Recenze: Robert Bryndza – Do posledního dechu

Čtvrtý případ s Erikou Fosterovou nás zavádí opět do Londýna současné doby. V jednom z kontejnerů na odpadky je nalezeno brutálně zmasakrované lidské tělo. Patří mladé dívce a není vyloučeno, že případ má spojitost s další mrtvolou, která byla nalezena rovněž v kontejneru o pár měsíců dřív. Má Erika před sebou další složitý případ, kdy bude hledat šíleného vraha? A jak je to s jejím soukromým životem?

Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Počet stran: 416
Rok: 2018
Recenze:
Robert Bryndza opět dokazuje, že má čtenářům co říci a co předat. A není to jen o skvěle napsaném thrilleru, který čtenáře chytne a nepustí až do poslední stránky. Je to také tím, že otevírá velmi aktuální problematiku veřejných profilů na sociálních sítích. Kniha Do posledního dechu mě lapila od prvních řádků a nedokázala jsem ji odložit. 
Erika Fosterová nejprve k případu nesmí. Pracuje na jiném oddělení a tomuto vyšetřování šéfuje její zarytý nepřítel, kterého nenávidí. A on ji. Jenže Erika se na současném místě nudí a užírá, a ze všeho nejvíc se touží vrátit zpět ke kriminálním případům. Tak moc, že přehodnotí své priority a rozhodne se zakopat válečnou sekeru.
Brzy zjišťuje, že za vraždou stojí člověk, který si na facebooku vytváří falešné profily a láká na schůzku osamělé ženy a dívky. Láká je tak přesvědčivě, že jdou na setkání, aniž by si jen připustily, že jim může hrozit nebezpečí. Jenže ono hrozí. Člověk od dětství týraný, šikanovaný a ponižovaný, si začíná své mindráky léčit po svém. Díky sociálním sítím si dokazuje, že má na to, mít krásné a úspěšné ženy a díky týrání a vraždám si dopřává opojný pocit moci.
Bryndza perfektně vytvořil postavu vraha, jako věčného outsidera, který si v životě užil své. Zároveň mu dokázal do cesty postavit natolik nepříjemnou a chytlavou postavu, že vám lezla krkem, stejně jako vrahovi. Málokdy se stává, že bych soucítila s vrahem a užívala si jeho činy a kroky. V knize Do posledního dechu tomu tak bylo. I přesto jsem v závěru samozřejmě fandila Erice a jejím lidem, aby vraha dopadli.
Autor dokázal velmi dobře propojit linku nového případu s Eričiným životem, tedy dějovou linkou, která se táhne od prvního dílu. Kniha Do posledního dechu se dá číst určitě i samostatně, aniž by čtenář znal předchozí díly, ale nedoporučuji to. Připravil by se tak o mnoho především emotivních zážitků, které s postavou Eriky prožíváme a která se pozoruhodně mění.
Díky svému příběhu otevírá Bryndza také zajímavé téma sociálních sítí a jejich případného nebezpečí. Je opravdu dobré se zamyslet, co všechno publikujeme a zveřejňujeme, aniž bychom si uvědomovali, kdo to může číst, vidět a použít proti nám. Jsme ohroženi my, nebo naše děti? Nesedí ve vedlejším bytě psychopat, který naše příspěvky pečlivě sleduje a jednoho dne je použije, aby nás zničil? Autor ukazuje nejen zdrcující sílu tohoto neviditelného nebezpečí, ale také naivní uživatele sociálních sítí, kteří neřeší následky a užívají si života a zábavy pomocí facebooku i jiných aplikací.
Kniha Do posledního dechu je stejně jako všechny předchozí díly velmi čtivá, napínavá a strhující a to i přes to, že opět víme, kdo je vrah, co dělá a proč. O to víc si užíváme hloubku příběhu a všechny události.
Doufám, že Robert Bryndza napíše ještě hodně dílů, ve kterých se budeme moci setkat s Erikou, postavou, která nám v první dílu mohla přijít protivná a asociální, ale v dalších dílech jsme ji mohli více pochopit, dokud nám nepřirostla k srdci.
Hodnocení: 98%
Za knihu Do posledního dechu děkuji nakladatelství Cosmopolis (Grada), na jejichž stránkách si můžete knihu zakoupit.
Pokud se chcete dozvědět více o předchozích knihách s Erikou Fosterovou a také byste chtěli více poznat samotného autora, navštivte jeho stránky www.robertbryndza.cz

0 komentářů: „Recenze: Robert Bryndza – Do posledního dechu

  1. Od tohto autora som ešte nič nečítala, ale jeho meno som si v kníhkupectve akurát minulý týždeň všimla. Znie tak slovensky, preto ma potom sklamalo keď som zistila, že je Brit hh. Ale detektívky mám rada, najmä tie dobré, keď budem mať príležitosť, určite si niečo od neho prečítam, keď hovoríš, že to stojí za to :).

Napsat komentář