Recenze: Daniel Glattauer – Není zač


Na knihu NENÍ ZAČ od spisovatele Daniela Glattauera jsem se chystala už dávno, ale stále byly nějaké jiné knihy, které bylo potřeba přečíst dříve. Určitě to znáte.
Na oko jednoduchý příběh o novináři a jeho zpackaném životu, ale pod povrchem…

Název: Není zač
Autor: Daniel Glattauer
Nakladatelství: Host
Počet stran: 300
Rok vydání: 2015
Recenze:
Gerold Plassek pracuje pro bezplatné reklamní noviny, do kterých přispívá krátkými notickami. Pořádnou novinařinu už dávno pověsil „na hřebík“ stejně jako svůj život protkaný rozvodem a spoustou litrů alkoholu. Do jeho života zasáhne bývalá přítelkyně, která ho požádá, aby se několik měsíců staral o jejího čtrnáctiletého syna Manuela. Ačkoli se mu do toho zrovna nechce, nemá na výběr, protože zjistí, že Manuel je jeho syn, o kterém neměl ani potuchy.
S příchodem jeho syna nastává zlom nejen v práci, ale v celém jeho životě. V novinách otiskne krátkou zprávičku o přeplněné noclehárně pro bezdomovce a reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Neznámý mecenáš pošle tomuto zařízení velkou sumu peněz, a po každé otisknuté zprávě od Gerolda následují další finanční dary od anonymního dárce.
Se svým synem Manuelem nemá zrovna přátelské vztahy, ale díky článkům, na kterých s ním spolupracuje, se pomalu vše obrací k lepšímu a to nejenom v pracovní sféře, ale i v soukromém životě.
Obálka knihy Není zač vás asi úplně neuchvátí a já bych si knihu podle ní nikdy nekoupila, ale nenechte se odradit. Tento na první pohled jednoduchý příběh je protkán neuvěřitelným lidstvím, napětím a hlavně jedinečným autorovým smyslem pro humor. Píši smyslem pro humor, protože tento smysl je opravdu vzácný a na rozdíl od jiných autorů tady funguje na 100%. Do ničeho vás netlačí a nesnaží se být za každou cenu vtipný. Je to prostě součást skvěle napsaného příběhu a myslím, že se tato kniha asi stane mou srdeční záležitostí.
Kromě knihy Není zač napsal Daniel Glattauer ještě knihy Navždytvůj, Dobrý proti severáku (na tu se chystám, uvidíme zda budu stejně nadšená…) a Každá sedmá vlna.
Hodnocení: 95%
Nejlevněji knihu Není zač můžete zakoupit ZDE.

Text: Veronika Esserová

0 komentářů: „Recenze: Daniel Glattauer – Není zač

Napsat komentář