RC: Oldřiška Ciprová – S cejchem ďábla

Historický románek ze 16. století z prostředí královského hradu Karlštejna. Oldřiška Ciprová, oblíbená autorka historických románů pro ženy je zpět s novinkou, ve které svým čtenářkám přibližuje život Kateřiny z Bechyně a Lažan. Ženy, která proslula svou krutostí v Čechách stejně, jako Alžběta Báthory na Slovensku. 

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 152
Rok: 2018
Recenze:
Hlavní hrdinkou útlé knížečky S cejchem ďábla je Kateřina, původně z Komárova. Jako mladá dívka se v lese střetla se zlodějem, který se ji pokusil znásilnit. Dívku to tak rozlítilo, že ho sama brutálně napadla a ubodala. Otec se svými vojáky, který mezitím dorazil, aby dceři pomohl, tuto děsivou scénu ututlal a doufal, že se již nebude opakovat. To však netušil, co se v jeho dceři skrývá. A netušila to ani sama Kateřina.
Dívku čekala velmi slibná budoucnost. Měla se provdat za Jana z Bechyně a z Lažan, který byl purkrabím na Karlštejně. To by znamenalo velký skok v jejím postavení. I když nebyl pán z Lažan právě švarný mladík, pro Kateřinu to bylo terno. Jenže dívka se zamilovala – do podkoního. Věděla, že je to nepřípustné a otec by zuřil. Ale srdci neporučíš…
Nebudu prozrazovat více. Snad jen, že Kateřina se vdá za pána z Bechyně a odejde s ním na jeho sídlo a posléze i na Karlštejn. Postupně se u ní projeví psychická choroba (kdysi možná vnímaná jako posedlost ďáblem), kdy nedokáže ovládnout své emoce a přiklání se k brutálnímu násilí na svých poddaných, které mnohdy končí až smrtí. 
Oldřiška Ciprová se do své hrdinky dokázala dokonale vžít. Ukazuje, co Kateřina cítila, jak nechápala své emoce a nedokázala je udržet na uzdě. Jak si do poslední chvíle nepřipouštěla, že to co dělá, je špatné. Skvěle popsala její život i vztahy s nejbližšími osobami. Méně důrazu pak kladla na popisnost a historické okolnosti. To však není na škodu. Román je totiž napsaný lehkým čtivým stylem, který je autorce vlastní.
Kniha se čte velmi dobře a díky svému menšímu rozsahu je to ideální čtení na delší cestu, nebo třeba na jedno odpoledne k vodě. Potěší spíše nenáročné čtenářky historických románů a romancí. Najdete v ní napětí, lásku i kapku erotiky. A přestože je knížka tenoučká, překvapivě rychle a snadno se do ní začtete a nebudete ji chtít odložit. 
Postavám se autorka věnuje podle mě tak akorát, aby čtenář dobře poznal, jak vypadají a jaký je jejich charakter, vžil se do jejich situace a zacloumaly s ním emoce. Při Kateřininých výbuších budete tajit dech a kroutit nevěřícně hlavou nad tím, jak se zachová. A co teprve pošetilost některých postav, které se nechají omámit vidinou pomsty a nedopadnou právě nejlépe? 
S cejchem ďábla je kniha, která se mi od Oldřišky Ciprové zatím líbila asi nejvíce. Po Dívčí válce, která mě zklamala, se tak opět spisovatelka vrátila na žebříček mých „nej“ českých autorek a těším se, až se začtu do nějaké další její knihy.
Hodnocení: 85%
Knihu S cejchem ďábla si můžete zakoupit v nakladatelství Alpress.

0 komentářů: „RC: Oldřiška Ciprová – S cejchem ďábla

Napsat komentář