Trpaslíci z pařezového domečku a jejich výprava do země lesních skřítků

Znáte zahradní trpaslíky? Takové, co stojí ve známé póze na skalce a v ruce mají motyčku či krumpáček, a každé dítě se na ně rádo podívá? Tak právě tito trpaslíci ožili v pohádce pro čtenáře prvního stupně základní školy, kterou napsala Bohunka Trelová a ilustrace vytvořil Michal Sušina. Jmenuje se Trpaslíci z pařezového domečku a představuje jejich svět i velké dobrodružství do země lesních skřítků.

Název: Trpaslíci z pařezového domečku

Autor: Bohunka Trelová

Ilustrátor: Michal Sušina

Nakladatelství: Grada

Edice: Bambook

Počet stran: 104

Rok: 2019

 

Recenze:

Přečetli jste si úvod a jste trochu zmatení? Ne ne, nepletete se! Před měsícem (možná ani to ne), jsem zveřejnila recenzi na knížku, jejíž děj byl opravdu hodně podobný. Byla to knížka Sazínkové a pojednávala o maličkých skřítcích, kteří se starají o semínka. I oni byli ze zahrady a dostali se mezi lesní skřítky. A pak putovali do daleké Mračné země. Tady je to maličko jinak, ale podobnost je opravdu hodně velká.

V knížce Trpaslíci z pařezového domečku se seznamujeme s pěti trpaslíky a jednou trpaslicí – Deštničkou, žijícími v pařezovém domečku na jedné zahrádce. Když jednou najdou trpaslíci svou úrodu zničenou, rozhodnou se, že zasází znovu, ale zároveň postaví kolem své zahrádky velký plot a zeď. Zatímco někteří sháněli materiál a stavěli, jiní hledali semínka na nové sázení. Trpaslík Motyčka měl za úkol jít do lesa a natrhat nějaké plody, aby měli co jíst. Jenže… Motyčka už se z lesa nevrátil A tak trpaslíci nechali Deštničku doma (samotnou a hladovou!) a vypravili se ho hledat. Od jezevce dostali radu, že by Motyčka mohl být v zemi lesních skřítků. A tak se tam vypravili.

Tato pohádka je poměrně dobrodružná a napínavá. Trpaslíkům jde nejednou o život a o zdraví, ale naštěstí mají mezi sebou i hrdiny, kteří včas situaci zachrání. Vedle dobrodružné linky a hledání Motyčky si malí čtenáři mohou užít i lovestory mezi Deštničkou a princem lesních skřítků. Napjatí budou téměř až do konce! Jak to dopadne? Může zůstat princ Okáček mezi trpaslíky? Nebo odejde Deštnička s ním? Anebo nakonec z jejich velké lásky nic nebude?

Vedle prince a trpaslíků nesmím zapomenout na postavu šišlavého bobra Hryzka, který mi byl ze všech nejsympatičtější. Bavil mě až do konce knížky hlavně svou dobrosrdečností.

I když se mi více líbila výše zmíněná knížka o Sazíncích (možná proto, že byla první), Trpaslíci z pařezového domečku mě bavili a četla jsem je s chutí. Dcera mi občas nakukovala přes rameno a poslouchala. Nejvíc ji ale zajímala jména trpaslíků, která byla velmi příhodná – Motyčka, Mrkvička, Oblázek, Hrouda…

Kresby Michala Sušiny moc nemusím, ale tady se mi kupodivu líbily. Jen tedy Okáček a Deštnička byli vážně hrozně divní a oškliví… Ale kdo ví, třeba to oko dospěláka nedokáže ocenit tak, jako to dětské.

Hodnocení: 80%

Pokud chcete svým malým čtenářům pořídit zábavnou i dobrodružnou knížku, u které budou napjatí, dojatí, a dokonce se zasmějí, určitě sáhněte po Trpaslících z pařezového domečku. Knížku seženete na stránkách nakladatelského domu Grada, kterému děkuji za recenzní výtisk.

Napsat komentář