Recenze: Simon Mawer – Dívka, která spadla z nebe


Válečná Paříž, nebezpečné úkoly, odvaha, důvěra i zrada. V tom všem se ocitne mladičká Marian, dívka, která má britsko – francouzský původ. Už jí nestačí jen sedět v Británii a přijímat telegrafické zprávy. Když dostane nabídku díky svému jazyku a znalostem Francie pomáhat v odboji, téměř bez zaváhání přijme. Jako dívka, která doslova spadla z nebe se ocitne na francouzském venkově, aby rozehrála nebezpečnou hru, ve které je pouhým nástrojem…


Nakladatelství: Kniha Zlín
Počet stran: 336
Rok: 2015 (2. paperbackové vydání)

Recenze:
Se Simonem Mawerem jako autorem jsem se poprvé setkala před cca 3 roky, když se mi dostala do rukou jeho kniha Skleněný pokoj, inspirovaná skutečným osudem moravské vily Tugendhat. Dodnes je to jedna z nejlepších a nejsilnějších knih, které jsem četla, přesto jsem se nějak nemohla odhodlat k tomu, přečíst si od Mawera něco dalšího. Až booktuberka Kamila z kanálu Hlava plná knih mě nalákala na jeho další knihy. Tou, která mě zaujala nejvíce byla právě Dívka, která spadla z nebe.
Vzhledem k tomu, že „dívek“ v názvech knih je už příliš, bych si jinak knihy asi nevšimla. Vadil by mi právě ten komerčně křičící název. Jenomže v roce 2015 vyšla od autora další kniha – Provazochodkyně, která má na tuto navazovat. A tak už jsem nemohla déle váhat.
Marian je dvacetiletá žena z bohaté rodiny, vzdělaná, inteligentní a odvážná. Kdo by si myslel, že je jen rozmazlenou holčičkou bohatých rodičů, bude překvapen. Rodinného pohodlí se totiž rychle vzdá, aby se vrátila do milované Francie a pomáhala tam v odboji. Jedná se o supertajnou akci, o které nesmí říct ani svým nejbližším, ani rodině. Nikdo tudíž neví, kam se má vypravit. 
Marian nejprve absolvuje drsný vojenský výcvik ve Skotsku, kde se mimo jiné naučí i zabíjet a odpalovat bomby. Křehká dívka musí jít stranou a na její místo nastupuje žena – voják. Přesto v sobě Marian ukrývá plno obav z toho, co jí ve Francii čeká. Brzy po seskoku pochopí, že aby přežila, musí obavy stranou. Chvíli pobývá na francouzském venkově, kde asistuje u dalších seskoků a doručování materiálu z Británie. Poté však nastává čas na splnění důležitého úkolu: musí se vypravit do Paříže a přesvědčit svého dávného přítele a vědce, aby odletěl do Británie a pomohl sestrojit atomovou bombu.
Mawer se dokázal až obdivuhodně vcítit do role mladičké ženy a vylíčit její pocity. Vnímáme ji jako zmatenou a nejistou dívku ukrytou v těle ženy, která nesmí ani na chviličku zaváhat. V těle sebevědomé ženy, která dokáže vzít věci do svých rukou a chránit život svůj, i těch, na kterých jí záleží. Ostatně její proměna během čtení knihy je úžasná!
Kniha se četla téměř sama. I když se jednalo o trochu náročnější téma, Mawer píše tak, že se začtete od prvního řádku a není nutné se příliš soustředit. Kniha je i přes drsné téma  a dobu druhé světové války odpočinkové čtení. Pouze ve chvílích, kdy Marian s bratrem a přítelem rozebírali věděcké postupy, musela jsem se soustředit trochu více. 
V této knize nejde pouze o válku, odvážné činy a nečekanou zradu, ale také o citové a sexuální dobrodružství Marian. I když nám může zpočátku připadat jako chladná a vypočítavá mrška, která přesně ví, co od života chce, je to přece jen citlivá žena, která podléhá svému srdci i tělesným touhám. A samota ve válečné Francii je velmi velmi tísnivá.
I když je psychologie postav, především té hlavní, vylíčena velmi dobře, nechytila mě kniha za srdce a nespustila ve mě žádné emoce. Snad až ke konci knihy, kdy šlo v mnoha chvílích o život, jsem při čtení tajila dech a bála se. Vyloženě emoce se mnou však necloumaly.
Co mě naprosto rozhodilo byl samotný závěr. Kdo jste ještě knihu nezačali číst, doporučuji si pořídit rovnou druhý díl. Až se totiž dostanete na konec Dívky, která spadla z nebe, budete chtít ihned pokračovat. A jelikož ještě Provazochodkyni nemám, budu se tu nervozitou užírat, co bude s Marian dále.
Dívka, která spadla z nebe se zařadila velmi rychle mezi výborné knihy, které jsem kdy četla a i když mě nezasáhla tak, jako Skleněný pokoj, dávám jí vysoké hodnocení a těším se na pokračování.

Hodnocení: 89%

0 odpovědí na “Recenze: Simon Mawer – Dívka, která spadla z nebe”

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Přidejte se k úspěšným – Spojte se s více než 4,000,000 investorů a obchodníků ze 170 zemí

    227,651,647 – Otevřené obchody na eToro

Napsat komentář