Recenze: L.S.Hawker – Nadechni se


Říkali, že je ozbrojená.
Říkali, že je nebezpečná.
Měli pravdu.


Thriller z prostředí menšího amerického města, o dívce, která byla osmnáct let vězněná svým otcem. Otec nyní zemřel a Petty najednou získává svobodu. Ovšem jen do chvíle, než jí otcův právník pustí nahranou otcovu poslední vůli. Petty ztrácí svobodu i bezpečí. Co se dá udělat, aby se její život dostal do normálních kolejí?


Nakladatelství: Alpress
Počet stran: 320
Rok: 2017

Recenze:
Román Nadechni se má velmi poutavou obálku a snad ještě zajímavější anotaci. Věznění dětí je stále aktuální téma i proto, že se každou chvíli provalí děsivé skutečnosti o věznění některých dětí svými rodiči. Tato kniha sice neslibovala popis skutečného strádání hlavní hrdinky, ale rozhodně se zdála být zajímavá. Jenže…
Jenže jsem očekávala opět něco úplně jiného, než bylo v anotaci. Ne, že by vyloženě lhala. Jenže Alpress má anotace velmi stručné a tak v podstatě neprozradí příliš, a tím pádem mohou být v některých případech zavádějící. Nestalo se mi to u této knihy poprvé.
Zkrátka a dobře, kniha byla úplně jiná, než jsem čekala. Hlavní hrdinka Petty je od tří let vězněná svým otcem v domě. Ten jí po celou dobu zdůrazňoval, že vše dělá pro její bezpečí. Petty dostala normální vzdělání v domácím prostředí a k tomu jako bonus ještě spoustu znalostí o zbraních, sebeobraně, bojových uměních atd. Je zkrátka vycvičená jako velmi dobrý tajný agent. Umí používat nože i střelné zbraně a pere se lépe než kdekterý muž. Proto se sice po otcově smrti cítí nesvá, ale těší se, až začne žít normální život mezi lidmi. Místo toho ji čeká zklamání. Otec ji nehodlá pustit na svobodu. Připravil ji o všechny finance a ohromné jmění z jeho životní pojistky dostane jen když se provdá za otcova kamaráda. Toho si však vzít nechce. Je jí totiž jasné, že by opět skončila pod zámkem.
A tak Petty prchá a schovává se. Jejím cílem je najít další příbuzné – pokud nějaké má a požádat je o pomoc. Na cestě jí zpočátku nedobrovolně doprovází Dekker, průšvihář, kterému se krásná Petty už dlouho líbí. Netuší ovšem, že dívka je ozbrojená, nebezpečná a možná byla léta držena pod zámkem pro svou duševní chorobu.
Musím se přiznat, že začátek knihy pro mě byl takové zklamání, že až skoro do její poloviny jsem se do čtení musela nutit. Ne, že by děj nebyl zajímavý. Naopak. Byl od počátků plný zvratů a dramatických okamžiků. Jenže mě tak zarazilo, o čem kniha je, že jsem si uvědomila, že nic takového jsem číst vůbec nechtěla. Tudíž jsem se i přes dramatičnost nudila a čtení mě otravovalo. Jenže pak došlo ke zlomu. Najednou Petty nebyla jen prchající dívka jež nemá minulost ani budoucnost a začala objevovat vodítka, která by ji dovedla k její rodině. Začala zjišťovat, co se kdysi stalo, že ji otec držel pod zámkem a jaké temné tajemství ho k tomu nutilo. Co tajil? A může kvůli tomu být Petty v nebezpečí?
Jenže pak mě najednou děj natolik vtáhl a pohltil, že druhou polovinu knihy jsem se naopak nedokázala odtrhnout a četla jsem každou volnou chvilinku. Hltala jsem události a lámala si hlavu, jak to celé vlastně je. Pravdou je, že ke konci už jsem spíše čekala, zda jsem situaci a postavy odhadla správně. Kniha je totiž dost předvídatelná.
Nadechni se je vlastně velmi dobře vymyšlený napínavý thriller plný dramatických zvratů. boje o přežití, útěků a rvaček, ale také rodinného tajemství, které je více než temné. A právě tím posledním si mě nakonec kniha získala. I když je hodnocení nižší, je to především pro onen začátek, který byl pro mě osobně nepříliš záživný.
Hodnocení: 72%

Za knížku děkuji nakladatelství Alpress a zakoupit si ji můžete ZDE.

Napsat komentář