Co jsme přečetli v poslední době a bavilo nás to?!

Leden se pomalu chýlí ke konci, a my už pošilháváme po novinkách, které vyjdou v únoru. A i když to bude měsíc krátký, na knihy bude bohatý. Než se ale pustíme do lákání na novinky, pojďme si ukázat knihy, které nám prošly přes ruce v poslední době a které nás bavily. Tyto knihy rozhodně stojí za to číst!

Jeden kopeček šmoulový – Marie Doležalová a Eliška Podzimková

Herečku Marušku Doležalovou asi nemusím představovat. Je známá nejen svými rolemi, hlavně Sašou v seriálu Comeback!, ale i svou skvostnou účastí v soutěži StarDance. Že je to žena talentovaná ve všech směrech dokázala již svou první knihou Kafe a cigárko, vydanou podle článků na svém blogu. Na konci roku 2018 vydala novou knihu, ve které vzpomíná (nejen) na své dětství v 90. letech. Ať už jste tyto roky prožili jako děti, nebo dospělí, jistě si s touto knihou krásně zavzpomínáte a pobavíte se.

Návod k použití lásky – Renáta Názlerová

Pokud máte chuť spíše na něco romantického, ale zároveň nehledáte vyloženě červenou knihovnu, sáhněte po novince z nakladatelství Fortuna Libry – Návod k použití lásky. Čeká vás inteligentní román pro ženy, v němž hlavní roli hraje terapeutka, řešící osobní život svůj i svých klientů. Kniha se čte lehce, svižně a je to skvělá oddechovka třeba na páteční večer (pokud ho tedy nechcete trávit někde ve víru hudby a přátel).

Umělec v domácnosti aneb Příběhy, které nevymyslíš – Eliška Neužilová Kovalská

Tak tohle je jasná pohodovka, která vám pomůže zapomenout na starosti. Jednak se budete smát téměř na každé stránce a jednak poznáte, že takové ty běžné lidské a rodinné starosti mají i jiní. A možná na rozdíl od vás se na ně umí podívat se správným nadhledem.

U této tenké knížečky si odpočinete, odreagujete se a zasmějete. A je úplně jedno, zda jste upracovaný dělník z továrny, manažer úspěšné firmy, nebo žena na mateřské dovolené.

Trnitá sklizeň – Corban Addison

Šokující tajemství oblíbené americké značky. Tak přesně to odhaluje autor pomocí hlavních hrdinů v této knize. Není to rozhodně žádná oddechovka. Bude požadovat vaše soustředění a rozhodně se nalaďte na vážnou notu. Kniha přenese čtenáře do světa výroby tzv. fast fashion, tedy módy, kterou nacházíme ve velkých obchodních řetězcích a nosíme ji téměř všichni. Většina výroby se odehrává v rozvojových zemích a dělníci a dělnice dostávají minimální mzdu za nekonečnou dřinu. Práce se navíc vykonává v šílených podmínkách – jak zdravotních, tak bezpečnostních. Velké firmy se často kryjí, že o tom nic nevědí. Stejně tak se zachová i firma, jejíž oděvy byly právě šity v továrně v Bangladéši, kde vypukl požár. Většina dělníků uhořela. Svět obletěl snímek mrtvé dívky, který zahýbal zájmem veřejnosti.

Hlavními hrdiny této velice zajímavé knihy se silným příběhem jsou vysoce postavený manažer „postižené“ firmy a novinář, který chce napsat knihu, která šokuje a otevře oči davům. Postupně se dostávají pravdě blíž a blíž a odkrývají při tom osudy lidí, kteří jsou obětmi moderního otroctví.

Tahle kniha vás šokuje a nedá vám stát. Nakupujete rádi oblečení v obchodních domech? Přečtěte si knihu Trnitá sklizeň a možná se nad tím pořádně zamyslíte!

Můj psí život – Martin Čáp

Tak tohle je další oddechovka, kterou si klidně můžete otevřít po náročném dni. Budete se bavit a budete se smát. Hlavním hrdinou a vypravěčem je psí hrdina Alberto, kterému nikdo neřekne jinak než Bertík. Je to štěně bígla a sledujeme ho od jeho narození, po příchod do nového domova, až po vychovávání pána. Ano, Bertík je velmi inteligentní pes a dobře ví, že pána je potřeba si vychovat!

Krátké kapitolky přečtete během chviličky a budete chtít číst pořád dál. Bertíka si totiž zamilujete od první stránky. A budou i chvíle, kdy se o něj budete pěkně bát. Občas jsem se přistihla, že zapomínám dýchat. Bertík je totiž ve skutečnosti pořádný trouba.

Letopisy královské komory: Tajemství Tudorovců – Vlastimil Vondruška

A pokud byste byli po práci tak moc unavení, že by se vám nechtělo ani koukat na písmenka, a přesto si chcete číst, doporučujeme sáhnout po audioknize. „Číst“ ji můžete večer v posteli se zavřenýma očima, stejně jako při joggingu, nebo při mytí oken. Využijete tak svůj čas efektivně, a ještě se budete výborně bavit.

Tajemství Tudorovců vás zavede až do Londýna. Průvodce vám bude dělat písař královské komory – Jiří Adam z Dobronína a jeho nová společnice Kateřina Dolanská. Dostanou za úkol vypátrat osud dvou rytířů, kteří před dvaceti lety odjeli do Londýna s jakousi diplomatickou záležitostí a zpátky se nevrátili.

Historická detektivka z pera zkušeného autora vás chytí od první kapitoly. Budete si lámat hlavu nad tím, co se mohlo rytířům stát, ale také se budete bát o hlavní hrdiny a budete chtít proniknout do myšlení jejich nepřátel. I když to může znít složitě, Tajemství tudorovců je odpočinková audiokniha, u které se opravdu skvěle relaxuje.

Napsat komentář