Recenze: Krvavý měsíc – Markus Lutteman

Kniha Krvavý měsíc vás položí na lopatky.  Neskutečné emoce, nečekané zvraty, lidská krutost, všudypřítomné napětí i mrazivá beznaděj. To vše se vás bude bytostně dotýkat, protože celý příběh je založen na pravdě. Na pravdě neskutečně kruté…

Název: Krvavý měsíc

Autor: Markus Lutteman

Nakladatelství: Omega

Počet stran: 399

Rok vydání: 2018

Recenze:

Kniha vypráví příběhy několika lidí, každý je jiný a někteří žijí od sebe na míle daleko, ale jejich osudy jsou navzájem provázány a některé z nich se překvapivě spojí dohromady.

Rob Chazey, známá rocková hvězda, má vše na co si pomyslí, ale zjistí, že ani tento způsob života mu nepřináší žádné potěšení. Spontánně se vydává do Afriky, kde se stane svědkem brutálního zabití nosorožce a to, že vidí samotného vraha při činu, pro něj znamená neustálý útěk před zabijáky.

Thabisa, zaměstnankyně africké rezervace, která by pro její zvířecí obyvatele udělala všechno. Opravdu všechno? Dokáže obětovat i vlastní rodinu?

Daniel, který žije v Jihoafrické republice má hodně hluboko do kapsy a někdy je ta hloubka natolik velká, že nemá ani vlastním dětem co dát na talíř. Jednou z možností jak vydělat peníze je stát se pytlákem vzácných nosorožců.

Paulina Diazová, vyšetřovatelka zabývající se světovým obchodem s ohroženými zvířaty.

Huong Xuan, obchodník, který se nebojí použít všechny prostředky pro výnosný podnik a umí jít i přes mrtvoly.

Than Vu, mladík co se snaží dostat do Ameriky, ale připlete se do cesty nesprávným lidem.

Všechny tyto nitky jednotlivých postav se vpletou do obrovské pavučiny se společným jmenovatelem – nosorožci. Čtyřnozí obři, kterým na nose roste hotové jmění. A zkorumpovaní politici, policisté, pašeráci, teroristi, celníci i strážci parku se můžou přetrhnout, aby si každý z nich pro sebe urval z tohoto vzácného pokladu co nejvíc.

Ačkoli se může zdát, že kniha obsahuje množství postav a vy budete v ději tápat, nic takového se nekoná, protože příběh je tak poutavě napsán, že se okamžitě vnoříte do četby. Tohle téma, i když se budete bránit sebevíc, vás prostě nenechá chladnými. Budete prožívat do poslední strany neskutečný příběh lidské krutosti a nebude se vám chtít věřit, že tento černý trh s ohroženými zvířaty stále vesele bují.

„Záběr na Roba Chazeyho nahradí záběr na nosorožce, který vrávorá někde v otevřené křovinaté krajině. Nosorožcův roh je pryč a jeho nos je jedna krvavá kaše. Nosorožec se nakloní, spadne, pokusí se postavit znovu na nohy, ale neuspěje. Bartek Rucinski nic nechápe, ale sedí bez hnutí s mobilem v rukou a mrká, aby potlačil slzy-aby lépe viděl.

„Každých osm hodin je v Africe nebo Asii kvůli svému rohu zabit jeden nosorožec,“ slyší Robův hlas přes snímky. „Rohy se poté prodávají za závratně vysoké ceny lidem ve Vietnamu a Číně, kteří věří, že rohy mají léčivé schopnosti. To je podvod. Ale zločinecké syndikáty ve Vietnamu a Číně na takových obchodech vydělají každý rok miliardy…“

Autor Markus Lutteman je švédský novinář a spisovatel a před napsáním Krvavého měsíce procestoval Jihoafrickou republiku, aby pytláctví, které je všudypřítomné, viděl na vlastní oči. Na konci knihy jsou pak napsané odkazy od autora, kde dostanete vysvětlení, co se zakládá na pravdě a co je autorova fikce, včetně odkazů, z kterých autor čerpal.

Je to thriller a ten správný thriller by měl mít gradující konec, ale tady se žádný stupňující konec nekoná, protože kniha graduje hned od první stránky a toto tempo ji zůstane po celou dobu, takže nemáte ani chvilku na vydechnutí. Rozhodně a určitě doporučuji!!!

Hodnocení: 98 %

Knihu Krvavý měsíc zakoupíte výhodně na stránkách e-shopu Knihy Dobrovský. 

Napsat komentář