Manga – Komiks: SHERLOCK – Slepý bankéř

Minulý týden ke mně doputoval druhý díl mangy SHERLOCK s názvem Slepý bankéř. Stejně jako první díl je velmi originálně pojatý. Ilustrace jsou černobílé a čtou se odzadu dopředu a zprava doleva, jako u každé správné mangy. Sherlock Holmes s doktorem Watsonem vyšetřují případ podivných šifer, který je dovede až do čínské čtvrti. Komiks je velmi čtivý, a napínavý od začátku až do konce. Jednu velkou chybu ale má! Zajímá vás jakou?

Název: SHERLOCK – Slepý bankéř

Autoři: Steven Moffat, Mark Gatiss, manga: Jay

Nakladatelství: CREW

Rok: 2019

Recenze:

Komiks SHERLOCK je vytvořen na motivy známého seriálu, který představuje slavného detektiva tak, jak ho mohou znát čtenáři oblíbených povídek a románů Arthura Conana Doyla. Je velice inteligentní, jeho dedukce jsou přímo geniální, všechno odhalí takřka mrknutím oka – a svým „soupeřům“ leze na nervy. A je úplně jedno, zda je to policie, které pomáhá, nebo pachatelé. Příběhy samotné jsou však zasazeny do současnosti a Sherlock se svým přítelem a kolegou doktorem Watsonem mají k dispozici všechny moderní vymoženosti. Žijí v sice moderně zařízeném bytě, ale stále na známé adrese v Baker street.

V druhém díle Slepý bankéř jsou přivoláni do banky, aby vysvětlili záhadné šifry načmárané na zdi i přes obraz jednoho z bankéřů – přímo přes jeho oči. Ve skutečnosti je však zápletka mnohem složitější, než se na počátku zdá. Podivných šifer přibývá a k nim i mrtvoly.

Sherlock s Watsonem opět pátrají po pachateli a dojdou až do čínské čtvrti. Je možné, že šifry vychází z čínského písma? Představují zkratku, nebo přímo slova? A jak souvisí s vraždami?

Pátraní odsýpá poměrně rychle – jinak to v komiksu ani nejde. Tentokrát jsem neměla ani čas a prostor promýšlet, kdo by mohl být vrahem, což mě trochu mrzí. Příběh byl příliš složitý a rychlý, aby ho čtenář odkryl. Tedy alespoň mně se to nepodařilo. Nepřišla jsem ani na souvislost s odbornicí na čínské starobylé umění. Zkrátka a dobře tentokrát jsem zůstala hodně daleko ve svých dedukcích za oběma vyšetřovately. O to víc jsem si však užívala scény a akčnost příběhu.

Slepý bankéř se mi líbil nakonec stejně, jako první díl této mangy. Přesto mě mrzí, že jsem se nebyla schopná do pátrání alespoň trochu „zapojit“ a na vraha jsem sama nepřišla.

SHERLOCK – Slepý bankéř je nezbytnost pro všechny milovníky tohoto geniálního detektiva, ať už vás baví staré příběhy, nebo moderní seriálové pojetí. Je to sice čtení na jeden večer, nebo jedno letní odpoledne u bazénu, ale je silně návykové a určitě sáhnete jako já rovnou i po prvním dílu, abyste si ho připomněli. Navíc jsem přesvědčená, že komiksy můžete s odstupem času číst pořád dokola, a přesto si v nich vždy najdete něco nového.

A jakou má tento komiks chybu? Je příliš krátký! Mohl by mít klidně o 100 stránek víc a pořád by mě bavil.

Hodnocení: 90%

Komiks SHERLOCK – Slepý bankéř zakoupíte na stránkách nakladatelství CREW, kterému tímto děkuji za zaslání recenzního výtisku.

Napsat komentář