James Patterson: Volavka – akční thriller plný střelby

Máte rádi americké akční filmy, střílečky a thrillery? Pak vám jistě sedne i nová kniha Jamese Pattersona jménem Volavka.  Hlavní hrdina v ní chce objasnit podezřelou sebevraždu své přítelkyně. Zamotá se však do velmi nebezpečné akce a ohrozí život svůj i každého, s kým se dostane do styku.

Název: Volavka

Autor: James Patterson

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 298

Rok: 2019

Recenze:

Benjamin Casper je novinář a majitel seriózního webového magazínu. Jeho přítelkyně Diana pracuje jako sekretářka v Bílém domě. Jednoho dne však dojde k tragédii. Diana spadne z balkonu svého bytu a Ben je tak blízko, že pád vidí na vlastní oči. I to je důvod, proč nevěří tomu, že spadla sama.

Ben se rozhodne, že pravdu o Dianě odhalí sám. Ostatně jeho známému, schopnému detektivovi, případ odebrali federalové, aby ho zametli pod koberec. A to nehodlá Ben dopustit.

Ben se začne pídit po pravdě a krůček po krůčku odkrývá nebezpečné tajemství. Při tom zjišťuje, že Diana byla ve skutečnosti úplně někdo jiný. Jak žila žena, o které byl přesvědčen, že ji zná? Byla oběť, nebo pachatel? Měla poměr s někým v Bílém domě? A je opravdu mrtvá?

Tento thriller byl mým prvním setkáním s Jamesem Pattersonem. Věděla jsem už od Irenky z Knihánkova, že píše výborně a čtivě. A o tom mě rozhodně přesvědčil. Problémem bylo celkové pojetí příběhu. To, co se podle anotace zdálo jako psychologický thriller, nakonec vyústilo v politickou kriminálku plnou stříleček, jako v americkém akčním filmu. A to není můj šálek kávy.

Na začátku románu mi navíc vadilo, jak moc autor vstupoval do příběhu s nesmysly o hercích a filmech, popř. o prezidentech. Příběh je totiž vyprávěn z pohledu Bena a autor neustále odváděl jeho myšlenky úplně jinam. Pochopila bych pár narážek a odboček od hlavního děje. Ale tady toho bylo opravdu moc. Až jsem přemýšlela, zda se nakonec nedozvíme, že má Ben nějakou psychickou poruchu. Jako že je autista, nebo tak… Nebyl. Autor zřejmě potřeboval příběh natáhnout, tak ho proložil těmito vsuvkami. Ale na začátku to bylo vážně přehnané…

Tím, že neholduji ani podobně laděným akčním filmům, tím pro mě byl celkově příběh neuvěřitelný. Ben byl nesmrtelný hrdina, který z každého průšvihu vyvázl maximálně s pár škrábanci, zatímco všichni kolem něj padali jako mouchy.

Čtivost ani napětí autorovi rozhodně upřít nemůžu. Pro mě ale tento příběh určitě nebyl. Až se příště budu ohlížet po některé autorově knížce, zjistím si předem, zda se neponese v podobném duchu.

Hodnocení: 72%

Knihu Volavka můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Alpress.

Napsat komentář