Recenze: Evžen Boček – Aristokratka na koni


Třetí díl úspěšných knih o poslední aristokratce Marii z Kostky, od milotického kastelána Evžena Bočka Aristokratka na koni, byl dlouho očekávaný a naprosto skvělý. Opět se začteme do deníkových záznamů Marie a do jejích dopisů „zchudlému šlechtici“ Maxovi, který díky početnému příbuzenstvu přišel o zámek Hvězda a žije v hájence zapůjčené knížetem Schwarzenbergem.

Nakladatelství: Druhé město

Počet stran: 176
Rok: 2016

Recenze:
O Poslední aristokratce, jak se jmenuje první díl této nyní již trilogie, jsem dlouho poslouchala ódy i kritiky. Byla jsem na ni čím dál více zvědavá, a tak, když jsem měla období, že jsem po večerech četla z tabletu, zatímco jsem uspávala dceru, došlo i na Poslední aristokratku. Naprosto jsem nečekala, co od knihy dostanu a byla jsem nadšená. Dokonce natolik, že jsem věděla, že ji musím mít i v knižní podobě. V září jsem se dočkala a k narozeninám jsem dostala jak Poslední aristokratku, tak navazující druhý díl Aristokratka ve varu. V říjnu jsem měla ještě svátek a tak jsem využila situace a řekla si hned o nejnovější – třetí díl Aristokratka na koni. Někdo sice tvrdí, že druhý díl je slabší, než první, ale já si to nemyslím. Pokud je slabší, pak pouze objemem. Má totiž pouze kolem stovky stránek. To je totiž jediná a největší chyba těchto úžasných humorných knih – jsou neskutečně krátké. Ale zase – o to více si jich vážím a užívám si je. 🙂
Marii z Kostky ve třetím díle potkáváme opět na zámku – kde také jinde – v čase před letními prázdninami. Milada, která jim pomáhá s ekonomickou stránkou a chce sídlo otevřít turistům a zpopularizovat ho, chystá velké prázdninové změny. Marie se má představit coby adeptka na nejbližší smrt a kromě sebe ukazovat i svou nachystanou rakev. Podle legendy by osmnáctiletá Marie měla během tohoto roku zemřít.
Mladá hraběcí dcera se však na smrt nechystá. Statečně provází návštěvníky, vzdoruje otcově lakotě, nevrlosti kastelána Josefa i chorobám jejich zahradníka, co nemá ani sekačku na trávu. Stále touží po Maxovi a dokonce se jí podaří ho párkrát navštívit. 
Změna nastane ve chvíli, kdy se do rodiny vetře stařičká babka nad hrobem, co tvrdí, že je jejich příbuzná Nora. Zatímco otec v ní vidí jen další hladový krk, Marie se stařenky zastane a tak se stane součástí zámeckého inventáře. Babka se nezdá a ukazuje se, že Kostku zná mnohem lépe, než oni. Například umí otevírat tajné skrýše, o kterých rodina nemá ani ponětí.
Evžen Boček dávkuje humor na každé stránce a s lehkou ironií komentuje jménem Marie život šlechty po navrácení jejich majetků v restituci. Dělá si legraci nejen z fiktivního rodu Kostků z Kostky, ale také z reálného knížete Schwarzenberga. Já se u knížek moc nesměji, ale „aristokratka“ je pro mě zárukou dobře stráveného času, kdy si odpočinu, odreaguji se a opravdu se tu a tam zasměji i nahlas.
O tom, jak pokračuje Mariin příběh a proč je „na koni“ více prozrazovat nebudu, protože byste tím o hodně přišli. Rozhodně mohu tento díl doporučit, stejně jako ty předešlé. Nedokážu říci, který z nich je lepší, a ani nechci. Mně se opravdu moc líbily všechny. Aristokratku na koni jsem přečetla za jediný večer a nedokázala se odtrhnout. Už dlouho se mi nestalo, že jsem šla spát pozdě, kvůli dočtení knížky. 🙂

Hodnocení: 95%

0 komentářů: „Recenze: Evžen Boček – Aristokratka na koni

Napsat komentář