15 knih, které nás v roce 2018 dostaly!

Rok 2018 je pryč a my jsme v redakci přečetli spoustu knih. Některé byly úžasné, některé průměrné a jiné nestály za moc. Ty, které nás dostaly a které rozhodně stojí za přečtení, vám představíme v dnešním článku.

Každá z nás vybrala tři nejlepší knížky, které v předchozím roce vyšly. Nechtěla jsem ještě více vypichovat tu úplně nej z nich, ale jelikož se ve výčtu jedna kniha sešla hned dvakrát, musím se o ní zmínit. Je to Houbařka Viktorie Hanišové, kterou za nejlepší knihu označila Jana Hlinecká i Dana Goliášová. Proto jsem se rozhodla a přidala jsem ke svému výběru ještě jednu knihu navíc, aby jich bylo opravdu 15.

Veronika Esserová vybrala:

My proti vám – Fredrik Backman

Protože jsem už zapomněla, jak se mi líbil Medvědín a proto, že je to starý dobrý Backman, na kterého nedám dopustit.

Mlýn – Michal Vaněček

Český autor, který je pro mě objevem letošního roku a Mlýn je napsán tak skvostně, že nemám slov.

Sarah J. Bolton  – Temné říční proudy

Vše co od ní letos vyšlo nemělo chybu, ona prostě slabé knížky nemá a je to má sázka na jistotu. Já volím první letošní knihu ze série s Lacey Flintovou – Temné říční proudy.

Jana Hlinecká:

Houbařka – Viktorie Hanišová

Jedná se o skvěle napsaný příběh o prožitém traumatu, který hrdinka prožije v dětství a který ovlivní celý její pozdější život.

Komu straší ve věži – Marie Rejfová

Na tuhle knížku jsem se těšila od chvíle, kdy jsem dočetla předchozí autorčinu knížku „Kdo jinému jámu kopá“. Jedná se vtipnou a svěží detektivku s hlavní hrdinkou učitelkou Josefínou, která je takovou českou slečnou Marplovou, stejně tak důvtipnou, ale o dost mladší. A jako slečna Marplová je vždy o krok dále než policie.

Zlomení andělé – Gemma Liviero

Pokud máte rádi silné příběhy, které vás chytí u srdce, je tohle přesně pro vás. Jedná se příběh třech mladých lidí, který se odehrává za války. Četla jsem jedním dechem.

Sabina Huřťáková:

Strom Života – Ivana Špičková

Kniha o Keltech, jejich kultuře, boji o život, o půdu a svobodu. O lásce k přírodě, o lidských vztazích. Nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla. Pochybuji, že ji ještě někdy něco překoná.

(Tato kniha sice vyšla již koncem roku 2017, ale i tak jsem ji musela zařadit pro její mimořádnost!)

Bella Figura – Kamin Mohammadi

Úžasná biografie o tom, jak se jedna obyčejná žena vykašlala na celý dosavadní život a udělala si roční dovolenou v Itálii, aby napsala svou knihu. Postupně poznává italskou kulturu, sžívá se s ní i s místními obyvateli, zamiluje se a Itálie se stane její láskou i novým domovem.

Světlonoška – Terezie Theimerová

Další kniha, která mě maximálně ovlivnila a otevřela mi oči v pohledu na můj život i sebelásku. Román, který se čte jedním dechem a při tom působí terapeuticky na naši duši. Myslím, že tuhle knihu by měli číst všichni, abychom se naučili lépe žít a chovat se s pokorou a respektem k sobě i ke druhým.

Sharon J. Bolton – Už teď jsi mrtvá

Stejně jako Veronice i mně se líbí všechny autorčiny knihy. Tahle je ale jednoznačně TOP. Nepatří do série a stojí zcela samostatně. Je velmi napínavá a budete ji číst, dokud nezjistíte, jak to všechno dopadne. Prostě jedním dechem.

Romana Hašková:

Písařka ze Sienny – Melodie Rose Winawerová

Naprosto brilantní propojení současnosti a 14. století v Sieně. Beatrice se díky deníku středověkého malíře Gabriella propadne do minulosti, kde se snaží díky svým moderním znalostem medicíny i historie pomáhat a snad i ovlivnit a zmírnit následky morové epidemie, která se na město nezadržitelně šíří. Kniha mě velmi chytila za srdce. Úžasně zajímavý příběh, ve kterém nechybí lásky ani intriky.

Hra na lháře – Ruth Ware

Příběh čtyř mladých dívek, které mezi sebou hrají hru, při které si vymýšlejí nejrůznější lži a baví se tak na účet ostatních. Ovšem jednoho letního večera se stane něco, co jejich životy na vždy změní a lhaní se stává nebezpečným. Tuto knihu jsem přečetla v rekordním čase, jelikož jsem se nedokázala odtrhnout od velmi šikovně propleteného příběhu. Několikrát jsem byla během čtení šokována vývojem událostí a naprosto jsem jej nedokázala předvídat, což se mi již dlouho nestalo a velmi mě to bavilo.

Dopis – Kathryn Hughesová

Tina najde 30 let starý a zapomenutý dopis v kapse saka v dobročinném obchodě, kde pracuje. Jeho přečtením a pátráním po osobách, kterých se dopis týká, spustí řadu událostí, které odhalí smutné a tragické události, ale nakonec přece jen přinesou někomu radost a štěstí. Kniha mě velmi bavila, zejména díky střídání časových linií, zajímavých zápletek a nevyřčených tajemství.

Dana Goliášová:

Smrtka – Neal Shusterman

Tento naprosto originální fantasy příběh mě připoutal ke knize na dlouhé hodiny. Po celou dobu jsem byla naprosto šokovaná dějem. Příběh je napínavý, plný dokonalých a nepředstavitelných zvratů a je velice dobře propracovaný. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, jak skončí. Konec byl dobře vymyšlený a logický. Příběh je hodně znepokojivý svým tématem a vizí budoucnosti.

Nechtěné – Emily Gunnis

Skvěle napsaná knížka. Silné až tragické téma Magdaleniných prádelen, napsané velice poutavě, čtivě a naprosto věrohodně.  Příběh je o to silnější, že se opírá o historické skutečnosti, v nedávné minulosti.

Houbařka – Viktorie Hanišová

Velmi silný a smutný příběh mladé dívky, která se jen velmi obtížně vyrovnává s traumaty z dětství.  Věrohodně popsáno bolestné téma, které mě hodně zasáhlo. Při čtení a po dočtení knížky ve mně zůstal obrovský smutek…

Všechny zmíněné knihy seženete za nejlepší ceny na BookTook.cz.

A jaké byly vaše NEJ knihy za rok 2018? Pochlubte se. 🙂

1 komentář: „15 knih, které nás v roce 2018 dostaly!

Napsat komentář