Recenze: Audiokniha – Sue Kaufmanová – Deník americké manželky


Betina – zdánlivě obyčejná žena ze zdánlivě obyčejné rodiny z vyšších kruhů žijící v New Yorku někdy ve druhé polovině dvacátého století. Její starostí je starat se o domácnost, úklid, dvě dcery a o společenský život, který je pro udržení prestiže rodiny důležitý. Jenže něco je špatně. Tina by podle svého manžela se sebou měla něco udělat. Měla by se sebrat, lépe se o sebe starat a být lepší manželkou.

Název: Deník americké manželky

Forma: Audiokniha
Délka: 11 hodin 4 minuty
Vydavatel: Bookmedia, Audiotéka
Interpret: Simona Postlerová

Recenze:
Tina si ve snaze zúčtovat se svým životem a dívat se na všechno střízlivýma očima koupí prázdný sešit, do kterého si začne psát svůj deník. Díky němu ji poznáváme mnohem blíže a mnohem intimněji, než se může zpočátku zdát. Ač nejprve působí jako nevyrovnaná žena, zmatená a neschopná řídit svou domácnost a lidi, kteří jí vaří a uklízejí, zdá se být špatnou matkou a ještě horší manželkou, nic není ve skutečnosti takové, jak se zdá na první pohled.
Tina je ve skutečnosti obětí svých psychických bloků, strachu z lidí, ale také nízkého sebevědomí, které jí stále více sráží její rádoby dokonalý manžel. Právě on, jak se v průběhu čtení/poslouchání uvědomíme, je zdrojem všech jejích problémů. To on z ní dělá nemožnou hospodyni, neschopnou matku a vlažnou manželku, která své manželské povinnosti plní pouze z povinnosti.
Postupně zjišťuje, že psaní deníku jí pomáhá utřídit si vlastní myšlenky a vidět svět kolem sebe mnohem reálněji. Chápe, že je třeba zvýšit si sebevědomí a snad i právě proto spadne velice snadno do mileneckého vztahu s jedním z manželových rádoby přátel.
Kniha Deník americké manželky je logicky psána jako deníkové záznamy po jednotlivých dnech. Takto je i namluvena stejnojmenná audiokniha. Co zápis, to jedna kapitola Vzpomínky a příhody Tiny vypráví oblíbená česká herečka a velmi dobrá interpretka audioknih – Simona Postlerová, se kterou jsem se setkala již u audioknihy Zabij mě znovu. Namluvení Deníku americké manželky jí podle mě sedlo velmi dobře. Deníkové záznamy vyprávěla s citem, ironií a velkou dávkou empatie k depresemi zmítané ženě, která je ve skutečnosti objetí manžela a jeho „ideálních“ představ.
Simona Postlerová se svého úkolu zhostila velmi bravurně. Tím, že se jedná o interpretaci deníkových záznamů nevyzní nemístně ani to, že cituje slova vycházející z úst mužům (manžel, milenec, manželovi kolegové, …).
Deník americké manželky se mi opravdu hodně líbil, přestože zpočátku jsem měla strach, že mě audiokniha nebude bavit. Po pár kapitolách jsem se však dokonale ponořila do světa newyorkské smetánky a užívala si Tininy příhody natolik, že mi po skončení audioknihy okamžitě začaly chybět. Vůbec bych se nebránila, kdyby bylo napsáno pokračování, čehož už se ale bohužel nedočkáme. Škoda…
Hodnocení: 85%
Audioknihu Deník americké manželky můžete zakoupit ZDE.
Děkuji Audiotéka.cz.

0 komentářů: „Recenze: Audiokniha – Sue Kaufmanová – Deník americké manželky

Napsat komentář