24.1.2019 má premiéru film Narušitel – a my už jsme četli knihu!

„ A tak nám vzali nebe…“

Silný a napínavý příběh českých pilotů i jejich bezbřehou lásku k létání vám nabídne kniha NARUŠITEL od mladých autorů Davida Baldy a Petra Kulta.

Citace autorů: „Tímto příběhem jsme chtěli vzdát hold obyčejným pilotům, vojákům i letcům, kteří bránili svou zem nehledě na režim a ideologii. Ideály se totiž nemění – poctivá práce, soudržnost, kamarádství, zodpovědnost za rodinu i za společnost zůstávají důležitými hodnotami, ať už vládne kdokoliv. Nebo by to tak, podle nás, mělo být.“

Název: Narušitel

Autor: David Balda, Petr Kult

Nakladatelství: Cosmopolis

Počet stran: 160

Rok vydání: 2019

Recenze:

Příběh čtyř kamarádů, které spojuje láska k létání, nás zavede do 70. a 80. let minulého století. Nejvíc talentu k těmto létajícím strojům projeví Vladislav Kučera a většinu svého času tráví na svazarmovském letišti, kde se učí létat pod bedlivým dozorem zkušeného letce Zdeňka Chmely a starého plukovníka Otmara – pilota, který létal v RAF. Jako stín se jim za zády zjevuje neúnavná přítomnost StB a přátelství těchto čtyř kamarádů, dostává první trhliny. Každý z nich má jiné přesvědčení a po tragické události na letišti se jejich vzájemné vztahy ještě více naruší. Nikdo neví, komu může věřit a na koho si dávat pozor. Uplyne několik let a Vladislav Kučera je postaven před osudovou volbu, zda zůstat se svou rodinou v rodné zemi, nebo získat svobodu směrem na Západ.

Kniha je velmi útlá a je doplněna barevnými i černobílými fotkami z natáčení celovečerního filmu Narušitel, jejímž režisérem je právě jeden z autorů této knihy David Balda. Navíc pokud je ještě na obálce knihy vyfocen charismatický herec Jiří Dvořák, je jasné, že kniha půjde na dračku ;-).

Námět knihy čerpal David Balda ze skutečného příběhu svého dědy, armádního pilota Vladislava Baldy. Je to velmi silný příběh, který vás nenechá ani chvilku vydechnout a napsán je velmi poutavě.

I když…

Na knize je znát, a autoři se tím nijak netají, že byla napsána dle předlohy scénáře k filmu Narušitel. Kapitoly sice na sebe navazují, ale jsou to spíše jednotlivé obrazy, které mezi sebou postrádají plynulý přechod. Kniha by si daleko více zasloužila větší rozepsání děje. Je jednoduše, lehce nahozen, a větší podrobnější popisy by jistě knihu udělaly ještě zajímavější, než je. Což mně přijde trochu škoda, protože námět je velice atraktivní.

Na druhou stranu, pokud měla tato kniha navnadit čtenáře k zhlédnutí filmu, tak se autoři stoprocentně trefili, protože já si film Narušitel rozhodně nenechám ujít. A jsem zvědavá, zda bude ve stejné kvalitě jako kniha nebo zda dojde ke sporadickému jevu a filmové zpracování předčí to literární.

„ Rychle letící stíhačka se přibližuje k malému osobnímu letadlu, které se pohybuje mnohokrát pomaleji. Když ho MIG předletí, „mává“ křídly ze strany na stranu. Jedná se o mezinárodní smluvený znak, který znamená „Jste narušitel, následujte mě“. Po tomto aktu musí, dle mezinárodních pravidel, narušitel následovat stíhačku na nejbližší letiště. Pokud neuposlechne, může se stát, že piloti dostanou rozkaz cizí letadlo sestřelit.“

A nakonec musím vyjádřit svůj obdiv k této mladé autorské dvojici. Nedokážu si představit, že bych v 18 letech stvořila dílo takového formátu, jako se to podařilo těmto dvěma mladíkům.

Hodnocení: 90 %

Knihu Narušitel můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Cosmopolis.

Záznam z pořadu Show Jana Krause: David Balda a herečka Veronika Arichteva

Napsat komentář