Křest knihy: Místa ve tmě od Lidmily Kábrtové

Ve středu 31. 10. 2018 jsem vylezla na vršek Jindřišské věže v Praze, kde se v podkrovních prostorech konal křest novinky nakladatelství Host od spisovatelky Lidmily Kábrtové. Knížka vyšla pod názvem Místa ve tmě a udělá radost všem příznivcům kratších literárních útvarů, neboť se jedná o knížku povídkovou. Jednotlivé povídky jsou navzájem volně provázány a vystupují v nich hlavně ženy se svými neuspořádanými životy.

Na úvod zazněla přímo ohlušující zvonkohra s melodií Tereza. Průvodcem křtu byl redaktor nakladatelství Jan Němec, který je zároveň odpovědným redaktorem knížky. Dozvěděli jsme se, že původní název knížky měl být Kabinet pokusných zvířátekpodle názvu jedné z povídek nebo Druhá noc u jezera (také název povídky), ale nakonec vyhrál název Místa ve tmě.

Také vznik obálky, kterou má na svědomí Lucie Zajíčkovámá svůj příběh. Nápad s namáčknutým jablkem, který nakonec zdobí obálku, nebylo úplně jednoduché zrealizovat, protože odrůda letních jablek tzv. „skleněňáků“ nebyla k sehnání. A tak proběhla výzva na sociálních sítích a žádaná jablíčka se nakonec podařilo sehnat. „Poraněné“ jablko symbolizuje křehkost lidské duše. Stejně jako stačí málo otlačit jablko, zranit duši člověka je možné pouhým slovem.


Milovníci poezie se zase mohou potěšit ukrytou perlou v podobě nikdy nepublikovaných veršů Tomáše Hrácha, tragicky zesnulého překladatele a básníka, které jsou skryty v povídce V souhvězdí labutě.

Po přečtení ukázky z knížky se přistoupilo ke křtu. Kmotry knihy byli Zdeněk Hrách (otec zmiňovaného Tomáše Hrácha) a překladatel Viktor Janiš. Křtilo se vodou a knížce byl lehce omočen růžek J.

A pak už vypukla volná zábava, k dispozici bylo drobné občerstvení. Já jsem využila možnosti koupit si knihu a nechat si ji podepsat. Pokochala jsem se výhledem na osvětlenou večerní Prahu a s pocitem příjemně strávené hodinky jsem se vracela domů.

Ještě dodám, že autorka Lidmila Kábrtová debutovala před pěti lety retrorománem Koho vypijou lišky, která má tu zvláštnost, že každá kapitola má přesně 50 slov.

Text a fotografie: Jana Hlinecká

Napsat komentář