Minirecenze: Ellen Marie Wisemanová – Tmavé stěny Willardu

Ellen Marie Wisemanová – Tmavé stěny Willardu

Temný román odehrávající se v blázinci ve Willardu mě strhl a emočně naprosto vyždímal. Hlavní hrdinky jsou dvě osmnáctileté dívky, které žily v odlišné době. Každá měla jiný osud, ale každá ho měla velmi drsný a nelidský.

Clara žije ve třicátých letech dvacátého století v rodině bohatého bankéře. Její otec je velký despota a tyran. Odmítá splnit jakékoli dceřino přání. Naopak ona ho musí poslouchat na slovo. Když se zamiluje do italského přistěhovalce Bruna a otec je rozhodně proti tomuto vztahu, rozhodne se mu poprvé v životě vzepřít. Otec však ani nemrkne, prohlásí ji za duševně chorou a nechá jí zavřít do blázince. Od té chvíle s hrůzou sledujeme, co prožívá mladičká těhotná a naprosto zdravá Clara mezi duševně chorými a mezi tyranskými lékaři.

Druhou hrdinkou, žijící v současnosti, je Izzy. Její matka kdysi zastřelila Izzyna otce a od té doby je zavřená na doživotí. Izzy věří, že se matka pomátla. Nyní se dostává k novým pěstounům a také do nové školy. Potýká se s šikanou, zařazením mezi své vrstevníky a poslušností v nové rodině. Navíc najde spolu s novou pěstounskou – historičkou deník Clary – mladé ženy, jež kdysi žila v nedalekém blázinci ve Willardu. Deník Izzy natolik zaujme, že se rozhodne zjistit, co se tehdy skutečně stalo.
Naprosto strhující román mě dostal, citově vyždímal a rozdrtil. Konec jsem téměř celý probrečela, měla chuť vraždit i knihu zničit ještě před jejím dočtením. Přesto – anebo možná právě proto – je to druhá nejlepší kniha, kterou jsem v roce 2016 přečetla. (Tou první je Zimní moře od Susanny Kearsleyové). Postavy jsou vylíčené velmi plasticky a natolik reálně, že je nenávidíte až do morku kostí, nebo s nimi naopak prožíváte jejich neštěstí a drobné výhry. Příběh je mnohovrstevnatý a dokáže zaujmout na každičké stránce. Navíc napětí je dávkováno tak dobře, že se nedokážete odtrhnout.

Hodnocení: 100%

0 odpovědí na “Minirecenze: Ellen Marie Wisemanová – Tmavé stěny Willardu”

Napsat komentář