Minirecenze: Anna Musilová – Černooká

Autorka v knize Černooká dokázala velice věrně vyjádřit, jak se hlavní hrdinka, osmnáctiletá Viktorie, potýká s depresí.

Kdo se s depresí nikdy nesetkal, tomu to možná bude připadat neuvěřitelné, ale já vím, že to tak je. Že člověk dokáže své bolavé nitro skrývat a navenek to nikdo nepozná. A tento stav, který se pomalu zhoršuje, neodhalí většinou ani ti nejbližší. Dokud se nestane něco, s čím už dál bojovat nelze.
Viktorie se již několik let těžce vyrovnává s matčinou rakovinou a smrtí. Ale spustilo u ní právě toto trauma depresi, nebo by ji spustilo cokoli jiného?
Jak se Viktorie se svým druhým já, Černookou, vyrovná? Co dalšího a ještě děsivějšího jí Černooká našeptá? A dokáže Viktorie vyhledat pomoc?
Mé srdce si Viktorie získala a moc jsem jí fandila, zato jejího otce jsem nechápala. Ale život už je takový…
Knížka je hodně ponurá a depresivní a asi nebude pro každého. Autorka v knize používá velmi krásný jazyk, což u českých knížek není vždycky pravidlem. Rozhodně to není běžná young adult literatura a může si ji přečíst čtenář jakékoli věkové skupiny.
Možná se rodiče po přečtení této knížky budou více ptát a zajímat se o život svých dospívajících dětí. Protože někdy to stačí, ačkoli se zdá, že o to naše skoro dospělé děti nestojí…
Hodnocení: 4/5
Text a fotografie: Dana Goliášová

0 komentářů: „Minirecenze: Anna Musilová – Černooká

Napsat komentář