Recenze: Jeffery Deaver – Ostrý řez

Pokud patříte mezi fanoušky Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové, zbystřete. Je tu již čtrnáctý případ, který vyšetřuje tato dvojice se svými kolegy. Tentokrát poznáte ostrou čepel odlamovacího nože a opravdu neobvyklý motiv vraždícího šílence. „Ostrý řez“ je zaměřen na snoubence, kteří se chystají koupit snubní prsteny. To je vážně síla, co říkáte?

Název: Ostrý řez

Autor: Jeffery Deaver

Nakladatelství: Nakladatelství Domino

Počet stran: 520

Rok: 2018

Recenze:

Lincoln Rhyme dostává svůj další případ, jakmile se vrací z Itálie. Byl přepaden majitel klenotnické dílny, který se právě chystal prodat snubní prsteny snoubencům. I mladí snoubenci byli zavražděni. To, co zprvu vypadá na loupežné přepadení, se záhy musí přehodnotit. Dochází k dalším přepadení a vypadá to, že hlavním motivem šíleného pachatele je chránit diamanty před vybroušením.

Probíhá klasické vyšetřování tak, jak jsme u Rhyma zvyklí. Důkladné ohledání místa činu, analýza vzorků a brilantní dedukce. Dále se rozbíhá paralelně několik nitek příběhu, které spolu zdánlivě nesouvisí. Lincoln si i tentokrát musí poradit prohnaností a úskoky pachatele.

Brzy je jasné, že všechno má mnohem širší pointu a dopad. Do vyvrcholení a konečného rozřešení případu nás čeká několik zvratů. A když už si myslíme, že je opravdu vše objasněno, stejně přijde překvapení nakonec. To ale ocení hlavně pravidelní čtenáři této série. Zdá se Vám, že jsem málo konkrétní? Snažím se neprozradit příliš mnoho a nepokazit Vám tak zážitek ze čtení.

Jako fanouškovi této série se mi hůře hodnotí knížka očima nezávislého čtenáře. Pro mě je to takové další setkání se starými známými. Moc se na ně těším, sice mě chvílemi štvou, ale přesto svůj čas s nimi trávím ráda.

V textu knihy Ostrý řez tentokráte chybí jedna typická věc pro všechny Deaverovi knihy s Lincolnem Rhymem. Jsou to přehledné poznámky zjištěných stop z důkazních tabulí. Já osobně jsem je vždy četla trochu ledabyle, takže mi příliš nechyběly.

Pokud bych měla srovnat s ostatními knihami v sérii, ty první díly byly „wow“. Ty poslední včetně Ostrého řezu jsou „jen“ dobré. Je patrný přerod z takového temnějšího thrilleru spíše na detektivní román s prvky thrilleru. V minulých dílech série bylo také věnováno více prostoru soukromí hlavních hrdinů než v Ostrém řezu, což mi trochu chybělo.

Každopádně doufám, že se letos na podzim dočkáme dalšího pokračování.

Hodnocení: 80 %

Knihu Ostrý řez zakoupíte na stránkách nakladatelství Domino.

TIP pro účastníky Čtenářské výzvy na Databazeknih.cz: Tato kniha splňuje bod č. 15 – Kniha od autora, který napsal více než 20 knih.

Napsat komentář