Recenze: Ruta Sepetys – Potrhaná křídla


New Orleans – 50.léta. Když zavřete oči….Vidíte ty starý černošky? Vidíte jak celé město hýří barvami? Vidíte ty podivný chlápky v klobouku, z kterých mafie čiší na sto honů? A slyšíte ten podmanivý jazz s příchutí saxofonu?
…..a mezi tím vším je holka, která se snaží vzlétnout i s potrhanými křídly…. 

Tak tohle všechno a ještě víc je kniha POTRHANÁ KŘÍDLA od spisovatelky RutySepetysové.

Název: Potrhaná křídla
Autor: Ruta Sepetysová
Nakladatelství: CooBoo ve společnosti Albatros
Počet stran: 295
Rok vydání: 2014
Recenze:
Josie Moraineová je holka, která neměla zrovna štěstí na rodiče. Otce nepoznala vůbec a „chabá náhražka“ její matky se věnuje prostituci. Sedmnáctileté Josie nezbývá nic jiného než se o sebe postarat sama. Pracuje jako uklízečka u bordelmamá Willie, která nad ní drží ochrannou ruku a taky v knihkupectví, kde najde spřízněnou duši v podobě majitele a jeho syna. Život a hlavně její matka ji neustále házejí klacky pod nohy, ale Josie se nevzdává. Jejím snem je vymanit se z bahna této „špinavé“ čtvrti a odejít studovat vysokou školu.
Podaří se jí nakonec jako pták roztáhnout svá potrhaná křídla a odletět za lepším životem?
Josie vám přiroste k srdci. Není to žádná „fňukna“, která se hroutí před každým problémem a i když někdy udělá nějakou tu „botu“, jí to prostě odpustíte.
Ruta Sepetysová píše vážně skvěle. Z knihy na vás dýchne atmosféra 50.let, kde otěže v rukou svírá mafie, neviditelné oči a uši vás sledují a prostituce bují na každém rohu. Trochu mi ten její styl připomíná Luca di Fulvia. Příběh vás chytne hned od první stránky a až do konce vás nepustí.
Autorka má své knihy proloženy tzv. „životními moudry“, ale necpe to do vás za každou cenu a pod tlakem. Jsou ukryty v příběhu tak bravurně, že když k nim dojdete je to jak rána z čistého nebe a vy máte zase námět k přemýšlení.
….“ Nemůžeš tady přece zůstat jen proto, že se bojíš. Někdy vyrazíme na cestu, ale nakonec dojedeme úplně jinam, než jsme chtěli. Ale to nevadí. Důležité je vyrazit.
Já vím, že to zvládneš. No tak, Josie, zkus ty svoje starý potrhaný křídla roztáhnout“…
Velkým táhlem jsou i obálky jejích knih. Zaujmou vás na první dobrou. Jsou nevtíravé a přece vás na nich něco láká.
Od této autorky jsem již četla její prvotinu V šedých tónech – příběh patnáctileté Liny, která je deportována do pracovního tábora na Sibiři. Rozhodně stojí za přečtení.
A já už teď s klidným svědomím mohu tuto autorku zařadit mezi mé oblíbené spisovatelky. Takže pokud jste od ní ještě nic nečetli, doporučuji napravit 🙂
Hodnocení: 90%

Knížku Potrhaná křídla kouíte nejlevněji ZDE.

Text: Veronika Esserová

0 komentářů: „Recenze: Ruta Sepetys – Potrhaná křídla

Napsat komentář