Dvakrát královnou – historický román o Matyldě Anglické

DVAKRÁT KRÁLOVNOU – není to na jednu anglickou Matyldu příliš velké sousto? Nebo je to jenom začátek, protože jak známo ženský nemají nikdy dost… ;-)?

„Velká rodem, povýšena sňatkem, ze všech však největší ve svých potomcích.“

  Rádi byste se dozvěděly více o císařovně Matyldě? Potom vám doporučuji historický román DVAKRÁT KRÁLOVNOU z nakladatelství Alpress.

Název: Dvakrát královnou

Autor: Hilary Green

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 303

Rok vydání: 2018

Recenze:

Román začíná sňatkem tehdy dvanáctileté Matyldy Anglické s o mnoho let starším německým císařem Jindřichem. Matylda, jejíž charakter je zmítán tvrdohlavostí a pýchou, se těžce sžívá se svým starším manželem, ale nakonec najdou společnou řeč. Toto manželství však zůstává bezdětné a po smrti Jindřicha na pokyn svého otce se vrací do rodné Anglie jako vdova a jediná dědička anglického trůnu. Ale ani tady její strasti nekončí. Jelikož nezajistila po sobě následníka trůnu, je provdána otcem za mladšího hraběte Geoffroye z Anjou, který ovládá rozsáhlá území na severu Francie.

Ani v tomto manželství nenachází tu pravou lásku. Je o jedenáct let starší než její muž a s jejím věkem jde i ruku v ruce prohlubující se tvrdohlavost až panovačnost. Postupem času se naučí obě strany jistým kompromisům a Matylda zplodí tři syny, z nichž nejstarší Jindřich později uplatňuje svůj nárok na trůn. Po smrti jejího otce se anglická šlechta vzepře proti tomu, že by jim vládla žena a dosadí na trůn jejího bratrance Štěpána z Blois. Boj o moc v Anglii mezi Matyldou a Štěpánem trvá bezmála 20 let.

Dokáže si Matylda splnit svůj sen o anglické koruně? Co všechno bude muset obětovat pro svůj cíl?

Postava Matyldy ve vás vyvolá nejen obdiv k tvrdé, inteligentní ženě (jak se dokáže s přehledem orientovat v mužském světě a neohýbat svůj hřbet), ale i vztek pro její tvrdohlavost, panovačnost až malichernost.

Její život se točil jen kolem dosažení anglického trůnu, vše tomuto cíli zcela podřídila a kromě jejího nejstaršího syna Jindřicha nejevila o další své dva syny absolutně žádný zájem. Ačkoli zaslouží obdiv, já bych s ní rozhodně neměnila.

Celý román se opírá o historické skutečnosti. Obsahuje množství jmen, názvů tvrzí, měst, hradů a také nemálo politikaření. Ale rozhodně se toho nebojte. Román je čtivý, politika je podána srozumitelně a celý příběh je opřen o osobní život Matyldy.

Hrdá císařovna, jak se po celý svůj život nechala s ohledem na své první manželství titulovat, na Anglii zanevřela a ke konci svého života se uchýlila do kláštera ve Francii, kde roku 1167 zemřela.

Všem milovníkům historických románů, kteří chtějí spolu s Matyldou prožít příběh plný vzrušení, nenávisti, radosti i zklamání knihu Dvakrát královnou z nakladatelství Alpress rozhodně doporučuji.

A nebojte se, na lásku také dojde ;-).

Hodnocení: 80 %

Historický román Dvakrát královnou zakoupíte na stránkách nakladatelství Alpress.

 

Napsat komentář