Jitka Závodná – Svět, co byl mým – Kniha, která chytí za srdce

Zajímají vás pohnuté osudy šlechty žijící v našich zemích na přelomu 19. a 20. století? Rádi čtete o jejich životech, zvycích i o tom, co se dělo za války a po válce? Pak by vám neměl uniknout nejnovější román Jitky Závodné Svět, co byl mým, pojednávající o Alžbětě Bořetínské a jejím životě i osudech celého rodu a sídla. 

Název: Svět, co byl mým

Autor: Jitka Závodná

Nakladatelství: KKnihy Pavel Kohout

Rok: 2019

Vydáno jako e-kniha

Recenze:

Příběh, který autorka velmi citlivě vypráví, začíná v roce 1897 na bořetínském panství. Tehdy se narodila hlavní hrdinka knihy, Alžběta Bořetínská. 

Jitka Závodná napsala nesmírně poutavý román podle skutečného příběhu o tom, jaký byl život šlechty na přelomu století, ale hlavně během dvou světových válek a za komunistů, kteří nedělali mnohem větší škody, než obě války dohromady. 

Alžběta vyrůstala obklopena přepychem, ale i tvrdou prací. Vést a udržet vzkvétající panství nebylo vždy jednoduché. V tomto románu krásně vidíme chod hospodářství i panského domu samotného, ale také sledujeme pohnuté osudy hlavních hrdinů. 

Alžběta byla starší ze dvou sester. Její matka si otce brala z donucení a ani narození Alžběty nezměnilo její odtažitou povahu. Nedostatek lásky ke starší dceři ji provázel po celý život a poznamenal ji samotnou i Alžbětu. Drobná změna přišla až s narozením druhé dcery. Postupem času se ujala vlády nad zahradou a vkládala do ní vše. 

Alžběta se sestrou rostly a připravovaly se na svou budoucí úlohu. Zde sledujeme, že vztahy tehdejší šlechty se sice ještě domlouvaly mezi rodiči, ale slovo už mohla mít i láska.

Nemá smysl líčit tady celý Alžbětin příběh. Pokud ho chcete znát, přečtěte si knihu Svět, co byl mým. Je neskutečně nádherná. 

Já jsem ji doslova hltala a prožívala jsem každičkou větu. Dlouho jsem četbu knihy neproplakala. Tady jsem se nedokázala udržet. Často jsem musela čtení přerušovat, protože jsem přes slzy ani neviděla na písmenka. Dojalo mě Alžbětino překvapení nad sestřiným zasnoubením, její vztahy – ať už ty partnerské, či jiné, plakala jsem nad osudy lidí, zámku i stromů, když byly ničeny válkami, režimy i zlými a mocichtivými lidmi. 

Už v knize Zahrada mého života Jitka Závodná dokázala, že umí výborně psát a ještě lépe procítit osudy lidí. V této knize jsem se však zcela utopila. Byla úžasná. Nevím, zda je to tím, že autorka a její psaní zrají jako víno, nebo mi celý příběh byl prostě tak nějak bližší. 

Užívala jsem si ho opravdu hodně, i když mi osudy šlechty drásaly a pořád drásají srdce. Román Jitky Závodné není má první kniha na toto téma. Je však jednoznačně nejlépe uchopená a napsaná. 

 

Hodnocení: 100% TOP

 

Knihu Svět, co byl mým můžete zakoupit na stránkách nakladatelství KKnihy – Pavel Kohout, kterému děkuji za recenzní výtisk. 

 

A upřímně… doufám, že se jednou kniha dočká i skutečné papírové podoby, protože mít ji v knihovně by pro mě byla opravdu čest a láska na celý život. 

Napsat komentář