Knižní shrnutí za květen

Krásný den!
Květen opět utekl jako voda a já píšu nové knižní shrnutí. Každý měsíc si říkám, jak budu shrnutí psát průběžně, vždy, když dočtu knížku, hned ji dopíšu do článku a na konci měsíce napíšu jen zhodnocení, jaká kniha byla nej. A každý měsíc se k tomu vůbec nedostanu a datluji všechno na poslední chvíli.

V květnu jsem přečetla celkem 13 knížek, z toho dvě dětské. Čtrnáctou jsem nedočetla, ale ne proto, že jsem to nestihla, ale proto, že se mi nelíbila a odložila jsem ji. Byla to Tma před úsvitem od Hany Kolaříkové.

A přečtené knihy? Tady jsou:

Kniha pro milovníky záhad a tajuplných míst. Četla se mi dobře a v podstatě mi dala to, co jsem očekávala. Není to sice žádná věděcká práce, ale pokud chcete tipy na zajímavá místa v Čechách a na Moravě a rádi byste k tomu nějakou tu strašidelnou legendu, je to ideální letní čtení na, nebo spíše před dovolenou.
***
Romantika občas musí být a tak jsem si odlehčila čtení historickou romancí od Alexandra Steinfortha. Knížka byla milá, trochu naivní, ale dobře napsaná. Čtivá, dokonce napínavá, se skoro detektivní zápletkou. Co víc si přát? 🙂
***
Historický román z období druhé světové války, který nám na příkladu dvou rodin – jedné z města a druhé z venkova ukazuje, jak válku vnímali sami Němci. Tato kniha je napsána velmi svérázně a chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Je však díky stylu psaní unikátní a moc se mi líbila.
****
Opět trochu romantiky, tentokrát román ze současnosti s prvky fantasy. Tři přátelé spojeni navíc krevním poutem objevují své magické schopnosti a také kletbu, která jejich rod po staletí pronásleduje. Jsou oni tři konečně tak silní, aby překonali zlo? Knížka se četla dobře, ale neměla jsem vůbec chuť na ty fantasy prvky, takže mě příliš nenadchla.
***
Další odpočinkové čtení… Jednohubka z Moby, detektivka od Nadi Horákové se četla sama. Nedokázala jsem se odtrhnout a zapomněla jsem dokonce na nedostatek spánku, únavu a potřebu zavřít na chvíli oči. Ve vlaku do Prahy a zpátky jsem ji slupla celou jako malinu. Skvělá a velmi doporučuji!
*****
Tohle ovšem byl pravý opak. Historický román, velmi těžký na čtení, který mě chytl uprostřed, ale na začátku se neskutečně táhl a závěr byl strašný. Nedomyšlený a přesto zbytečně protahovaný. Navíc rádoby filozofické myšlenky byly trapné a sprosté. Obrovské zklamání.
**
Tohle bylo naopak velké nadšení a překvapení. Román vyprávěný z pohledu lidí na moravské dědině, podaný navíc v jejich nářečí byl naprosto skvělý. Zábavný, ale i tragický. Takový, jako skutečný život. Vztahy mezi lidmi mě velmi bavily a autorka se dokázala do svých hrdinů snad převtělit. Tak skvělé a uvěřitelné to bylo!
*****

Další ze skvělých knih tohoto měsíce. Novinka od S.J.Bolton, kterou jsem četla jako recenzní výtisk, protože kniha vyjde až nyní v červnu. Opět mě polapila hned na začátku a zcela pohltila. Opět jsem fandila své oblíbené Lacey Flintové a užívala si hrůzu, kterou musela prožívat. Bravurně napsaný thriller, tak, jak Bolton umí!
****
Historický román z prostředí renesanční Itálie mě naopak zklamal. Za mě byl málo popisný a špatně jsem se orientovala v postavách. Pletlo se mi, kdo patří k jakému rodu a na jaké straně stojí. Renesanční Itálie byla podle mě málo vykreslená a politika nedostatečně vysvětlená. Za mě zklamání.
***
Opěvovaný román, u kterého všichni proplakali balíčky kapesníků, mě nechala zcela chladnou. Hana se mi líbila, byla čtivá a zajímavá, ale že bych byla úplně unesená, to ne. Zdařile napsaný román, na kterém je ale vidět, že původní myšlenka autorky byla zcela jiná a Hanin příběh je tak poněkud dodatečný.
****
Restaurátor
Další zklamání měsíce. Další kniha z mé knihovny, na kterou jsem se hodně těšila. Měl to být thriller ve stylu Dana Browna, ale to se autor pěkně sekl. Jeho podání je nudné, zdlouhavé, vůbec neumí dávkovat napětí a celkově tak, jak román rozdělil na části, byl holý nesmysl. Myšlenka dobrá, ale zpracovaná jako od začátečníka, což si autor o sobě očividně vůbec nemyslí. Tím hůř!
**
Kočičí pohádky
A opět něco dětského. Tentokrát jen dvě knížky – Kočičí pohádky od Zuzany Pospíšilové byly sympatické krátké čtení, vhodné pro děti před spaním. Mohou je poslouchat z úst maminky, nebo si i přečíst sami, pokud už umí. Takové moderní pohádky pro malé milovníky koček.
***
Dům myšek
A tohle byla ovšem lahůdka. Kniha, kterou zhltnete za deset minut, ale pak do ní budete ještě hodiny koukat a prohlížet si fotografie myšek v dokonale vytvořeném domečku, sklepech, divadle atd. Především překrásně graficky zpracovaná knížka mě nadchla a Nelču také. Asi další kousek, který budu za chvíli znát nazpaměť. 🙂
*****
A to je vše… Četli jste některou z knížek? Líbila se vám? A co jste přečetli v květnu vy a doporučili byste mně?
Vaše Sabi! 🙂

0 komentářů: „Knižní shrnutí za květen

  1. Opět jsi toho přečetla opravdu hodně 🙂 Z tvého výběru jsem nečetla nic, ale chystám se číst S.J. Bolton od prvního dílu, tak snad se brzy dopracuji i k Temným říčním proudům. Hana mě láká čím dál víc, a to z pouhé zvědavosti, ale bojím se právě toho, že mě také nechá chladnou. Uvidíme. Ať se ti ve čtení daří v červnu stejně dobře jako v květnu 🙂

Napsat komentář