Recenze: Mirja Hein – Vyprahlá země


Historický román z počátku 19. století nás zavede do Austrálie. Do britské kolonie, kde se usadil bohatý soudce se svou rodinou. Jeho dcery Vicky a Luisa zde prožívají své mládí a my sledujeme jejich lásky, naděje i životní prohry. Tento román, vyznívající téměř jako rodinná sága vás zcela pohltí a dojme!

Nakladatelství: Alpress
Počet stran: 352
Rok: 2017

Recenze:
Autorku Mirju Hein možná nebudete znát… Ani mně zpočátku její jméno nic neříkalo. Zaujala mě obálka knížky a název. Posléze i zajímavá anotace. Když jsem však zjistila, že se jedná o pseudonym mé oblíbené autorky Laury Walden, nebylo nad čím se rozmýšlet. Líbila se mi její kniha tak jako ty ostatní?
Vyprahlá země narozdíl od ostatních autorčiných knih předkládá čtenářkám čistě historický román zasazený do období, kdy se v Austrálii rozvíjely britské kolonie a mnoho mladých mužů tam odcházelo, aby zkoušeli najít zlatou žílu a zbohatli. Výjimkou není ani Jonathan, chudý mladík, který se jednoho dne srazí na ulici se sedmnáctiletou Vicky, dcerou bohatého soudce. Oba se do sebe okamžitě zamilují a slibují si horoucí lásku a věrnost. Jonathan má sice rozum a snaží se to Vicky vymluvit – jsou přece každý z jiné vrstvy, její rodina nikdy nebude souhlasit, aby se za něj provdala, jenže Vicky si to vymluvit nedá.
A tak začne boj téměř na život a na smrt za lásku a spravedlnost. Vicky touží po Jonathanovi a chce si ho vzít, on se snaží najít zlato a zbohatnout, aby jí byl hoden a její rodiče dělají vše proto, aby jejich lásce zabránili a provdali Vicky za vhodného nápadníka.
Zpočátku se mi to jevilo jako laciný románek vhodný do červené knihovny. Nikdo se přece nezamiluje na pomyslný „první pohled“. Nebo ano? Vážně by se dáma z lepší společnosti během pár minut rozhovoru vrhla do náruče neznámému pobudovy a vášnivě se s ním líbala? No…
Po tom, co jsem se otřepala ze začátku, který mě hodně nepříjemně zaskočil a překvapil, jsem se konečně začetla. A příběh stál opravdu zato. Po počátečních obavách se příběh rozvinul do krásného a komplikovaného románu, který nás zaváděl do chudých míst, kde muži rýžovali zlato, do salonků vyšší společnosti i do krčem pochybné existence.
Autorka dala čtenářkách příběh táhnoucí se po několik desetiletí. Vicky postupně doroste v rozumnou ženu, matku a následně zralou ženu a manželku, která ví, co od života chce. Přesto však její srdce stále touží po jediném… A Johnatan?
Z příběhu nebudu více prozrazovat. Podstatné je, že je velmi zamotaný, komplikovaný a provází ho lži, podvody a intriky. Osudy všech jsou zasaženy nedomyšlenými činy několika mužů, kteří si mysleli, že zabraňují katastrofě. A jak to vše dopadne? Ujišťuji vás, že to si rozhodně nedomyslíte! Autorka příběh napsala tak, že postupně už sami nevíte, komu víc fandíte, kdo si přejete, aby „vyhrál“, kdo má žít a kdo zemřít. Kdo má dojít svému štěstí? Postavy jsou vám totiž sympatické, protivné i nesnesitelné. Jsou dokonale vymyšlené a popsané. Najednou zjistíte, že vlastně více fandíte tomu, kdo má být nepřítelem a jeden z mužů, kteří se o Vicky zajímají, vám začne prostě přebývat. A co tedy s ním?
Do poslední chvíle jsem netušila, jak autorka celý příběh vyřeší. Proto jsem byla napjatá a knížku si užívala až do posledních stránek. Na samý závěr mně dokonce dojala k slzám. I když se jednalo spíše o romantický příběh spadající do kategorie historických romancí, moc se mi líbil. Nemusela bych to sice číst pořád, ale jednou za čas pořádná dávka romantiky neuškodí.
Hodnocení: 90%

Knížku Vyprahlá země koupíte na stránkách nakladatelství Alpress.

Ostatní knížky autorky seženete ZDE.

Napsat komentář