Tip na knihu *1: Iveta Pačutová – Vykupitel duší

Všechny vás moc zdravím u nové rubriky, kterou jsem se rozhodla přidat na blog. 🙂

Už znáte rubriku „Srdcová autorka“, kde vám ukazuji postupně autorky, jejichž knihy ráda čtu a vyhledávám. Existuje také ale mnoho knížek, které stojí za to číst a jejichž autoři napsali třeba jen jednu knihu, nebo jsou to autoři, od kterých jsem více knížek nečetla.
A proto jsem vytvořila tuto novou rubriku, abych vám mohla postupně dát tipy na skvělé knížky, které mě velmi oslovily a zůstávají mi hluboko v paměti i po dlouhých měsících.

Jako první z nich jsem vybrala knížku z nakladatelství knihovnice.cz, Její autorka je Slovenka Iveta Pačutová a knížka se jmenuje Vykupitel duší. Já jsem si knihy povšimla již před asi dvěma lety na veletrhu Svět knihy v Praze, ale tehdy jsem nad ní zaváhala. Řekla jsem si o ni až asi o půl roku později, kdy manžel hledal, jaký dárek mi koupí k narozeninám. Tehdy jsem mu napsala tři knihy, mezi nimi i Vykupitele, aby si nějakou vybral a tu mi koupil. No, a můj úžasný manžel nevybíral a objednal rovnou všechny tři. 🙂

Kdo je Iveta Pačutová?
Iveta Pačutová (*1961) je novou tváří na poli současné slovenské literatury. Sama považuje knihy za nedílnou součást svého života. Kromě toho je profesionální konzultantkou v oblasti lidských zdrojů a ráda poznává nové země a lidi. Už od dětství žije v prostředí, kde kultura a umění byly součástí rodinného života. Její otec je vynikající malíř, a tak s dětstvím má spojenou i vůni olejových barev. Výtvarné nadání zdědila tak trochu i ona samotná, jak o tom svědčí její vlastní drobné výtvarné práce. Před několika lety se k tomu přidala touha poznat onen chvějivý pocit na duši, když vytváříte fiktivní a zcela nové lidské osudy. Výsledkem je okouzlující příběh Vykupitel duší, který se stal jedním z nejúspěšnějších slovenských titulů na domácím knižním trhu. 

Ale teď už ke knize. Dovolím si opět vypůjčit anotaci z Databáze knih:

Vykupitel duší je prvotina slovenské autorky Ivety Pačutové, která se rozhodla nesvézt se na vlně popularity erotických románů či romantických fantasy hororů, ale obdobně jako slavná Kateřina Tučková s Žítkovskými bohyněmi, či Vladimíra Klimecká v knize Druhý život Marýny G., nás zavádí do podhorského prostředí chudých vesnic. Její námětově netradiční příběh se odehrává na slovenské dědině pod Tatrami v blíže neurčené době 19. století. Venkovské drama dvou bratří začíná během velké bouře, která kromě zmaru a strachu přinesla jednomu z nich nečekaného hosta – umírající mladou cikánku s malým dítětem v náručí. Příchod nezvyklého nového člena do rodiny je jen počátkem dramatické ságy jednoho rodu a jedné vesnice, ve kterém autorka skvěle vyobrazila život tehdejšího venkovského světa, ovládaného nejen společenským postavením a penězi, ale taktéž emocemi. Celý tento lidský kolorit jemně doplnila svébytným fantaskním prvkem.

Nemusím asi psát, že pro mě největší upoutávkou bylo srovnání s Žítkovskými bohyněmi Kateřiny Tučkové. Navíc obálka byla tak nádherná, poutavá a působivá, že jsem zkrátka neodolala. Dostala jsem však mnohem více, než jsem očekávala. Knížka je pro mě jednou z těch nejvíc TOP, jaké jsem kdy četla a také proto vám ji dnes představuji a doporučuji.

Nebudu o ní prozrazovat více, neboť na to, abyste pochopili mé rozhodnutí, ji prostě musíte číst.
Proto neváhejte a knížku vypůjčte v knihovně, nebo objednejte a určitě mi pak napište, jak se vám líbila.
Moc se těším na vaše komentáře. 🙂


Iveta Pačutová – Vykupitel duší
Nakladatelství: knihovnice.cz

Počet stran: 366
Rok: 2014

Moje hodnocení: 5/5

0 odpovědí na “Tip na knihu *1: Iveta Pačutová – Vykupitel duší”

Napsat komentář