Recenze: Dan Brown – Počátek

Na nejnovější knihu jednoho z mých oblíbených autorů Dana Browna s názvem Počátek jsem se nesmírně těšila, a to nejen proto, že je označována za fantasticky vynalézavý román.

Název knihy: Počátek
Autor: Dan Brown
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 504
Rok: 2018
Recenze:
Stejně jako v Brownových předchozích knihách je hlavní postavou knihy Počátek harvardský profesor symbologie a náboženské ikonografie Robert Langdon.
Děj knihy se odehrává v kulisách ultramoderního světa nejnovějších technologií, počítačů a umění, na rozdíl od předchozích knih, kde byl příběh situován do historických kulis. Profesor Langdon se účastní významného odhalení objevu miliardáře a futurologa Edmonda Kirsche v Guggenheimově muzeu v Bilbau. Nečekaně se však ocitá na útěku s ředitelkou muzea a snaží odhalit vraha jednoho ze svých prvních studentů a zároveň přítele, a také odhalit jeho senzační objev, který odpovídá na dvě zásadní otázky lidstva. Kdo jsme, odkud jsme přišli? A kam směřujeme?
Kdo Edmonda Kirsche během jeho úchvatné prezentace plné prvků moderních technologií zastřelil? Byla to objednaná vražda na popud zástupce španělské katolické církve, představitele islámu nebo judaismu či snad rozkaz přišel přímo z královského paláce? Profesorovi a jeho společnici Ambře Vidalové, mimochodem snoubence španělského korunního prince, se krátí čas. Mají jen několik málo hodin na odhalení zašifrovaného hesla, které by vypustilo Kirschovo tajemství do světa.
V průběhu celého příběhu se dle očekávání vyskytují nejrůznější symboly, tajemství a náznaky, a to nejen z náboženství. Dozvídáme se také mnoho informací týkajících se moderních technologií, moderního umění, biologie či genetiky.
Kniha je velmi čtivá a velmi těžko se mi od ní odcházelo. Měla jsem nutkání číst stále dále a dále a dozvědět se, jak se bude příběh vyvíjet. Text je velmi dobře členěn, střídají se různé pohledy na příběh, a zároveň je doplněn formou novinových článků, což je velmi příjemné zpestření příběhu. Jedním z důvodů, proč se mi nedařilo se od knihy odtrhnout, byl fakt, že jsem do posledních stránek netušila, jak příběh dopadne a vyvrcholení knihy mě určitým způsobem velmi překvapilo.
Knihu rozhodně doporučuji, stojí za přečtení. Kde koupíte Počátek nejlevněji? Mrkněte na Srovnáme.cz. 🙂
Hodnocení: 90 %.

0 komentářů: „Recenze: Dan Brown – Počátek

 1. Od Browna jsem četla všechno a byl to můj nejoblíbenější autor. Andělé a démoni a Ztracenej symbol jsou pro mě těmi nejgeniálnějšíma knihama, který kdy někdo napsal, ale pak mě zklamalo Inferno. To mě nebavilo jak knižně, tak filmově, ale přesto jsem se těšila na Počátek. Říkala jsem si, že přece nemůže pokazit i další knihu. Jenže ouha.
  Počátek mě neskutečně zklamal. Těšila jsem se na něj jako malá, ale dočetla jsem ho asi tak do poloviny a skončila jsem, jelikož jsem se do toho ani nezačetla a ani mě to nebavilo.
  Baví mě Langdon (a tím i Brown), kterej se honí za náboženskýma věcma a různýma mýtama, ale technologie mě v jeho podání vůbec nebaví.
  Ačkoliv se autor musí samozřejmě posouvat a to beru, tak přesto doufám, že v další knížce se Brown vrátí opět k tomu starýmu dobrýmu 🙂

  PS: Psala jsem k tomu kraťoučkou recenzi i u mě na blogu 🙂 (http://malickostizezivota.blogspot.com/2018/05/precteno-ovsem-tovarna-na-sny-zklamani.html)

  Karolína & Korea v Česku

 2. Od Dana Browna jsem ještě nic nečetla, ale zatím jsem se k němu nerozhoupala. Nevím, zda by mi sednul, tak zatím dávám přednost jiným knihám. 🙂

Napsat komentář