Recenze: Lotta Lundbergová – Nultá hodina

Nakladatelství: Kniha Zlin
Počet stran: 342
Rok: 2016
Autorka recenze: Veronika Černucká

„Nultá hodina“ je silný příběh tří žen, které se střetly se zlem a pokusily se ze setkání vyjít se ctí. Hlavní hrdinky budete chvílemi milovat, chvílemi nenávidět a garantuji vám, že se vám zažerou pod kůži tak, že na ně budete myslet ještě hodně dlouho. „Nultá hodina“ je náročné, mnohovrstevné čtení a na své si přijdou i fajnšmekři toužící po umění.

Recenze:

Lotta Lundbergová (1961) je vzdělaná a sečtělá dáma, která mimo jiné vystudovala i psychologii. Do světa literatury vstoupila v roce 1998 a od té doby sklízejí její romány mimořádný úspěch. Lundbergová píše o ženách, které se perou s osudem i samy se sebou, a její texty nezapřou vliv existencialismu. Hrdinky se ocitají v mezních situacích a záleží pouze na nich, jak se rozhodnou. Lundbergová je drsná a svým hrdinkám nic neulehčuje.

Její příběhy jsou upřímné až brutální a rozhodně se nestane, že byste je přešly bez povšimnutí. Lundbergová jde až na dřeň a občas to pěkně bolí. Příběh si vás postupně podmaňuje a na konci knihy máte pocit, že jste přišli o nejlepšího přítele. Paradoxně tu ale nenajdete nic líbivého ani podbízivého. O tom, jaké jsou hlavní hrdinky, můžeme polemizovat, jisté ale je, že v soutěži o největší sympaťačku by rozhodně nevyhrály. 

Dost věcí je tu otevřených, dvojsmyslných a záleží pouze na vaší interpretaci a zkušenostech, jak s jednotlivými motivy naložíte.

Příběh Hedwig se odehrává během druhé světové války. Ambiciózní spisovatelka otěhotněla s ženatým Židem a na svět přivedla Holčičku, která je poznamenaná rasovým dědictvím. Hedwig si namlouvá, že dělá pro dceru jen to nejlepší, ale aniž by chtěla, ukazuje čtenáři svou skutečnou povahu. Druhá hrdinka Isa je malé děvče, které v roce 1983 prožívá krizi kvůli rozchodu rodičů. Isa musí chodit k psychiatrovi, a když se ponoříte do jejích myšlenek, napadne vás, jestli v sobě nemá něco patologického či autistického.

Třetí hrdinka Ingrid se v roce 2004 dozvídá, že její manžel onemocněl chorobou, která bude vyžadovat ustavičnou péči. Ingrid se vzdá své kariéry a s manželem farářem se odstěhuje na malý ostrůvek. Naivně si myslí, že jí manžel bude za její oběť vděčný, ale ten raději pokukuje po spisovatelce Hanně. Dost prostoru dostaly i vedlejší postavy, což byl rozhodně dobrý tah. Hodně zdařilá je například přítelkyně Hedwig, která se touží stát jeptiškou.

Autorka vypráví příběhy těchto žen nezávisle na sobě, ale čtenář tuší, že se osudy prolnou. V tomto směru funguje román jako detektivka, protože můžete hádat, kdo je kdo a co má s kým společného. V této knize není nic tuctové ani banální. Čeká na vás řada překvapení, která vás nejspíš budou šokovat a pohoršovat. Lundbergová se vyžívá v porušování tabu a provokuje myšlenkami, ke kterým byste se nikdy nepřiznali. Postavy nejsou černo-bílé a pojmy jako „dobro“ nebo „morálka“ dostanou na frak.

Styl psaní koresponduje s obsahem. Autorka píše originálně, poutavě a číst ji není zrovna lehké. Text vyžaduje aktivní přístup a spolupráci. Lundbergová si umí hrát se slovy, umí být poetická i dojemná. A nikdy nezapomíná na to, že i v těch nejhorších okamžicích existuje naděje. „Nultá hodina“ je kniha o lásce, o obětování se i o touze. Možná to bude znít přehnaně, ale tahle kniha má potenciál změnit vás k lepšímu. I proto by neměla uniknout vaší pozornosti.

Napsat komentář