Nebezpečné známosti – další klasika v novém kabátku od nakladatelství LEDA

Tato románová klasika patří opravdu mezi pravé perly literatury. Nakladatelství Leda začalo vydávat edici Démanty literatury a ne nadarmo tam toto skvostné dílo právem patří.

Název: Nebezpečné známosti

Autor: Choderlos de Laclos

Nakladatelství: Leda

Počet stran: 456

Rok vydání: 2019

Recenze:

Dva konspirátoři lásky markýza de Merteuil a vikomt de Valmont spolu soupeří o to, kdo je větší intrikář. Ten kdo se jim dostane pod ruce, se stává obětí jejich manipulací a nemilosrdných hrátek na poli lásky. Své pěšáky si vybírají buď ze msty, nebo jen tak pro zábavu. Vykalkulované ďábelské strategie i jejich aristokratický cynismus zapadá do každé doby, nejen do 18. století, v kterém se román odehrává.

„ Kdo by se nezachvěl při pomyšlení, jaké neštěstí může způsobit jediná nebezpečná známost! A kolik bolesti by si člověk ušetřil, kdyby předem víc uvažoval! „

Myslím, že není třeba knihu více představovat, pokud by se ale našel někdo, kdo román nezná, jistě mu pomůže, pokud si vzpomene na slavný film Miloše Formana – Valmont, jehož předlohou byla právě tato kniha.

Celá kniha je psána v dopisech a musím přiznat, že to není zrovna moje oblíbená forma knihy a ani tento skvělý román mně to nevymluvil. Líčení v dopisech bylo leckdy opravdu velmi zdlouhavé, a i když je psáno v barvitém, šarmantním jazyku, trochu jsem se s tím prala. Proč jsem si tedy knihu pořídila? Protože někdy vás zaujme obal knihy natolik, že po ní hmátnete, aniž byste o tom dlouho přemýšleli.

A kniha Nebezpečné známosti je opravdu zahalena v luxusním kabátku. Z obalu na vás dýchá historie, láska, ladnost, naivita i francouzský šarm. Lesklé růže na béžovém pozadí vypadají skvostně a stále máte pocit, že se jich musíte dotýkat, abyste tomu uvěřili.

V tomto případě se opravdu potvrzuje pravidlo, že i obal prodává knihu. A já jsem ráda, že tento literární skvost bude zdobit i moji knihovnu.

Hodnocení: 80 %

Líbí se vám nové vydání této klasiky?

Pokud si ho toužíte pořídit do své knihovny, výhodně ho koupíte přímo na stránkách nakladatelství LEDA.

Napsat komentář