To musíte číst! Příběh slavného Christiana Diora v nové knize Návrhář

Ať už milujete historické romány a knihy z poloviny 20. století, svět módy a haute couture, nebo prostě jen sbíráte knihy z tzv. „režné edicenakladatelství Metafora, měli byste zpozornět. Tato edice nám přibližuje svět a životy slavných mužů, většinou z pohledu žen kolem nich. Ani kniha Návrhář to nemá jinak. Hlavním hrdinou není překvapivě sám návrhář – Christian Dior, ale jeho partnerka Cooper Reilly

Kniha Návrhář nás nalákala už samotnou obálkou. Je totiž přímo božská. Jednoduchá, výstižná, lehce extravagantní a přesně nám řekne, co nás v románu čeká. Autorem, je úspěšný kosmopolitní spisovatel Maurius Gabriel. Narodil se sice v Africe, ale studoval a pracoval v mnoha dalších zemích. V současné době tento úspěšný muž žije střídavě v Káhiře a v Londýně a díky knize Návrhář byl „obviněn“ časopisem Cosmopolitan, že „vás donutí číst, zatímco se vám pálí oběd na plotně„. A takové knihy rozhodně chceme číst!

Anotace:
Paříž, rok 1944. Celé město oslavuje osvobození Francie a čerstvě vdaná Cooper Reilly je uvězněná v nešťastném manželství. Místo, aby se věnovala kariéře novinářky, sedí doma, píše články za věčně opilého kamaráda a čeká na záletného muže. Jedna manželova nevěra stíhá druhou., až pohár přeteče a Cooper od muže odejde. 
Sama v Paříži nečekaně potkává velmi nepravděpodobného přítele: podivínského návrháře ve středních letech. Jeho vrozená nesmělost a nechuť k publicitě i slávě si protiřečí s troufalou brilantností jeho návrhů. Jmenuje se Christian Dior.
Cooper velmi rychle rozpozná jeho mimořádné nadání a pobízí ho, aby se osamostatnil. Vzájemně si dodávají odvahu žít své sny. Zatímco se Paříž vzpamatovává z války a nachází svůj někdejší šarm, Christian si buduje vlastní módní dům a Cooper se vrhá do divokého světa žurnalistiky a stává se zahraniční korespondentkou předních amerických časopisů pro ženy. 

No nezní to nádherně? Romány plné talentu a odhodlání uspět, příběhy o růstu více či méně slavných lidí, o tom, jak se dokázali zvednout ze samého dna a dojít až na vrchol kariéry! To jsou knihy, které čtu já osobně snad nejraději. A vám je doporučuji také. V „režné edici“ nakladatelství Metafora jich najdete velké množství. Ale novinka Návrhář by vám neměla uniknout. Už jen proto, že na vás čeká na pultech knihkupectví právě teď.

Ukázka z knihy:
Henry se neozýval, a tak Cooper opět vstoupila do světa Diora a Bérarda. Když byl Dior unavený péčí o svého přítele, Copper zase opečovávala Diora. Protože Cooper uměla jako jediná z nich řídit, měla na starosti dopravu, takže během trvání výstavy oba muže vozila, kam bylo potřeba. Podstatná nadání Bérarda, bez jehož umělecké autority, jíž výstavu zaštiťoval, by bylo konání Théátre de la Mode nemyslitelné. Jak to ostatně podal Dior: „Koordinování tuctu pařížských módních domů není práce pro smrtelníka.“
Týden po zahájení výstavy byla u Diora v bytě a psala na stroji, když zazvonil zvonek. Krátce na to strčil Dior hlavu do jejích dveří.
„To je Henry,“ oznámil s očima navrch hlavy. „Chce s tebou mluvit. Mám ho poslat pryč?“
„Ne,“ odpověděla. Musela se vzchopit. „Jdu za ním.“ Cooper vstala od malého nočního stolku, který jí sloužil jako pracovní stůl, a vydala se Henrymu v ústrety.

Marius GABRIEL, Návrhář, Metafora, Praha 2018, str. 2018.

Knihu Návrhář koupíte na stránkách nakladatelství METAFORA.

0 komentářů: „To musíte číst! Příběh slavného Christiana Diora v nové knize Návrhář

Napsat komentář