RC – AUDIOKNIHA: Rachel Abbottová – Zabij mě znovu

Napínavý thriller z pera známé autorky Rachel Abbottové mě zaujal již v tištěné formě. A jelikož příběhy nejen ráda čtu, ale i poslouchám, zvolila jsem tentokrát audioknihu. Namluvila ji má oblíbená herečka s velmi příjemným hlasem – Simona Postlerová a tak nebylo nad čím váhat. Jak se mi líbil tento thriller a jak jsem si ho vychutnala ve formě audioknihy, si přečtěte v recenzi.

Autor: Rachel Abbottová
Interpret: Simona Postlerová
Délka: 42542
Kategorie: Detektivky, thrillery
Typ: Audiokniha kompletní
Vydavatel: Mladá fronta a Audiotéka

Recenze:
I když už jsem audioknihy poslouchala dříve, na dlouhou dobu jsem tuto možnost odložila. Nyní s nově nabitým časem a také pozměněnými podmínkami v mé rodinné situaci jsem se rozhodla, že opět poslouchání vyzkouším. Z předchozí doby jsem věděla, že mě vždy nejvíce dokázaly pohltit detektivky a thrillery. Proto jsem také novou audioknihu vybírala v tomto žánru. Na knihu Zabij mě znovu jsem se dívala již dříve v tištěné podobě a tak jsem vlastně nad výběrem ani nemusela dlouho přemýšlet.
Hlavní hrdinkou této knihy je Maggie Taylorová. Právnička, která se nově nastěhovala do Manchesteru, aby využila posun ve své kariéře a začala konečně místo bezvýznamných zlodějíčků obhajovat opravdu nebezpečné vrahy. Tato žena netuší, že již brzy se její život změní v noční můru a několik takových vrahů bude ohrožovat ji a její rodinu.
Když se jednoho dne vrací z práce domů, zjistí, že její dvě malé děti jsou samy doma. Otec, který se o ně měl starat, dostal podivnou sms zprávu, po které se sbalil a beze slova zmizel z domu. Maggie, která má v sobě podivný strach a špatné tušení, které mimo jiné vyvolalo už sezení s jejím prvním klientem a nebezpečným vrahem, jede rychle domů a děsí se, co se v její nepřítomnosti mohlo stát. Děti najde v pořádku, leč záhadný úprk manžela jí nejde do hlavy. Tím spíš, že se neobjeví ani v noci, ani následující den. Na telefon nereaguje a vypadá to, jakoby zmizel z povrchu zemského. Co se stalo?
Ve stejné době se ve městě objeví první mrtvá žena. Má nápadně černé vlasy a výraznou rtěnku. Podobá se bývalé přítelkyni detektiva Toma Douglase, až si jeho kolegyně chvíli myslí, že je to opravdu jeho bývalá. Teprve po Tomově příjezdu se zjistí, že se jedná o jinou ženu. Ta podoba je však strašná. Navíc Tomova bývalá přítelkyně ve stejnou dobu zmizela beze stopy ze svého bytu a nikdo o ní nic neví. To by sice nebylo tak podivné. Jenže nepřišla na křtiny své neteře a to Toma varuje, že se ocitla v nebezpečí. Začne po ní pátrat, stejně jako po vrahovi zavražděné ženy. Proč má mrtvola na stehně tři zářezy? Znamená to, že je první z plánovaných tří obětí? A má to něco společného s vraždami, které se odehrály před mnoha lety v jiném městě a měly nápadně podobné indicie?
Rachel Abbottová v tomto thrilleru rozehrála příběh mnoha vrstev. Prolíná se zde osud několika postav a my sledujeme s velkým napětím, co se děje s Maggie a její rodinou, detektivem Tomem, ale i jeho kolegyní. Všechny hlavní postavy nám přirůstají k srdci a my se o ně bojíme a tajíme dech. Tím, že je příběh vyprávěn a nikoli čten, je průnik do naší mysli a srdce ještě větší. Po dlouhé době jsem si totiž mohla užít thriller se vším všudy, kdy jsem osudy hrdinů prožívala s nimi a s velkým napětím čekala, jak všechno dopadne.
Autorka dávkovala napětí i jednotlivé indicie velmi pozvolna a trpělivě, čímž samozřejmě zvyšovala mou netrpělivost. Kdybych knihu četla v tištěné verzi, asi bych s ní chodila bez přestávky a nepustila ji z ruky, dokud bych se nedobrala konce. Takto jsem byla nucená dělat pauzy a poslouchat audioknihu jen když byl opravdu klid, čas a ticho. Tím se zvyšovalo mé napětí a těšení na další kapitoly a knihu jsem si tak užila mnohem více.
Zpočátku mi dělalo trochu problém se do knihy zaposlouchat. Je to tím, že mi vždy trochu trvá, než si zvyknu na nového vypravěče. Simona Postlerová je však výbornou interpretkou a její sametový hlas se k thrilleru dobře hodil. Její interpretace byla dobrá, ale neřekla bych, že úplně výborná. Místy mi přišla zbytečně monotónní. Byly totiž pasáže, kde napětí gradovalo a i když se interpretka snažila hlasem vyrovnat ději v knize, bylo to podle mě příliš mírné. Mohla zvýšit hlas, nebo především zrychlit vyprávění. Výkřiky hrdinů, bolestivé steny, atd. – to bylo podle mě trochu mdlé. Naproti tomu napětí a strach v hlasech hrdinů napodobila dobře.
Možná bych také uvítala nějaký hudební dramatický doprovod v některých částech knihy, především v dramatických pasážích. Umocnily by napětí a strach, který se snadno ze sluchátek přenáší na posluchače a zvyšuje tak jeho emoce.
Knihu jsem nejprve poslouchala doma při manuální práci, to mi však neumožňovalo dostatek klidu, abych si ji vychutnala. Později jsem proto zkusila pouštět ji nahlas při uspávání dcery. A správný efekt se dostavil rychle. Dcera krásně usnula (i když vím, že to zrovna není vhodný žánr k uspávání dětí, pro ni je podstatné, že něco monotónně mluví a význam slov ještě tak nevnímá) a já si v klidu vyslechla několik kapitol. Také později při plení záhonků jsem poslouchala a užila si poslech. Je to pro mě důležité, protože vím, že se nyní mohu s chutí pustit opět do většího poslouchání audioknih a vychutnám si tak příběhy s mnohem větším rozsahem, než kdybych je jen četla.
Thriller Zabij mě znovu mě zasáhl, pohltil a psychicky vyždímal. Je to perfektně naspaná kniha a Simona Postlerová ji namluvila natolik dobře, abychom si vyprávění užili, báli se, byli napjatí a vystrašení až do samého konce. V audioverzi jsem si tento napínavý a děsivý příběh opravdu užila a můžu ho s klidem doporučit dalším posluchačům.

Hodnocení příběhu: 89%

Hodnocení audioknihy: 4/5

Bližší informace o audioknize najdete ZDE.

Zajímá vás Audiotéka.cz? Na její nabídku audioknih se můžete podívat ZDE.

Jedete na Svět knihy? 
Pak by vás mohla zaujmout akce, která se k audioknize Zabij mě znovu vztahuje.
Bližší informace najdete ZDE. 🙂 

Vaše Sabi!

0 odpovědí na “RC – AUDIOKNIHA: Rachel Abbottová – Zabij mě znovu”

Napsat komentář