Recenze: Tomáš Sterneck – Čas krkavčích hodů

Čas krkavčích hodů byl můj první historický román od Tomáše Sternecka. Zaujalo mě, že autor pochází z jižních Čech, kde žiju a že i hlavní hrdina je z Českých Budějovic. Bohužel to bylo příliš málo na to, aby mě kniha nezklamala. Tento román mi nesedl a nebylo to jen neobvyklým autorovým stylem.

Název: Čas krkavčích hodů

Autor: Tomáš Sterneck

Nakladatelství: Moba

Počet stran: 352

Rok: 2019

Recenze:

Hlavním hrdinou tohoto románu z doby slavného generallissima Albrechta z Valdštejna je Jeroným. Voják, který se vrátil z tažení do Svaté země. Nehodlá se však stáhnout do ústraní a odpočívat. Naopak. Chce se vrátit do boje a vstoupit do Albrechtovy armády.

Hned na začátku jeho dobrodružství je zaúkolován, aby předal jistý vzkaz. Na výpravu s ním vyrazí i přítel z křížové cesty, Abraham. Jejich poslání však nedopadne nejlépe. Jsou přepadeni neznámými lupiči a v drsné šarvátce Abraham zemře.

Jeroným sice neví, kdo jejich útočník byl, dobře si ale pamatuje jeho obličej připomínající žabí tlamu. Tím spíš, že ho krátce poté spatří v polorozpadlé dřevěnici, kde „Žabák“ schraňuje podivné soudky, ve kterých rozhodně není vápno, jenž by měly obsahovat.

A tak se Jeroným vydává zjistit, co za tím vším je a proč musel zemřít jeho přítel…

U historických románů z Moby jsem zvyklá, že se čtou lehce a je to oddechové čtení, které zvládám i při tom, když si děti kolem mě hrají. U této však nikoli. Čas krkavčích hodů byl na čtení velmi náročný. Autor používá zvláštní slovosled ve větách, vymýšlí si nová slova a často jsem se musela při čtení pozastavit a přemýšlet, co chtěl některou větou říct. Díky divnému slovosledu se navíc román nečte vůbec plynule. Je potřeba soustředit se na každé slovo.

Další, co mi nesedlo, byla doba a vlastně i celkový styl románu. To samozřejmě není vina autora. Zjistila jsem, že v období Albrechta z Valdštejna se mi vůbec nelíbí a rozhodně si dám pozor při výběru další knihy plné mušketýrů. Autor píše ryze mužským stylem a román proto bude vyhovovat hlavně mužům. Mně v něm asi chyběla nějaká ta ženská, něžná či alespoň trochu romantická linka. Proto jsem se rozhodla, že román nebudu hodnotit procentuálně, ani počtem hvězdiček.

Čas krkavčích hodů je podle mě velmi dobře promyšlený román, kde si dal autor záležet nejen na propracovaném ději plném dobrodružství, napětí a šarvátek, ale také na specifickém jazyku, který se k historickému románu bezpochyby hodí. To, že mně osobně nesedl, je chyba má, ne autorova.

Věřím, že tento román si najde plno nadšených čtenářů především mezi muži, ale i mezi ženami, které se rády v knihách ocitají v ryze mužském prostředí – vojenském ležení.

Knihu Čas krkavčích hodů koupíte na stránkách nakladatelství Moba, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Napsat komentář