Tip na knihu: Kate Furnivallová – Perla Petrohradu

Ahoj,
je tady úterý a já mám pro vás další tip na knihu. Tentokrát jsem vám chtěla představit nějakou historickou, ale nakonec jsem nesáhla do minulosti nijak hluboko. Perla Petrohradu od skvělé autorky Kate Furnivallové vás přivede do Ruska 20. let 20. století. O knížku jsem měla zájem už v době, kdy vycházela, ale nějak jsem se k ní nedostala. Když jsem ji o pár let později objevila za skvělou cenu v Levných knihách, váhala jsem, zda ji mám opravdu koupit. V té době nebyly v tomto knihkupectví knihy žádnou výhrou. Nakonec jsem ji koupila a přečetla a byla naprosto překvapená, jak nádherný a skvěle napsaný příběh to je. Rusko, kterého jsem se obávala, bylo vylíčeno pravdivě, ale nijak nekazilo dojem z příběhu. Postavy byly vylíčeny citlivě a samotný děj byl napínavý, dojemný a strhující.
Tato knížka, přestože vyšla jako čtvrtá v pořadí, představuje Valentinu Ivanovovou, s jejímiž osudy se čtenáři mohou setkat ještě v následujících třech knihách – Ruská konkubína, Tajemství konkubíny a Rudý šál. Já však další díly nečetla. V knihovně byly beznadějně zamluveny a v knihkupectví jsem je již nesehnala.

Kate Furnivallová
Autorka žije v přímořské vesničce v hrabství Devon, jen pět minut od domu Agathy Christie, což ji možná inspiruje a pobízí k další tvorbě. Svou spisovatelskou dráhu započala úspěšným románem Ruská konkubína, kterou inspiroval život její matky Lily, jež se v Rusku narodila. Dětství pak strávila v Indii a v Číně a již v útlém věku zjistila, že jediné, co má v životě nějakou cenu, nosí člověk v hlavě a v srdci.
Vedle zmíněné Ruské tetralogie jsem od autorky četla krásný dojemný román odehrávající se částečně v Egyptě – Stíny na Nilu. Její knihy vydává nakladatelství BB/ART a rozhodně stojí za váš zájem. 🙂
Anotace:
(Převzato z Databáze knih)

Píše se rok 1910 a Valentina Ivanovová svou krásou i klavírním talentem okouzlí petrohradskou aristokratickou společnost. Valentina však netouží být jen perlovou ozdobou v majetku hraběte, kterého jí rodiče vybrali za manžela. Rozhodne se, že se stane ošetřovatelkou a bude pečovat o mladší sestru Káťu, která se zranila při bombovém útoku nastraženém bolševiky na jejich otce, ministra financí Ivanova.
Když se sedmnáctiletá Valentina seznámí s dánským inženýrem Jensem Friisem, zamiluje se do něho. Její rodiče však odmítnou neurozeného muže neruského původu. Na pozadí urputného hašteření mezi Dumou a carem na jedné straně a sílícím vlivem bolševiků na straně druhé si Valentina musí vybrat mezi lidmi, které miluje.

Zaujala vás knížka, nebo jste ji sami četli? Nebo jste četli od Kate něco jiného? Dejte mi do komentářů své tipy. Budu ráda. 🙂 Děkuji. 🙂

Napsat komentář