Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi.

Ty doby, kdy jsem znala Rusko jen jako SSSR a z něho Rudé náměstí alias Krásnaju ploščaď či Ermitáž, již dávno minuly. Proto jsem se rozhodla, že si doplním současné informace o této zemi. S velkou opatrností jsem do ruky vzala knihu Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi, protože cestopisy nejsou zrovna tím „pravým ořechovým“ pro mou osobu. Očekávala jsem nezajímavou, informacemi naditou knihu a dostalo se mi překvapení v podobě čtivé, humorné, záživné a velmi poutavě napsané knihy.

Název: Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi

Autor: Stephan Orth

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 282

Rok vydání: 2018

Recenze:

Autor Stephan Orth se vydává do této krásné země a jeho plánem je procestovat ji od Vladivostoku až po Moskvu. Po dobu deseti týdnů sbírá malé i velké postřehy u místních lidí a diskutuje s nimi nejen o politice, ale i o každodenních věcech, které jsou součástí jejich života. Ke svému cestování využívá couchsurfing, který mu umožní nahlédnout do světa i těch největších podivínů a poskládat tak ucelený obraz tohoto koutu světa.

Nikdy bych neřekla, že zrovna mě bude takhle bavit cestopisná kniha. Autorovi se to prostě podařilo a velkou zásluhu, vlastně tu největší na tom má jeho vytříbený humor. Pokud máte rádi nejen ironický, ale i černý humor, který je v jeho podání ještě černější než noc, pak vás tato kniha bude opravdu bavit.

Dozvíte se spoustu zajímavých věcí o Rusku. Třeba, že existuje autonomní republika Kalmycko, kde hlavou do roku 2010 byl milionář Iljumžinov, který nejen, že tvrdil, že ho kdysi uneslo UFO, ale je jedním z největších fanoušků šachu. A díky tomu mají všichni mladí Kalmykové šachy tři roky ve škole jako povinný předmět J .

„Větou „To je prostě Rusko!“ se dá vysvětlit spousta věcí, pro které jinak žádné rozumné vysvětlení není.“

Co je mi na Stephanu Orthovi velmi sympatické, je jeho nálepka praktikujícího skříňového analytika a utajeného špiona hřbetů knih.  Během svých návštěv u cizích lidí si sestavuje spontánní psychogram každého člověka jen na bázi okruhu knih, které stojí na policích jeho obýváku.

Celá kniha je napsána velmi poutavě a hlavně čtivě.  Je jasné, že pokud píšete o Rusku, jisté dávce politikaření se prostě nevyhnete, ale autor to nijak nepřehání a vlastně až do poloviny knihy je popisována velmi stravitelnou formou. Potom už je politiky trochu více, ale rozhodně se toho nebojte, nijak vás to nebude ubíjet. Navíc je kniha doplněna o barevné fotografie z celé cesty a vy se tak můžete tomuto dobrodružství přiblížit ještě více.

A co že je to ten couchsurfing? V současnosti největší internetová služba bezplatného ubytování. Jedná se o sociální síť, kde si můžete domluvit s jakýmkoli jejím členem přespání u něj doma a on za to nebude chtít žádné peníze, protože“ jednou on tobě, po druhé ty jemu“. A tímto způsobem v zásadě můžete procestovat celý svět. Nejen, že ušetříte za ubytování, ale navíc se ještě seznámíte se spoustou zajímavých lidí, které byste jinak nepotkali.

Autorova slova: Jak by možná řekl Forrest Gump:“Couchsurfing je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“

Co bych na knize ještě ráda vyzdvihla je kvalitně odvedená práce překladatele. David Krásenský vám nabídne nejen srozumitelný překlad a hodnověrné vysvětlivky, ale i počeštěné varianty ruských slov a názvů, takže se nebude v ruském jazyce ztrácet.

Pokud by všichni autoři cestopisů dokázali psát tak čtivou a zábavnou formou své knihy jako tento autor, pak by určitě měli minimálně o jednoho čtenáře víc. O mě 😉

Knihu Couchsurfing v Rusku. Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovizakoupíte na stránkách nakladatelství Kazda. 

Hodnocení: 92 %

Napsat komentář