Čtenářská výzva 2019 je tu!

 

Nový rok sebou přináší spoustu nových začátků. A pro čtenáře je tu začátek s velkým „Z“, neboť startuje nová Čtenářská výzva 2019 na Databazeknih.cz.

Co to je Čtenářská výzva 2019?

Je vypsáno 20 témat, které Vám určují, jaké knihy máte pro splnění čtenářské výzvy přečíst v průběhu roku 2019. Přečtené knihy si jednoduše a přehledně evidujete u svého účtu (vyžaduje to být registrovaným uživatelem Databazeknih.cz) na Databazeknih.cz.

Čtenářská výzva běží již od roku 2016 a za dobu svého fungování zaznamenala řadu vylepšení. A jedním z nich je i motivační prvek v podobě odměny pro jednoho vylosovaného účastníka, který výzvu splní a také drobná odměna pro vylosované účastníky bez ohledu na to, zda výzvu dokončil či nikoliv. A z toho plyne, že účast ve výzvě k ničemu nezavazuje. Prostě to můžete jen zkusit…

Proč se čtenářské výzvy účastnit?

Jak jsem psala, účast není zavazující. Ale může to být zajímavý impuls, jak si čtení knížek oživit. Někdo může namítnout, že nemá potřebu si nechat diktovat, co číst. Já z vlastní zkušenosti můžu naopak říct, že mě výzva přivedla k autorům a knížkám, které bych si asi za normálních okolností nepřečetla a byla by to škoda. Vždycky se mi podařilo najít pro mě přijatelnou variantu, která zároveň splnila zadání.

A jaká jsou ta letošní témata čtenářské výzvy?

 1. Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu
 2. Kniha, která má lichý počet stran
 3. Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj
 4. Cestopis
 5. Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou
 6. Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc
 7. Kniha, která vás zaujala svou obálkou
 8. Kniha od asijského autora
 9. Kniha, která má na Databázi knih v době čtení méně než 10 komentářů
 10. Kniha od současné české autorky
 11. Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě
 12. Kniha, která má v názvu slovo kniha
 13. Kniha autora, jehož jméno i příjmení začíná na stejné písmeno
 14. Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi
 15. Kniha od autora, který napsal více než 20 knih
 16. Kniha s oxymórem v názvu
 17. Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení
 18. Kniha, která získala Man-Bookerovu cenu
 19. Zcela nová kniha vydaná v roce 2019
 20. Kniha s černobílou obálkou

Na stránkách Databazeknih.cz najdete více informací, probíhají zde diskuze k tématům, můžete sledovat různé statistiky. Zajímavé je nahlédnout i do minulých ročníků Čtenářské výzvy.

Zimní čtenářské bingo 2018/2019

A ještě jeden tip na podobnou záležitost. Na portále Emimino.cz je založena diskuzní skupinka, kde běží již třetím rokem čtvrtletní čtenářské bingo. Momentálně je v běhu Zimní čtenářské bingo 2018/2019. Témat je zde devět, na čtení je vždy čtvrtletí a prostředí skupinky je takové komornější, což může někomu vyhovovat více.

Budu ráda, když nám napíšete do komentářů, jestli máte zkušenosti s čtenářskými výzvami, zda Vás to baví či naopak vůbec a proč…

A pokud jste se rozhodli účastnit nějaké (nejen čtenářské výzvy), přeji Vám, ať se daří!

Napsat komentář