Čaj se Sherlockem Holmesem

 

V pátek 4. ledna 2019 se konala v Ústřední knihovně v Praze již popáté akce nesoucí název Čaj se Sherlockem Holmesem. Tento slavný detektiv totiž slaví 6. ledna narozeniny a tak se Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Institutem pro studium života a díla Sherlocka Holmese rozhodla pořádat na jeho počest tento čajový dýchánek.

Program akce byl rozdělen do tří bloků. V první hodince proběhly dva vstupy. JUDr. Jiří Straka, odborník v oboru písmoznalectví, nám udělal malý rozbor rukopisů, které Sherlock Holmes ve svých případech použil jako důkaz. Vysvětlil nám svůj pohled na to, do jaké míry byly detektivovy dedukce reálné, kdy mírně přehnané a kdy naopak podceněné. V druhém vstupu paní Zory Duchoňové jsme byli seznámeni s typy písemností z doby královny Viktorie, také jak se dokumenty uchovávaly, čím např. psala královna Viktorie apod.

V druhém bloku této akce proběhlo setkání autorů detektivek nakladatelství Mystery Press. Přítomni byli autoři Marie Rejfová jako představitelka humorných detektivek (Kdo jinému jámu kopá, Komu straší ve věži) a představitel historické detektivky Tomáš Bandžuch (Dlouhý krok do tmy). Daniel Gris (Říkají mi Lars) a moderátor Tomáš Němec se bohužel z důvodu nemoci dostavit nemohli.

 

Nakladatelství Mystery Press se snaží „probudit“ českou detektivku a tak oslovilo několik našich autorů, zda by nenapsalo detektivní příběh. Výsledkem je několik zajímavých literárních počinů, z nichž některé získali i ocenění za nejlepší detektivku v roce 2017.

Poslední část patřila divadelnímu představení pod názvem Vyděrač, které si na motivy povídky A. C. Doyla ze souboru Kánon Sherlocka Holmese připravili členové Institutu pro studium života a díla Sherlocka Holmese.

 

Touto krátkou zprávičkou Vás chci upozornit na tuto akci, která se letos konala, jak píšu v úvodu, již popáté a jedná se o příjemnou a zajímavou záležitost nejen pro fanoušky Sherlocka Holmese. Já jím např. nejsem, ale odcházela jsem příjemně obohacená.

Napsat komentář