Recenze: Lucie Hlavinková – Sestry Foxovy. Skutečný příběh zakladatelek spiritismu


Tři obyčejné dívky, tajemstvím opředené sestry. Tři osudy plné dramatických zvratů. Tři životy postavené za lžích a podvodech… O tom je kniha Lucie Hlavinkové vydaná v nakladatelství Jota, která nese název Sestry Foxovy. Historický román o dívkách, které se staly zakladatelkami spiritismu vám učaruje od první stránky a vezme vás s sebou na výpravu do devatenáctého století v New Yorku.

Nakladatelství: Jota

Počet stran: 272
Rok: 2017

Recenze:
Maggie a Kate jsou dvě náctileté dívky, které vyrůstají v obyčejné rodině v Hydesville. Otec je starý opilec, který se dal na duchovní cestu a díky Bohu dokáže odolávat alkoholu. Dodržuje velmi striktní pravidla a žádá je i po své rodině. Dívky nacházející se v kritickém věku čtrnácti let však otcovu přísnost odmítají a dělají naschvály. A jak nejlépe vytrestat otce v předvečer Apríla, než drobným duchařským žertíkem?
Sestry se rychle smluví, že otce vyděsí a namluví mu historku o zavražděném muži ve sklepě jejich domu, jehož duše se dožaduje spravedlnosti. Otce podivné klepání natolik vyděsí, že svolá do domu půl vesnice. Informace se rychle šíří a z dívek se stávají známá média, jež dokáží hovořit s duchy.
 Když to zjistí jejich ziskuchtivá straší sestra Leah, rozhodne během chvilky o jejich osudu. Vezme si obě dívky i nerozhodnou matkou do parády, nastěhuje je k sobě do domu a začne svolávat pravidelná sezení, na kterých se vyvolávají duchové. Jméno sester Foxových se rychle šíří a netrvá dlouho a začnou na svých podvodně zinscenovaných sezeních vydělávat velké peníze.
Jenže ne nadarmo se říká, že peníze kazí charakter. Co dvě mladší dívky vydělají, to dokáže starší Leah obratem utratit. A když se karta obrátí a dívkám přestane přát štěstí, zbudou z jejich slávy a vydělaných peněz jen oči pro pláč. Jenže dívky musí z něčeho žít dál. Jejich „kariéra“ se sice povážlivě houpe, ale ony se nevzdávají.
Historické drama, které Lucie Hlavinková nastínila na necelých třech stech stranách je napsáno velmi osobitým stylem. Ač se autorka nezdržuje složitými popisy a vysvětlováním, dokázala perfektně vystihnout atmosféru a „ducha“ viktoriánské éry v Americe. Její sestry jsou perfektně psychologicky propracované, uvěřitelné a téměř živé. 
Měla jsem pocit, že nečtu současné literární dílo, nýbrž počin z doby, na kterou obsahem ukazuje, tedy z devatenáctého století. Autorka se do své role vžila natolik dobře, že dokázala napodobit velké autory té doby a tak jsem měla pocit, jako bych znovu otevírala Draculu, nebo třeba Frankensteina.
Kniha je velmi čtivá, plyne rychle a osudy sester jsou zajímavé a napínavé. Dokáží vyvolat ve čtenáři vlnu emocí, protože střídavě vzbuzují opovržení, soucit, vztek i beznaděj. Původně jsem očekávala příběh s nádechem fantasy, naplněný duchovnem a tajuplnou atmosférou temných salonů. Překvapivě jsem ale dostala naopak velmi kvalitní historický román z období, které nadevše miluji a ráda o něm čtu. A jelikož toho o Americe té doby mnoho nevím, dozvěděla jsem se navrch spoustu nových informací ke každodennosti obyvatel vyšších vrstev i chudších domácností.
Téma spiritismu a vyvolávání duchů mě opravdu hodně bavilo a oceňuji, že se autorka držela reálné linie a nemíchala do románu neexistující duše zemřelých navrátivších se na svět.
Knížka Sestry Foxovy asi nebude pro každého. Bude pro určitou vybranou sortu čtenářů, kteří mají rádi historické romány z devatenáctého století a pro ty, jejichž zájmem je spiritismus a vše kolem něj. Pokud však čekáte, že autorka odhalí nějaké hlubší praktiky, budete zklamaní.
Hodnocení: 85%

Knížku Sestry Foxovy můžete zakoupit ZDE.


Napsat komentář