Recenze: Daniela Krolupperová – Taje olivového háje

Máte rádi pohádky, které se odehrávají částečně ve skutečném světě? Jsou vám sympatické malé vílí bytosti? Pak se vám určitě bude líbit nová knížka pro děti z nakladatelství Portál – Taje olivového háje. Autorkou je Daniela Krolupperová, která už na svém kontě několik dětských knížek má. Překrásné ilustrace ke knížce vytvořila Eva Chupíková. Díky nim je vílí svět ještě pohádkovější a krásnější.

Název: Taje olivového háje
Autor: Daniela Krolupperová
Ilustrátor: Eva Chupíková
Nakladatelství: Portál
Počet stran: 120
Rok: 2018

Recenze:
Taje olivového háje je úžasná snová knížka pro malé slečny, od druhé asi do páté třídy. Líbit se ale může i dospělým. Já sama jsem toho živým důkazem. Hlavními hrdinkami jsou maličké víly, které žijí ve Francii, v jedné krásné opuštěné zahradě. Ale nepředbíhejme.
Knížka začíná chvílí, kdy první vílu, maličkou Markétu, odvane krutý vítr Mistral z hor, kde až dosud žila, do opuštěné zahrady. Markéta se v ní zabydlí a začne se o ni starat. Vyzná se v rostlinách a bylinkách a přesně ví, co která potřebuje.
Po nějaké době vítr Mistral zaduje znovu. Tentokrát na jeho křídlech přicestuje do zahrady víla Hedvika, která až dosud žila na levandulovém poli. Je oproti Markétě trochu zhýčkaná a navíc by si také přála tak úžasný šálek od kávy na spinkání, jako má Markéta. A tak se obě víly vypraví do města do kavárny, aby pro Hedviku nějaký šálek pořídily. A tam? Tam potkají kavárenskou vílu Marii…
Nebudu prozrazovat více z děje, protože než bych se dostala k olivovému háji, o kterém našeptává název knížky, byli bychom téměř na konci. Pokud tedy chcete znát spojitost s olivovým hájem, pak si tuto nádhernou knížku pořiďte. Litovat rozhodně nebudete.

Taje olivového háje je především knížka určená malým slečnám. Přináší jim téměř reálný svět, jaký kdesi ve Francii klidně může existovat, který ale poznávají kouzelnýma očima malých vil.
Autorka píše nesmírně krásně. Srozumitelně, romanticky, zapřádá do příběhu pohádkové prvky, že vám vůbec nepřijde, že by to tak ve skutečnosti nemohlo být. Všechna slova i slovosled je srozumitelný a na čtení jednoduchý. Věřím, že knížka se bude dobře číst i menším dětem, které se číst teprve učí. Písmenka jsou i pro ně celkem dost velká. Příběh má však kolem 100 stran, tudíž by mohl být pro úplné začátečníky zatím dlouhý.

Taje olivového háje řadím mezi knížky, které jsou skvělé nejen pro děti, ale stávají se pokladem v knihovně klidně i dospělého. Kdo má rád překrásně ilustrované knížky a tajuplné příběhy ze zahrad, hor, od moře, či z kavárenského prostředí, bude nadšen stejně, jako já a moje dcerka.
Hodnocení: 98%
Knížku Taje olivového háje zakoupíte na stránkách nakladatelství Portál.

Napsat komentář