Klasická díla v novém hávu z nakladatelství LEDA

Klasiky není nikdy dost. Alespoň já jsem o tom přesvědčená. Neříkám, že čtu klasická díla každý týden, dokonce ani každý měsíc, ale mám mezi nimi své oblíbence, na které nedám dopustit. Proto i když už ve své knihovně některé kousky mám, vůbec mi nevadí, když je tam budu mít v několika vydáních. Mezi taková díla patří bezesporu knihy sester Brontëových – Jana Eyrová od Charlotte Bronëové a Na větrné hůrce od Emily Brontëové. A právě tato dvě díla vyšla nedávno v krásné nové edici nakladatelství LEDA.

Jsem ostuda! Janu Eyrovou znám a miluji ten příběh. Viděla jsem ji několikrát v televizi a četla různé zkrácené verze včetně anglické, ale tu pravou Janu Eyrovou jsem zatím neotevřela. A to ji mám v knihovně už několik let. Stále čeká na svou šanci. Když vyšla nedávno tato kniha s nádherným přebalem u nakladatelství LEDA, neodolala jsem a musela ji mít. Myslím, že teď už její přečtení dlouho odkládat nebudu. V tomto vydání se jistě bude číst úplně sama.

Na větrné hůrce od druhé sestry Brontëové, Emily, jsem četla poprvé v loňském roce. Mám ji jako e-book a jako vydání z Levných knih. Jenže, co si budeme povídat, ten příběh je tak překrásný, a nová edice tak lákavá, že ani tuto knihu jsem si nedokázala odepřít. A tak mám ve své sbírce i tuto knihu dvakrát. Na větrné hůrce je román, který si přečtu jistě ještě několikrát. Jeho postavy nejde nemilovat. Proto se jistě dostane i na luxusní výtisk z edice Démanty literatury.

Poslední klasikou, které u LEDY zatím vyšla je Tankový prapor od Josefa Škvoreckého. Samozřejmě jako asi každý, i já znám film, ale knihu jsem zatím nečetla. A jaký je přebal? Velmi zajímavě graficky zpracovaný, na omak příjemný a nevtíravý, ale díky barevnosti a minimalismu určitě v záplavě jiných knih nezanikne.

Tankový prapor si jistě někdy přečtu, už jen proto, že film je neokoukatelný. Toto vydání však předám dál, jednomu z vás. Brzy si o něj na facebookové stránce Knižní kavárny zasoutěžíme, tak ji sledujte, ať vám soutěž neunikne. 🙂

Co bych zna závěr napsala k edici Démanty literatury? Knihy, které dosud vyšly, jsou jednoznačně skvěle zvoleny. Jsou to právem literární skvosty. A i když se mi líbí všechny tři knihy a jejich přebaly, je mi trochu líto, že k sobě v knihovně neladí. Přece jen, knihy z jedné edice by vedle sebe v knihovně vypadaly lépe, kdyby jejich přebaly ladily.

Všechny tři knihy si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství LEDA.

1 komentář: „Klasická díla v novém hávu z nakladatelství LEDA

Napsat komentář