Recenze: Věra Fojtová – Zrádná frankovka


Ženy, víno, zpěv – tak by se dala charakterizovat novinka od Věry Fojtové. „Zrádná frankovka“ je pátou knihou v edici Vinařská krimi a s klidným svědomím mohu říct, že Fojtové vinařské detektivky zrají jako víno. Román je jiskřivý, barvitý a neuvěřitelně lidský. Fojtová prokázala, že je paní spisovatelka, kterou její práce baví a naplňuje. Díky tomu se budete bavit i vy.

Nakladatelství: Moba

Počet stran: 243
Rok: 2016

Recenze:
Věra Fojtová (1947) se narodila na Moravě, proto má k místu, ve kterém se odehrávají její detektivky, vřelý vztah. Rozumí krajině, rozumí lidem a rozumí i jejich vášni pro jiskřivý mok. Fojtová vstoupila do literatury na počátku 90. let, kdy jí vyšla básnická sbírka Klíče. Její knihy vydává brněnská Moba a převažují mezi nimi krimi romány. Fojtové prózy jsou opravdové a všichni její aktéři jsou odkoukaní ze skutečného života. Díky tomu jí budete věřit každé slovo a budete se bavit nad eskapádami rázovitých obyvatel, jejichž životy se točí kolem vinných sklípků.

Všechny romány ze série mají v názvu jméno nějakého vína a ve všech vystupuje kapitán Otakar Kuba. Ten má pár věcí společných se severskými vyšetřovateli a oblíbí si ho zejména ti, kteří mají rádi zachmuřené pesimisty omlácené životem. Na začátku příběhu Otakar upíjí svůj žal kvůli něčemu, co provedl v minulých knihách, ale autorka vás několika větami zasvětí do situace. Já jen prozradím, že i tady platí okřídlené rčení: Za vším hledej ženu. Kapitán je naštěstí ostřílený profík, pro kterého je práce nade vše, a tak se s chutí a elánem pustí do případu, který se mu nabízí.

Protože je postavený mimo službu, ocitne se v roli Velkého detektiva z klasických detektivek. Oficiálně je konzultantem svého dřívějšího podřízeného a de facto by se měl smířit s údělem poskoka. Jak ale správně tušíte, bude to právě Otakar, kdo celý případ vyřeší. Obětí vraždy je žena s pověstí toulavé kočky. Julii je přes třicet let, je obézní, ale to jí nebrání, aby si neužívala života po svém (dost zvláštním způsobu). Dům zděděný po rodičích ji nezajímá, do práce se jí nechce a peníze si shání všelijak. Kromě alkoholu holduje i drogám a s gustem se stýká s pochybnými existencemi. Její smrt vlastně nikoho nepřekvapí a Fojtová vám jako správný detektivkář nabídne několik možných podezřelých s rozličnými motivy.

Místní jsou vraždou otřesení, ale život jde dál. V dědině se konají zabijačky, lidé chodí k muzice a vinaři se připravují na výstavu svých výrobků. Fojtová je neuvěřitelně autentická a vy máte pocit, že jste se ocitli uprostřed dění. Ačkoliv policisté vyšetřují vraždu, dělají to poměrně nenásilně. Otakar se stýká s místními, povídá si s nimi a mezi řečí se zeptá na to, co ho zajímá. Ze „Zrádné frankovky“ na vás dýchne poklidná atmosféra a vlídná člověčina. Fojtová píše kultivovaně a nebrání se sem tam použít originální spojení nebo výraz. V knize najdete humor, různé citáty, ale i útržky básní. To vše sem patří a vy cítíte, že autorka je vaším partnerem, ne-li kamarádkou.

„Zrádná frankovka“ je detektivka a zároveň společenský román. Pokud máte rádi napínavé příběhy a Moravu, otevřete si víno a s chutí se pusťte do čtení. Tato kniha vás rozhodně nezklame.  

Autor recenze: Veronika Černucká

Napsat komentář