Recenze: Simon Mawer – Provazochodkyně


Marian Sutrová, agentka britských tajných služeb se vrací na scénu ve volném pokračování knihy Dívka, která spadla z nebe. Tentokrát nese kniha název Provazochodkyně a je to název velmi výmluvný. Naprosto perfektně totiž vystihuje, čím si hrdinka procházela v poválečných letech a jak balancovala mezi stranami, které ji „zaměstnávaly“.

Nakladatelství: Kniha Zlin
Počet stran: 472
Rok: 2016

Recenze:
Simon Mawer nás přivádí opět do Británie, tentokrát však v poválečné době. Opět se setkáváme s oblíbenou hrdinkou prvního dílu, Marian Sutrovou, abychom se dozvěděli nejen to, co prožívala po zbytek války, ale především o jejím životě a práci v následujících letech. 
Jako hlavní vypravěč je zvolen nestranný svědek, malý a později už dospělý Sam, který se do odvážné Marian zamiluje ještě v pubertě. Jeho naivní láska nezmizí ani když Marian pozná jako ženu plnou chyb, neřestí a bláznivých nápadů. Obdivuje ji nejen jako ženu, která seskočila v době války nad Francií, aby tam vykonávala tajné služby, ale i jako ženu, která přežila věznění, mučení, hlad a mnoho jiných strastí. Krom toho mu učarovala svým ženským sex-appealem.
Hlavním námětem knihy je opět bomba. Zatímco v Dívce, která spadla z nebe, to byla bomba atomová, nyní se naši hrdinové přesunuly k mnohem nebezpečnější verzi, k bombě vodíkové. Jsou rozhořčeni tím, že by takovou zbraň měla držet v rukách pouze Amerika. Netrvá však dlouho a Marianin bratr a vědec Ned se dostane do velmi ošemetné situace, kdy by mohl být kompromitován skrze svou homosexualitu. Marian ho hodlá chránit a tak ho přesvědčuje, aby tajně spolupracoval na tvorbě bomby s Ruskem. Jako tajná agentka pracující pro Brity se však dostává právě na ten pomyslný provaz, na kterém balancuje. Ani jedna strana se nesmí dozvědět, co dělá pro tu druhou.
Musím se přiznat, že téma nacismu a Marianina práce v prvním díle mě bavily o něco, více, než její protistátní tajná činnost a pletky se Sovětským svazem, které jsme sledovali nyní. Přesto byla kniha napsána velmi čtivě a bavila mě. Dozvěděla jsem se plno věcí o poválečné Británii, o vlivu a neviditelných chapadlech Sovětského svazu a o jejich brutálních praktikách.
Charakter všech postav byl promyšlen do nejmenšího detailu tak, jak to prostě autor umí. S hlavní hrdinkou žijeme, jíme, spíme, dýcháme, bojíme se a trneme, když s ní prcháme před pronásledovateli. Autor dokáže i zdánlivě nezáživné téma popsat tak, že vás kniha pohltí a baví.
Provazochodkyně sice byla úplně jiná, než jsem původně čekala, především byla o jiných událostech, ale přesto se mi moc líbila a jsem ráda, že jsem ji četla. Dokázala jsem si tak, že i téma, které bych jinak vůbec k četbě nezvolila, může být v podání tohoto autora čtivé a zábavné a proto si co nejdříve pořídím i jeho zbylé knihy.

Hodnocení: 87%

Knihu Provazochodkyně seženete nejlevněji zde. 🙂

A kdo ještě nemá ani Dívku, která spadla z nebe, mrkněte na můj odkaz, abyste ji rovněž sehnali na co nejlepší cenu. 🙂

0 odpovědí na “Recenze: Simon Mawer – Provazochodkyně”

Napsat komentář