. Ať se Ti daří!

Pokud byste se o Katce chtěli dozvědět více, můžete navštívit její webové stránky.

4 komentáře: „O ilustracích, malbě i čtení s Katkou Brabcovou alias Brabikate

  1. Super rozhovor. Ilustrace Kateřiny Brabcové jsem objevila zároveň s knížkou Kláry Janečkové Pád do tmy. A tak jsem se poohlédla i po dalších.

  2. Kačka je neuvěřitelně šikovná. 🙂 Dělala mi záhlaví na blog a já jsem z toho pořád úplně hotová. 🙂 Určitě jsem si jí nenajala naposledy 🙂

Napsat komentář