Minirecenze: Vlastimil Vondruška – Nitranská brána smrti


Oldřich z Chlumu vyšetřuje svůj další případ. Tentokrát však není na půdě českého království, nýbrž v Uhrách. O to je jeho úkol těžší. Vyšetřuje totiž ve městě, kde se obyvatelé bojí českých vojáků a navíc se všude pohybují lapkové a zlodějíčci využívající chaos a zmatenou situaci.

Jak se vůbec Oldřich a jeho pomocníci Diviš a Ota ocitli v Uhrách? Král Přemysl Otakar II. se vydal do Uher, aby vyhlásil válku nepoctivému uherskému králi Štěpánovi a přebral mu některá území. Jako první padne město Nitra, kde dojde během dobytí k několika vraždám, které s válkou nemají nic společného. Navíc se ztratí vzácný drahý relikviář. Přemysl je obviněn z nekalých vražd a proto pověřuje Oldřicha, aby vše vyřešil co nejdříve.
Nitranská brána smrti je historická detektivka patřící do ediční řady Hříšní lidé Království českého. Hlavní hrdiny – Oldřicha z Chlumu, Otu ze Zástřizlí i Diviše proto již dobře znám a mám je opravdu velmi ráda. Přesto je autor celkem podrobně na začátku knihy popisuje, aby vše potřebné věděli i čtenáři, kteří tyto hrdiny dosud neznají. Začátek románu byl tentokrát trochu pomalejší. Autor totiž vysvětloval politickou situaci v českém království i v Uhrách a také vztahy mezi oběma panovníky. Jakmile se však dostal k našim hlavním hrdinům a k popisování příběhu, děj se rozjel a už nešlo z tohoto „rozjetého vlaku“ vystoupit. 
Nový Vondruškův román se četl jedním dechem. Autor opět příběh krásně zamotal, takže jsme měli k dispozici spoustu vodítek – ať už správných, nebo falešných, plno záhad a také plno mrtvol. Autor píše velmi poutavě a tak není divu, že čtenář brzy začne přemýšlet nad pachateli spolu s našimi hrdiny. Musím se přiznat, že jsem opět tušila hlavní/hlavního pachatele od samého začátku, jen jsem nedokázala vyřešit všechny souvislosti.
Nitranská brána smrti mě velmi nadchla a je to jeden z nejpovedenějších románů s Oldřichem z Chlumu jako hlavním hrdinou. Rozhodně ji doporučuji všem milovníkům historických románů i historických detektivek. 🙂

Hodnocení: 89%

Napsat komentář