Recenze: Zdeněk Svěrák – Strážce nádrže

Kdo by neznal Zdeňka Svěráka a jeho svérázný humor! I když nejsem žádný velký filmový fanda, na ty jeho si vždy ráda zajdu. A protože k panu Svěrákovi nepatří jen filmy, občas si ráda přečtu i nějaký ten příběh z jeho pera.

nakladatelství Cosmopolis nejnověji vyšel jeho Strážce nádrže. Novela psaná v dopisech. Hlavním hrdinou je strážce vodní nádrže Magda, Jiří Smrček. Dopisuje si s generálním ředitelem povodí a vedle informací týkající se Magdy mu vypráví i své životní eskapády. Někdy je o to jeho minulosti, o tom, jak pracoval jako učitel, jak vstoupil a zase vystoupil z komunistické strany, nebo o tom, co cítí ke krásné mladé sousedce.

Dopisy pana Smrčka jsou jednosměrné. Zpětnou vazbu na ně dostává prostřednictvím nadřízeného, který mu telefonicky nebo osobně tlumočí, co mu generální ředitel vzkazuje.

Ač je rukopis a svérázný humor pana Svěráka znát a je vidět, že se snažil o veselé čtení, není tomu tak. Některé situace sice humorné jsou, ale na mě tentokrát dýchl smutek stáří a promarněného života, i když to tak hlavní hrdina určitě nebere.

Knížka Strážce nádrže je útlounká a já ji přečetla za jeden večer. Je to ale i tím, že pan Svěrák píše velmi čtivě a knížku jsem nedokázala odložit. Osud pana Smrčka mě nesmírně chytl a líbil se mi, i když to asi nebude kniha pro každého.

Hodnocení: 4/5

Knížku Strážce nádrže koupíte na stránkách nakladatelství Cosmopolis.

Text a foto: Sabina Huřťáková

Napsat komentář