Martina Macháčová – Sazínkové a Mračná země

Zdalipak víte, kdo se stará o semínka rostlinek, aby dobře rostla? Kdo jim najde místečko a zasadí je? Kdo je zalévá a pečuje o ně? Nevíte? No přece Sazínkové! A právě o nich napsala knížku Martina Macháčová, bioložka, která stvořila krásný dobrodružný příběh pro děti i dospělé. 

Název:

Název: Sazínkové a Mračná země

Autor: Martina Macháčová

Ilustrátorka: Jana Uhlířová

Počet stran: 128

Nakladatelství: Arista

Rok: 2019

Recenze:

Sazínkové jsou malí skřítkové, kteří žijí v lese, na louce i v zahradě. Podle toho se také dělí do tzv. řádů. Jednoho dne si uvědomí, že vody na zemi je stále méně a méně. Podle pověsti takové sucho skutečně jednou nastane. Ale objeví se rytíř, který najde bájnou Mračnou zemi, vysvobodí ji z rukou zlého čaroděje a vrátí zemi vodu. 

Sazínek Fousek se svým bratříčkem, bojácným Jeníkem, je právě na útěku před kocourem. Nečekaně oba vpadnou na tajný sněm sazínků a jsou považováni za rytíře, které zmiňuje pověst. Statečný Fousek se své nové role ujme a Jeníkovi nezbývá, než ho doprovázet. 

Autorka je bioložka, a tak svět rostlin velmi dobře zná. Trochu jsem se bála, že se bude snažit nacpat pohádkovou formou dětem do hlavy plno údajů o květinách a pod. Byla jsem ale velmi mile překvapena. Sice v knížce poučení bylo, ale říši květin a svět, ve kterém žijí sazínkové představovala autorka dětem nesmírně citlivě a s obrovskou fantazií. V podstatě stvořila fantasy pohádku pro děti plnou dobrodružství, kouzel i pirátů. 

Cesta do Mračné země a snaha o její záchranu rozhodně není jednoduchá a sazínkové se proletí vzducholodí, na hřbetě okřídlených koní, tzv. Pernatců, poplují na lodi, najdou kouzelnou mapu a dokonce se se starobylým lodním zvonem potopí na dno jezera, aby našli tajnou výpusť a poslali vodu zpátky na Zemi. 

Ač jsem dospělá, příběh sazínků mě moc bavil. Po opravdu dlouhé době se mi dostala do rukou knížka, která splňovala veškerá má dávná dětská očekávání, jaká jsem měla od dobrodružných knížek. Užila jsem si ji ale i teď, jako dospělá. Kousek jsem četla i čtyřleté dceři v domnění, že to na ni bude ještě moc složité, ale překvapivě vydržela poslouchat přes půl hodiny, což je u ní velký úspěch. Kdyby neusnula, poslouchala by možná ještě déle. 

 

Příběh o skřítcích sazíncích rozhodně doporučím k přečtení. Po dlouhé době opravdu dětská knížka, které dávám 100 % a nijak to neovlivňují ilustrace. Ty jsou sice pěkné – z rukou známé Jany Uhlířové, příjemně text doplňují, ale knížka by pro mě byla TOP i bez nich. Ten text za přečtení prostě stojí! 

 

Hodnoceni: 100% TOP

Knížku Sazínkové a Mračná země můžete zakoupit ZDE.

Doporučuji kouknout a případně sledovat i facebookové stránky Martiny Macháčové. 🙂

Napsat komentář